YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GÖRGÜSÜZLÜK
/**/ Yazar: SAMİH AZMİ EZER | Tarih: 27/06/2008 | Saat: 15:54

Euro 2008’le Haziran ayı boyunca fazlasıyla haşır neşir olduk.

Televizyonda Portekiz-Almanya Çeyrek Final karşılaşmasını izliyoruz. Telefon çaldı. Ahizenin öbür ucunda kayınvalidemin korku dolu sesi vardı; “Samih, ne oldu” diye soruyordu.

Önce anlamadık ama sonra olay ortaya çıktı. Bizim de silah sesi sanıp yerimizden fırladığımız az önceki havai fişek patırtısından fena halde ürkmüştü. Bizim evimiz Gazipaşa, onun evi Atatürk Bulvarı üzerinde. Havai fişek gösterisi onun oturduğu yere daha yakın olduğu için ses de daha yüksek gelmişti anlaşılan. “Uçaklar bomba attı sandık” diyordu.

Adana’nın göbeğinde, saatin kaç olduğunu hiç umursamadan yapılan, gök gürültüsü benzeri bir şamata. Çevrede yaşlı insanların, uyumakta olan çocukların, sessizliğe gereksinim duyan hastaların bulunabileceğini zerre kadar dikkate almayan, saygıdan uzak bir eğlence anlayışı.

Hem de eğer duyduğumuz doğruysa beyefendinin biri, sevdiği kıza evlenme teklif etmiş, Atatürk Parkı’nda patlatılan o fişekler eşliğinde.

Aşka ve zarafete (!!!!) bakar mısınız?

Hemen ertesi gece ulusal takımımızın muhteşem Hırvatistan galibiyeti. Ve son dönemde iyice moda haline gelen taşkın gösteriler. Toplu sevinçler bahane edilerek dışa vurulan şiddet, öfke, hınç duyguları.

Gecenin ilerleyen saatlerine, hatta bazen sabahın ilk ışıklarına değin süren kaba saba gürültüler. Eğlence adı altında çevreye verilen eziyet.

Bunun yanı sıra “magandalık” denilerek adeta geçiştirilen “silahla kutlama” aptallığı, aymazlığı. İnsanlıktan nasibini alamamışlık. Sevinme adı altında insanları kurşunlama.

Hani neredeyse böyle tablolarla karşılaşmak zorunda kalmadığımız için, Almanya yenilgisine çok da fazla üzülmesek mi diye düşünüyor insan.

Bizde asker uğurlama, geleneği olan bir ritüeldir. Davul-zurna ile gönderilir gençler askere. Vatani görevdir, yurt savunmasıdır.

Ancak son dönemde o da çığırından çıkarıldı. Otogarda, otobüslerin önü kesilerek; asker sevkıyatı dönemlerinde zaten sıkışık olan otogar trafiği iyice allak bullak edilerek gösteriler yapılmaya başladı. Elleriyle garip hayvan işaretleri yaparak bağırıp çağıran güruhlar, insanları kendi ilkel ve agresif gösterilerine katılmaya zorlar oldular.

Sevinç gösterisi diye adlandırılan eylemlerle başka insanların rahatını kaçırmak, taciz etmek açıkça kurumsallaştırıldı.

Sevincimizi de üzüntümüzü de kendi kendimize yaşamak değil, başkalarını işin içine katmak, zorla haberdar etmek; olmazsa olmaz bir yapısal özelliğimiz haline geldi.

Toplumumuzun tüm hücrelerine ağır, pespaye bir görgüsüzlük, kimi zaman sinsi ve gizli, kimi zaman açık şekilde yayıldı. Saldırgan, başka insanları dikkate almayan, başkalarını rahatsız etme kaygısı duymayan bir davranış biçimi toplum üzerinde egemenliğini kurdu.

Bu egemenliğe karşı ne yapılabilir? Toplumu bulaşıcı bir hastalık gibi saran bu görgüsüzlüğün, kaba sabalığın, başkalarını inciten, taciz eden pervasız nobranlığın önünü alabilmek, etkisini giderebilmek olanaklı mı?

Keşke birbirimize karşı biraz daha saygılı olabilsek ve bir arada yaşamanın asgari gereklerini yerine getirebilsek.

Eğlencemizi de üzüntümüzü de, başka insanları rahatsız etmemeye özen göstererek yaşayabilsek.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>