YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA MERKEZ PARK
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 25/06/2008 | Saat: 17:43

             Biz eski Adanalıların “set” diye adlandırdığı Fuzuli Caddesinden kuzeyden güneye giderken doğu tarafınızda kalan portakal bahçelerinin yok edilip bu günkü Merkez Park’ın yerlerine konumlandırılmasını destekleyenlerdenim. O portakal bahçeleri Adana’ya has bir görüntünün her ne kadar bir parçasıydıysa da, geniş halk gurubunun faydalanamadığı bir alan olarak bu günkü Adana’da benim gözüme batıyordu. Bence o bölgenin parka dönüştürülüp, topluma açılması doğru bir karardı.

             Ancak ardan kaç sene geçmesine rağmen maalesef parkta hala bir türlü  tamamlanamayan eksikler göze batmakta. Adana’da olduğum hemen her sabah parkın nehir kıyısından ve ortasından yaptığım yürüşlerden edindiğim gözlemleri  tez elden düzeltilmesi ümidiyle  burada özetlemek isterim.

             Her şeyden evvel parkın %15-20’lik bir bölümü kısmen düzensiz bir toprak kümeciği, kısmen de bir çukur olarak ortada bakımsız bir şekilde duruyor. Parkın güney doğusundaki bu kısmı bir an evvel elden geçirmek, düzenlemek, orayı da ağaçlandırıp, çiçeklendirmek için niye bu kadar beklenir acaba? Belediyenin bu kadar da mı parası yok? Yoksa parası peşin verilen bir yüklenicinin maddi durumunun mu düzelmesi mi bekleniyor? Bu arada nehrin Yüreğir tarafının kıyı bölümünün düzenlenmesinin çoktan tamamlandığını da bilhassa belirtmek isterim.

             Park çok fazla güneş altında. Hele yazın parkta yürüyüş yapmanız hemen hemen imkansız. Ağaçlandırılırken maalesef kısa zamanda büyüyüp gölge yapacak ağaçlar seçilememiş. Peyzajını kim yaptıysa?

             Parkta maalesef yeteri kadar tuvalet işareti yok. Örneğin nehir kıyısında yürürken acil bir ihtiyacınız doğarsa, ilk aklınıza gelen yer camii olacaktır. Halbuki parkta yeteri kadar tuvalet var. İster inanın, ister inanmayın, ben bu yıl Şubat ayında bir şahsı nehir kenarında saat sabah 07.30-08.00 civarında büyük ihtiyacını orta yerde giderirken gördüm. İlk reaksiyonum adamcağızı görmemek idi. Ancak sonra içimi bir öfke dalgası kapladı ve geri dönüp adamı ikaz etmek istesem de maalesef yakalayamadım. Ama inanıyorum ki, eğer tuvalet yerlerini gösteren düzenli işaretler olsa idi, böyle bir olumsuzluk da yaşanmazdı ve oradaki pislik de 1 gün ortada kalmazdı.

             Her ne kadar nehir her sabah o Missisipi’deki yandan çarklı gemilerin küçük bir kopyasını andıran bir araçla temizlenmeye çalışılıyorsa da hala çok pis. Ancak o aleti bir görmenizi de isterim. Sanırım büyük Türk icatlarından biri. Ben sempati besliyorum. Nehir kenarı Kız Lisesi binasına ve Galeria’nın kuzeyine gittikçe pisleniyor. Sanırım temizlik faaliyetlerini buralara kadar genişletmekte fayda olacaktır.

             Bir de tam Merkez Park’ın içinde değil ama nehrin karşı yakasında Yüreğir tarafında  yeni bir saat kulesi dikildi. Bana sorarsanız çirkin ve ortama yakışmayan bir alet. Her neyse. Ancak kurulduğundan beri bu saat kulesinin saatleri(4 yüzünün her birinde bir saat var) çalışmıyor. Tabii her saat de farklı bir saatte durduğu için günde 8 defa doğru saati gösteriyor ve sanırım bu da yeterli bulunuyor ki, kimse çalıştırmak için bir uğraş vermiyor. Bilemiyorum, belki de yapılırken saatin çalıştırılması planlanmamıştır.

             Peki hiç mi olumlu bir şey yok bu parkta? Elbette var. Çiçekler güzel. Bir zamanlar sayısı çok fazla olan başı boş köpekler artık pek görülmüyor. Bu köpeklerin bazı bayanlara havlayıp korkuttuğunu geçmişte biliyorum. Umarım hayvanlara kötü bir şey de olmamıştır. İyi bir şey de çocuk parkları ve yeni konulan jimnastik aletleri.

             Ancak son günlerde bir yakın dostum Eskişehir’in çekilmiş bazı resimlerini gönderdi. İmrendim. “Demek ki oluyormuş” diye arkadaşımla birlikte düşündük. Hele Eskişehir’in ortasından akan nehrin iki yakasındaki düzenlemelere imrendim. 4 yılı aşkın bir süredir iktidar partisine mensup bir belediyenin de Adana’da başta olduğunu düşünmek beni daha da üzdü. Umarım önümüzdeki mahalli seçimlerde Adananlı seçmenler oylarını bilinçli bir şekilde kullanırlar ve kısır bireysel hedefleri yerine daha güzel bir Adana için oy verirler.  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>