YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

2012 Yılı Hepimize Kutlu Olsun Huzur Getirsin
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 03/01/2012 | Saat: 21:18

2011 yılı içinde her birimiz belki bireysel olarak çok iş yaptık ancak, ülkemiz eğitim ve bilimsel başarı anlamında ileri gidemedi dersem sanırım haksızlık etmemiş olurum.

Her yıl vicdanen kendi kendime, çalıştığım kuruma, birlikte yaşadığım topluma ve nefes alıp verdiğim doğaya karşı hesap vermeyi görev biliyorum. Birey olarak üzerime düşen sorumluluğu yapabildiğim ölçüde objektif olarak yapmaya çalışıyorum. Tabii koşullar elvermediği için hayalimdeki birçok şeyi de yapamadım.

Bilgim ve bilincim elverdiği ölçüde sorumluluk duygusu ile başta eğitim bilim ve doğal duyarlılığa önem vermekteyim. Her yönü ile zor geçecek olan bir yılın içinde olduğumuz bilinci ile her olaya insan ve doğa ekseninden bakmak zorundayız. İçeride ve dışarıda esen soğuk rüzgârlar aydın, sorumluluk sahibi bilim insanlarına daha büyük sorumluluklar yüklemektedir. Her şeyin metalaştığı, çıkar ilişkileri için her türlü yalanın yanlaşın yaşandığı bir dünyada yaşamak insana bazen zor geliyor.

Bütün kirli ilişkilere ve göz boyamalara karşı, yine de umutlu, sabırlı olmak ve geleceğe güvenmek zorundayız. Hepsinden öteye bilime ve akla önem verip her sorunun çözümü olduğuna olan inancımızı kaybetmemeliyiz. Şahsen omuzlarımızda ağır yüklerin olduğunu düşünüyorum. Yalnızca “gözlerimi kaparım vazifemi yaparım” anlayışı ile gelip gitmek üniversitelilik bilinci ile bağdaşmayacağı gibi toplum bizlerden sesiz kalmamızı da beklememektedir.

Bütün bir insanlık tarihinin bize öğrettiği, geleceğinin bilim, sanat ve felsefe yapmaktan geçtiğini göstermektedir. Bu gerçeği bilerek daha çok bilime önem veren bir toplum olmak için daha ciddi çalışmak zorundayız. Bilimin yeşermediği yerde ekonomik ve sosyal sorunların katmerleşeceği tarihin bilgisi dâhilindedir. Her ortamda bilimin etkisinin hissedilmesi için ülkenin birinci önceliği eğitim ve bilim olması için çaba sarf etmek zorundayız. Yoksa her yıl sorunlarımız daha da artarak devam edecektir. Benim geçen birkaç yılda edindiğim izlenim her yıl sorunların genelde artığı yönündedir. 

Umarım 2012 yılında başta özerk üniversite anlayışı olmak üzere her türlü düşünce özgürlüğü ve insan haklarının yer verildiği bir anayasa hazırlanır. Önümüzdeki dönemde üniversitelerimiz bilimsel ve sosyal saygınlık görmüş, bilimden anlayan, üniversitelilik bilinci gelişmiş, liyakat sahibi yöneticiler tarafından demokratik katılım anlayışı ile ileriye taşınırlar. Ülkemiz toplumsal olarak huzurlu bir ortama kavuşur. Ümit ederim kadınlarımız daha az şiddete maruz kalır. Her gün sokakta birkaç kadın cinayeti işlenmez. Herkes terör, şiddet ve artan yoksulluktan çok yoruldu. Umarım ülkemiz daha çevreci politikalar izler. Ülkemizin tarım toprakları ranta kurban edilmez. Endemik bitkileri ve tohumları korunur ve toplumumuz daha sağlıklı beslenir. En büyük umudum gelecek gençlikte. Umarım artık gençlerimize gençliklerinin verdiği heyecan ölçüsünde yaklaşılır ve gençlerimiz değer görür.

Beklentim üniversite gençliğinin ülkesinin sorunlarına daha bilinçli sahip çıkmasıdır. Üniversite hocalarımız da “toplumsal suç ortaklığı bilinci ile” ülkemizin bilim, eğitim ve toplumsal sorunlarına sahip çıkarlar. Toplumun bu bağlamda üniversitelilerden büyük beklentisi olduğu görülüyor.

Başta akıl sağlığı olmak üzere, herkesin, küçük çıkarlardan, hırslardan uzak, birlikte yaşamaya değer veren, insandan ve doğadan yana yaşanabilir bir yeni yılda yaşarız. Bu bağlamda 2012 yılı hepimiz için hayırlı olur.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>