YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HARİKA UFUKLAR

YENİ BİR YILA GİRERKEN
/**/ Yazar: HARİKA UFUK | Tarih: 28/01/2012 | Saat: 16:41

         Yeni bir yıla daha girdik. 31 Aralık gecesi, bütün sorunları geride bırakmış gibi mutluyduk hepimiz. Alkışlarla, şarkılarla, türkülerle, danslarla karşıladık yeni yılı. Oysa geçen yıl aynı zamanlarda da bu yılı aynı şekilde karşılamamış mıydık? Daha önceki yıllar için de aynı seremoniler uygulamıştık elbette… O gün saatler gece tam 12’yi vurduğunda sihirli bir dünyaya atacağımız ilk adımın heyecanı ile kalplerimizin tik takları da hızlanıyor. Bu yıl “Kızma Birader” oynarken “Yaşasın! Kazandım! Yine kazandım!” diye bağırarak girmişim yeni yıla… Fark ettiğimde saat 00.03 idi. 

      Sanki bir gecede dünya değişecek! Gelin, önce kendi dünyamızda nelerin değişeceğini hayal etmeye çalışalım:

      Ev sahibi geçen yıla ait olan kira borçlarını bir kalemde silmiş. “Yeni bir sayfa açtık, kiranızı bugünden itibaren başlatıyorum.” Diyor. Kasap, veresiye defterini çöpe atmış. “Geçen yılı unutalım. Eski borç filan yok. Veresiye defterini çöpe attım. Hatta dün yılbaşı için aldığınız hindi de hediyem olsun.” Diyor. Bakkal, defterdeki size ait sayfayı karalamış, “Aldırmayın, geçen yıl eskide kaldı. Tertemiz bir sayfaya başlayalım yeniden. Eski borç, eskidi. Çok gerilerde kaldı. Biz bugüne bakalım. Ha, yengeye söyle eski kaşar geldi. Ufaklığın da istediği marka çikolatalardan getirttim bu yıl. İlk alış- verişiniz de benden olsun.” Diyerek sırtınızı sıvazlıyor dostça… Manav, tatlı tatlı gülümsüyor. Sebzeler ucuzlamış, meyveler sudan ucuz… Ananas dün pahalıydı, bugün sadece bir lira… Avokado, kivi, muz kilosu birer liradan satılıyor. İki kilo muz alana bir kilo portakal bedava! Şaşkınlık içinde yeni yılın ilk alış- verişini tamamlayıp evinize doğru ilerliyorsunuz.

          Elinizdeki gıda poşetleriyle kapıyı çaldığınızda kapıda hiç beklemiyorsunuz. Zile dokunur dokunmaz eşiniz koşarak geliyor. Sizi güler yüzle karşılıyor. Elinizdekileri teşekkür ederek alıyor. Büyük kızınız koşarak terliklerinizi getiriyor. Küçük oğlunuz da elinde bir bardak suyla geliyor. “Susadın mı baba?” Eşiniz elinizden aldığı poşetleri mutfağa bırakıp yanınıza dönüyor. “Çay sıcak, daha az önce demledim. Sen televizyonun kumandasını al, nereyi dilersen orayı izle. Gerçi ben dizi film izliyordum ama fark etmez kocacığım!” Büyük kızınız yeni yıl hediyesi “Çizme istiyorum. Yeni çıkan pahalı markanın pahalı modelinden isterim.” Demişti. Siz alamayınca da küsmüş, yılbaşı gecesinde bile size surat asmıştı. Çayınızı o getiriyor. “Babacığım, sana kek de yaptım. Çayını içerken kekini de yersin. Ha unutmadan söyleyeyim. İlle de belli marka olması gerekmez, aldığın hediye için teşekkür ederim. Hem geçen yılki çizmem de sapasağlam duruyor. Seni üzdüğüm için çok özür dilerim.” Arkasından yanaklarınıza öpücük konduruyor. Böylece baba- kız arasındaki küslük tatlıya bağlanıyor. Bunda kekin de payı büyük! Gülümsüyorsunuz.

            Ev telefonunuz çalıyor. Ortanca kızınız koşarak telsiz telefonu yanınıza getiriyor. Telefonun ucundaki ses patronunuza ait… Dost bir tavırla yeni yılınızı kutluyor. “ Dün unuttum, maaşını iki katına çıkardım. Kızın çizme, eşin manto istemiş alamamıştın, üzülüyordun. O mağazadan hepiniz istediğiniz giysiyi, ayakkabıyı, çantayı alın. Yılbaşı hediyem olsun. Altı kişilik ailesiniz, 15 parça eşya alabilirsiniz. Çocuklara ikişer, eşinle sana üçer hediyem olsun. Yengeye mantoyu al, yanında da ayakkabı ve çanta al. Kendine takım elbise içine uygun gömlekle, deri ayakkabı ve deri kemer de takıma uygun olsun. Palto da al. Sanırım 15 parça eşya yetmeyecek. 24 olsun. Ne de olsa ihtiyaç Ahmet Bey’ciğim…” Artık konuşmanın sonunu dinlemiyorsunuz bile… Kalbiniz çarpıyor, eşiniz ilacınızı, kızınız suyunuzu getiriyor.


   Eve doktor çağırılıyor. Doktor reçete yazıyor. Tam karınızın elindeyken reçeteyi alıyorsunuz. Allah Allah tek kalem ilaç yazılmış. “Doktorların yazısı da çirkin olur, okunmaz genelde… Ancak eczacılar okur bu kargacık burgacık yazıları…” diyorsunuz. Gözlüğünüzü takıp okumaya başlıyorsunuz. İki kelime yazmış doktorunuz:

Eski düzen…

     “Eski düzen, eski düzen, eski düzen”  diye bağırıyorsunuz. O sırada eşiniz Melek Hanım:

 “Ahmet, Ahmet kendine gel. Kâbus mu görüyorsun?”

Kan ter içinde gözlerinizi açıyorsunuz. “Doktor nerede? Reçete nerede?”

    “Ne doktoru, ne reçetesi? Akşam geç yattık. Yemeği de fazla kaçırdın. Baklavalar, börekler ağır geldi bu yaştan sonra dikkat etmek şart. Yılbaşı gecesi de olsa yediklerimize dikkat etmeyiz. Hadi, kahvaltı hazır canım. Masada seni bekliyoruz.”

Eşiniz mutfağa yöneliyor.

 Gülümseyerek yatağınızdan kalkarken eşinize sesleniyorsunuz:

  “Hanım, hanım Allah düzenimizi bozmasın!”

Harika Ufuk[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>