YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

BİR YARENLİK
/**/ Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 25/02/2012 | Saat: 09:58

DAMDAN DÜŞEN BİRİNDEN “İLETİŞİM-BİLİŞİM” KONUSUNDA BİR YARENLİK:

Amacım hiç kimseyi ve hiçbir işyerini kötülemek değildir. Sade ve saf tüketiciler arası bir yarenlik bu okuyacaklarınız. En başta sorayım: TÜKETİCİLER VE TÜKETİCİ HAKLARINI SAVUNMASI GEREKEN DERNEKLER BU KADAR MI ETKİSİZ VE ÇARESİZ?..

            İnternet hizmetleri satın almaktayım, artık “Türk” olmayan “Türk Telekom”dan.

Bir yıl öncesine kadar da (yine artık Türk olmadığını sandığım) “T” şirketinden cep telefonu hizmeti satın almaktaydım. Orada kafam gözüm yarılmaya başlayınca, can kurtaran sandığım bir başka cep telefonu hizmeti satan bilgisunar hizmeti satın aldığım şirketin bir yan (TTNET) kuruluşunun koşulları uygun gibi geldi ve oraya taşındım.

                Bu şirketi özgür bir hizmet sunucusu sanıyordum, meğer “AVEA” denilen sunucuyla sözleşme yapmış, kazancı kırışıyorlarmış. Ne gam, hizmette kusur etmesinler de, demekteyim. 2011 Ekim ayında Kanada’dan satın alıp getirdiğim faturalı cep telefonumu, yönlendirildiğim Gökdelendeki Mustafa Soykan’ın sahibi olduğu “AS-TEL AVEA” bayisine pasaportumla giderek kayıt yaptırdım. Çalışanlar hemen orada yeni telefonumu çalışır duruma getirdilerdi bile.

*****

Kasım ortalarında, “BORCU VAR” diye TÜRK TELEKOM TTNET ADSL hattım pat diye kesildi. Hemen ödemenin yapıldığı bankama gittim, farklı bilgilendirilme sebebiyle hesaptan ödeme yapılamamış iki ay, ama TTNET ADSL tarafından bir uyarı iletisiyle işaret verilebilirdi. Hemen gidip Mersin Tulumba Durağı’ndaki TAFT TELEKOM bayisinden Eylül-Ekim-Kasım ödemelerimi yaptım. Bankadan doğrudan ödenmesi talimatımı da yeniledim. Hattımın yeniden açılması için birkaç gün bekledim, ama neden?..

                O günlerde telefonda bir bayan, “TTNET adına...” bağlamında yalan yanlış ifadelerle. Ertesi gün de şüpheli bir kişi (Mersin’de bürosu olmayan) “smile” adında bir hizmet sunucusu adına bir belge bırakıp gitti. Meğer o teslim sırasında bir sözleşme takımının en üstteki beyaz yaprağını imzalatmış bana (ki bunu günler sonra öğrendim) ve sıvışıp gitmiş. (Ertesi günlerde Aras Kargo ile gelen bir belgeyi, “smile”dan geldiğini öğrenince, almadım…)

                Cep telefonuma bir mesaj geldi, “smile sunucusuna hoş geldiniz...” bağlamında. Aynı anda internet hizmetim kesildi, “Sunucu değiştirdiniz Türk Telekom hattınızı kapatmıştır…” diyen bir uyarı asılı kaldı ekranda. Bu ne biçim bir hizmet sunucusu, “Böyle oldu, doğru mu?..” diye sormadan bir başka sunucunun sözüyle yelkenleri indirmiş. Yıllardır hizmet alıp düzgün ücret ödeyen sessiz ve vefalı müşteri anlayışı yok olmuş...  Mersin’deki Telekom yetkilileriyle görüşüp yalvarmalarım fayda etmedi. Bu belirsizlik ve internet kesikliği üç hafta sürdü...

                TELEKOM-TTNET beni cezalandırdı da, sanki ADSL sözleşmesini isteyerek iptal etmişim gibi, “ikisi bir yerde” tarifesinden çıkarıp, aylık ücreti 10 TL yerine 18 TL yaptıklarını bildirdi. Bütün söylemlerim, yazılı açıklamalarım fayda etmedi; yanıtsız kaldı, dedikleri dedikti...

                Öte yandan, meğer ADSL benimle iki yıllık bir sözleşme yapmışmış, sürenin dolmasına da birkaç gün kalmış ve ben sözleşmeyi bozmuş oluyormuşum bu durumda ve bir ceza ödemem gerekiyormuş. TTNET’ten 44 TL’ye satın aldığım modemin fiyatı da 122 TL’ye yükseltildi. Sonuçta, bir fatura geldi, Aralık ortalarında, 239.89 TL tutarında, tez ödemem gereken. Çare yoktu, Akdeniz Telekom veznesine ödedim bu tutarı, kredi kartımla. Oysa ön bürodaki bayan, taksite bağladığını söylemişti, ama maliyeti varmış; tuzluydu, yutamadım...

*****

Yetmedi, 3.2.2012 Cuma sabahı cep telefonuma bir mesaj:, “Aygıtınız kayıt dışı, bir hafta içinde kapatılacak...” 9 Şubat Perşembe sabahı ev telefonumdan girerek cep telefonumun ölü olduğunu söyledi bir arkadaşım. Aynı gün, gelen bir duyuruya göre, Pozcu’ya taşındığını sanarak o adrese gidip sorunu açtım, gençler ilk kayıt olduğu yerde girişilmesini söylediler.

                O sırada Gökdelen şubelerinde kayıt işlemi sırasında tanık olan patron Mustafa Soykan arabayla dükkan önüne geldi, ben ona doğru adım attım, ama o bastı gaza uzaklaştı.

Çalışanlar söyledi, AVEA Genel Müdürü ile buluşmaya (!) gidiyormuş. Akşam saati olduğu için, 10 Şubat Cuma sabahı soluğu Gökdelen’deki AVEA’da aldım.

Arabayı “Parkomat” denilen yere bırakarak. Dükkanda patronun gelmesini bekledik bir süre. Ben başka yerlere uğradım, fırsattan istifade. Derken Parkomat biletini tazeledim. Yeniden gittiğim işyerine henüz gelmemişti Mustafa Soykan. Gençlere anlattım sorunu ve çözmelerini istedim. O arada patron geldi, selamlaştık, o kadar… Sanıyorum çalışan Enis adlı eleman, AVEA merkeziyle görüştü ve pasaportumun fotokopisi isteniyordu. Eve gidip pasaportumu getirmek üzere arabaya vardığımda, yeni bir Parkomat bileti yapıştırılmıştı arabanın camına. Kısa sözlü cebelleşme fayda etmedi, sonunda yeni bir ödeme daha yaptım.

Eve gidip pasaportumu götürdüm, bana söylendiği gibi dükkan önünde, 1-2 dakikalık arabayı bırakacak yer yoktu; Gökdelen Park adamlarıyla cebelleşmek zorunda kaldım. Kamyo-nunu dükkan önüne park etmiş olan Aras Kargo sürücüsü yardımcı oldu, pasaportumu fotokopi için gençlere ulaştırıverdi. Bir imza atmak için masaya kadar gitmem gerekti. Ama Park adamı, değnekçisi ve önde arkada girip çıkmak isteyenlerin hücumlarına, küfürlerine, gürültülerine kulaklarımı tıkamak zorunda kaldım. İmza attığımda, 10 Şubat 2012 Cumagünü saat 13:13 idi.

Bu da demektir ki, imzadan sonra 13, 9 Şubat'tan beri tam 14 gündür, kayıtlı cep telefonu hattım AVEA’nın beceriksizliği yüzünden çalışmamaktadır. Üstelik, o sırada yazıştığım ve geçen gün telefonla birkaç kez görüştüğüm, Forum içindeki Türk Telekom-TTNET bayisi Şadan Köse’nin, “Takip ediyorum...” demesiyle umutlandım, ama henüz 532 606 5776 numaralı cep telefonumun hattı açılmadı. Bu arada anımsadım, Şadan ile 11.2.12’de telefon görüşmemiz sırasında söylemişti, 1-2 gün içinde telefonumun açılacağını kendisine Mustafa Soykan’ın söylediğini. 16 Şubat akşamı aklıma geldi, önceki telefon aygıtımı devreye soktum, çalışıyor...

Görüyorum ki, kayıt edildikten sonra dört ay kullandım o şüpheli (!) aygıtı. Bir mesaj ile pat diye kesildi özgürlüğüm. Söyler misiniz lütfen hangi Yasa, Anayasa, Babayasa söylüyor bu keyfî uygulamayı? İllâ mahkemeye mi götürmek gerekiyor konuyu?.. Gerekirse onu da yaparım.

AVEA, sorularımı yazılı olarak yanıtlarsa sevinirim. Birkaç soru daha geliyor: Pasaport örneği gönderilmemişse veya kayıp olmuşsa benim suçum ne de cezalandırılıyorum? Bu gerçek bildirilerek pasaport örneği/numarası istenemez miydi sadece, tamamen 14+ gün kapatılacağına? Bu şirketler hizmet vermek yerine hokkabazlığa mı başladı yoksa?..  

                Belirtmeliyim ki, AVEA ve TÜRK TELEKOM adlı sunucular hiçbir iletişim adresi vermemişler öbeklerinde (web sitelerinde). Kulaklara küpe niyetine duyurulur!.. AS-TEL AVEA çalışanı Enis, telefon edip gelişmelerden ve telefon kayıt tarihinden beni bilgilendirecekti. Ondan ses yok, Mustafa Soykan’dan da, TTNET’ten de, ötekinden de  berikinden de. Bunların hepsi “paracı” mı oldu dersiniz? “Altta kalanın canı çıksın!..” mı demekteler yoksa?.. Nerede kaldı tüketici hakkı, insan hakkı? Yarenliğim biraz uzun olduysa kabahat benim değil dostlar.        

Dün, TTNET bayisi Şadan Köse arayıp sordu, “Ne oldu, hat açıldı mı?” diye. “Hayır!” deyince bana yardım olsun diye yöntem anlatmaya başladı. Yanıtım kesindi: “Bana bu oyunları oynayanlar insan değil mi? Ben kullanıcı/müşteri bir insan değil miyim? Hattımın  açıldığına dair bana bir mesaj gönderemezler mi(ydi)?.. Yazımı gönderiyorum!..”  dedim…

                TTNET’ten önceki günlerde iki mesaj geldi, devreye soktuğum eski telefonuma:

1) “7010516217 nolu internet hattınızın son dönem faturası 12 TL. son ödeme tarihi 28.2.12”;

2) “18333413442 nolu internet hattınızın Ocak ayına ait 22.75 TL ödenmemiş fatura bulunmakta.Ödeme yaptıysanız…” Görüldüğü gibi, bana iki hat ücreti uygun görmüşler…

TELEKOM-TTNET-ADSL- AVEA bir oyun oynuyor bana ki ancak mahkeme ayıklar bu pirincin taşını. Başka seçeneğim kalmadı, yasal yollara baş vuracağım, hemen bugün, hem de tazminat talebiyle… Söyleyeceğim âlem irfan içinde, “Bana yaptıkların kalmadı TELEKOM, TTNET, ADSL, AVEA!..” diye... “Gerçek dost, hatalardan dolayı dostluğu bitiren değil; dostluğun hatırına hataları bitirendir!..” demiş bir bilge kişi. Anlayana sivrisinek saz...

Mehmet Ali Sulutaş, öylesine bir yurttaş / Mersin, 22.2.12 saat 8:18

demokratmersin.com guncelmersin.com adanafikirplaformu.org

mehmetalisulutas.wordpress.com     twitter.com/mehmetalisuluta 

Amazon.com: Migration Ballads-A Poet's Journey (9781891386398): Ali F ...

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>