YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Atatürk topluma
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 01/07/2008 | Saat: 07:36

       “Amerikan New York Times gazetesine konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın sözleri çok tartışma yaratacak. Fırat, Atatürk devrimlerini kast ederek ‘(Onlarla) Türk toplumuna travma yaşatıldı. Bir gecede kıyafetlerini ve dillerini değiştirmeleri söylendi. Dinsel yolları dağıtıldı’ dedi” (HÜRRİYET 23.06.08)

            Bilindiği gibi travma “canlı üzerinde beden ve ruh acısından önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakan yaşantı” olarak tanımlanmaktadır. AKP Genel Başkanı Fırat, Atatürk ve Türk Devrimlerini böyle değerlendiriyor. Adeta “Laiklik karşıtı eylemlere odak “  olduğundan kapatılma istemiyle AYM’deki AKP adına, iddiayı kabul anlamında bir itiraf!

            Şu sözler de Sayın D.M. Mehmet Fırat’a ait: “Fırat, dedesi Hacı Bedir Ağa’nın 1,2 ve 3. dönem milletvekili olduğunu söyledi.”(08.03.07 Haber X sitesi)

            Dengir beyin bu açıklamayı kendisi için: “(Şeyh Sait’in torunu) şeceresinin icabını yerine getirmiştir” diyen Sayın MHP Lideri Bahçeli’ye cevaben yaptığını not edelim.

            Anlaşılıyor ki Dengir beyin dedesi 23.Nisan.1920 tarihinden başlayarak I., 1923-27 arasındaki II. ve 1927-31 arasındaki III.dönem TBMM’de milletvekili olarak bulunmuştur.

Hacı Bedir Ağa hakkında Büyük Atatürk’ün emirleriyle çıkarılmış özel bir yasadan haberdarız; Fakat Hacı Bedir Ağa’nın TBMM Üyesi (İktidara mensup) olarak Hükümetin icraatlarına muhalif, Atatürk ve Devrimlere karşı, ne tarihte iz bırakmış ne de Sayın Fırat’ın açıklamalarında altı çizilen hiçbir karşı çıkışı yoktur. Binaenaleyh, Dengir beyin dedesi, Torununun New York Times’ın Sabrina Tavernese imzalı haberdeki “Travma” oluşmasında iktidar icraatın sorumluluğunu taşıyıp, paylaşan bir “Milletvekili” idi...

Cumhuriyetin “Laik” niteliğinin -ismi henüz konulmadan- ilk kez belirginleştiği kanun 3 Mart 1924 tarihini taşır. O tarihte çıkarılan yasalarla: 1) Hilafet kaldırılıp, Şeriye ve Evkaf  vekaleti lağvedilmiş. 2) Eğitimin Birliği ilkesi kabul olunup, dini eğitim yapan okullar kapatılmış, tüm  eğitimin Milli Eğitim Bakanlığı okullarında verilmesi esası getirilmiştir.

“Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin kapatılmasına ve Türbedarlar ile bazı ünvanların men ve ilgasına dair kanun” da 30 Kasım 1925 tarihinde (Dengir beyin dedesi milletvekili iken, onun dahil olduğu iktidarın tasarrufuyla kabul edilip yürürlüğe girmiştir. Kanun, tekke, zaviye ve türbelerle birlikte bütün tarikatları kapatmış; şeyhlik, dervişlik, müritlik unvan, hizmet ve kıyafetleri yasaklamıştır.

AKP Genel Başkan yardımcısı Dengir beyin dedesinin TBMM üyesi olarak Türk Modernleşmesine hizmeti, milletvekilliği itibarıyla,  Şapka ve Kıyafet Devriminin şerefini paylaşmasına da imkan veriyor. Kıyafet Devrimine dair Şapka Yasası da 25 Kasım 1925 tarih ve 671 sayılıdır.

Milli Yapıyı oluşturup, sağlamlaştıran ortak bağ “Türk Dili” üzerinde çalışmak amacıyla “Türk Dili Tetkik Cemiyeti (Türk Dil Kurumu) kuruluşu 12 Temmuz 1932 olup, bu tarih Hacı Bedir Ağanın görev süresinden sonra olsa da, kuşkusuz tarihi gerçek, Cumhuriyetin ilk dönem milletvekillerinin (bu meyanda Hacı Bedir ağanın) bu şerefi paylaşmaya hakkı vardır; Zira ilgili yasası sonra çıksa dahi, pek çok devrimin tohumu Kurtuluş Savaşımı fikriyle birlikte, esasen önceden vücut bulmuştu...

Görülüyor ki Dengir Mir Mehmet Fırat bey, bugünkü görüşlerini 70-80 yıl evvele götürüp ( zımnen Dedesi Hacı Bedir Ağaya mal ederek) Atatürk Devrini eleştirirken; 1) İşine geldiğinde kendini ibra için sığındığı dedesini töhmet altına koyuyor. 2) Dedesinin hizmet döneminde, şimdi AKP’liler için varsayılan bir “gizli gündem”in onun için de mevcudiyetinin  varlığı iddiasında bulunuyor. Bunlar, kendisi için olsa neyse de, bu davranışıyla dedesine de büyük Atatürk’e de haksızlık etmektedir...

AKP Genel Başkan Yardımcısının Cumhuriyetin temel değerlerine, Anayasadaki “değişiklik bile yapılamaz” esas ve niteliklere bu denli ters çıkışı, AKP ülkeyi “AB üzerinden  çağdaş uygarlık sistemine entegre edecek” diye rüya görenlere uyarıcı şok olmalı...

AKP’de Tayyip beyden sonra 2. adam olan Dengir Fırat’ın sözleri “Bunlar takiye yapıyor, gizli gündemleri var; Öncelikleri başka” diyenleri teyit edici mahiyet ve önemdedir. 

Bazı olaylarda kimi sözlere halk arasında “Allah söyletti” denir. Dengir beyi de kapatma davasında AYM’nin işini kolaylaştırmak için söyleten, Türk Ulusunu seven bir ilahi güç olmasın![ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>