YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Memedin Mektubu
/**/ Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 23/11/2011 | Saat: 16:37

Sevgili Soner,

Seninle çocukluğumuz beraber geçti. Birlikte çelik çomak oynadık, kan kardeşi olduk. Komşu mahalle çocuklarıyla yaptığımız kavgalarda omuz omuza birlikte kavga ettik. Mahallemizdeki boş arsada az top koşturmadık.

Aramızdaki tek fark; senin ailenin zengin, benimkinin ise fakir olmasıydı. Yıllar yılları kovaladı, ben liseden sonra okuyamadım, askere gittim ve dönüşte de asgari ücretle çalışarak ailemin geçimine katkıda bulundum.

Sen ise, liseden sonra üniversiteyi kazanamadığın için açık öğretimde okudun. Öğrenim süresini uzattıkça uzattın ve yaşın otuzu geçti. Hayatta hiçbir sıkıntın olmadı. Çünkü babanın iyi bir geliri vardı. Sen vur patlasın, çal oynasın bir yaşam sürdün. Ama ne hikmetse bir türlü askere gitmiyordun.

Sevgili Soner,

Bildiğin gibi, yeni bir kanun taslağı gündemde. Adına bedelli askerlik kanunu diyorlar. Bu kanuna göre; parayı yatırdın mı, askerlik yapmıyormuşsun.

Bu taslak sizin evde sevinç yarattı, neşe kaynağı oldu. Çünkü sen askere gitmeyecek, tezkereyi babanın parası ile alacaktın. Zaten bugüne kadar da babanın parası ile yedin içtin, arabanla bizlere havanı attın. Ben ve benim gibiler ise sana hayıflanarak yaşadık.

Bu taslak, bizim evde ise hayal kırıklığı ve hüzün yarattı. Anam ağlıyordu. Zaten ben askerde iken hergün ölüm haberimi beklemekten sinir krizleri geçirmiş, psikolojik tedavi görmüştü.

Bizi yönetenler ya da yönettiğini sananlar, başlarına taş düşesiceler, boyunları altlarında kalasıcalar, çanak yalayıcılar, bu kanun taslağı ile bir görev dağılımı yaptı.

Bu görev dağılımına göre;

 • Sana sevdanın yollarında özgürce yaşamak düştü. Bana ise Hakkari Dağ yollarında sırtımda 30 kg.lık teçhizat, beynimde mayın tuzakları düştü. 
 • Bankalar sıraya girdiler. Sana 812 TL taksitle vatan borcundan yırtma olanağı çıktı, bana ise kurşunlar. 
 • Sana bu memleket için türkü söylemek, bana ise ölmek düştü. Bir yanda vatan, millet, sakarya türküleri söylemek, diğer yanda vatan için ölmek… Bu ne yaman çelişkidir, bilir misin? 
 • Sana bu dünyanın cenneti, bu dünyanın hurileri düşerken bana öbür dünyanın cenneti ve hurileri düşüyordu. Üstelik hurilerin var olup olmadığı da belli değildi. 
 • Sen, bu dünyanın nimetlerinden yararlanıyordun. Yediğin önünde, yemediğin arkanda gerçek cennetin keyfini sürerken, ben ise şehitlik vaatleriyle sanal bir cennetin olmayan hurmalarından yiyordum. 
 • Her nedense, vatanın avantalarını sen ve senin gibiler yiyordunuz. Vatanı Çanakkale’de, Sarıkamış’ta, Hakkari Çukurca’da savunmak görevi ise ben ve benim gibilere düşüyordu. 
 • Siz bilmem neyinizin üzerinde fındık kırıyordunuz, bizimse kafamız kırılıyordu. Ölüyorduk öldürülüyorduk. 
 • Bu görev dağılımında; vatan senin kasan, çek defterin, şişkin cüzdanındaki paran olurken, benim içinse sınır boylarında nöbet tutarken it gibi titremek oldu. 
 • Senin gibi ana rahmine şanslı düşenler, nedense bu dünyada da kedi gibi hep dört ayak üzerine düşüyorlar. Benim gibiler ise düz yolda tökezliyorlar. Senin muhtaç olduğun kudret, babanın otuz bin lirası, benim muhtaç olduğum kudret ise damarlarımdaki kan imiş.

Sevgili Soner;

Duydum ki senin ödeyeceğin paranın bir kısmını şehit ailelerine vereceklermiş. O aileler için ne büyük aşağılanmadır bu, bilir misin? Düşünsene, Memedinin kan parasını yiyen bir anne baba.

Eflatun der ki: “Kanunlar; yönetenlerin yönetilenleri zaptu rapt altına almak için koydukları normlar ya da kurallardır”.

Bu normlar ya da kurallar, hep zenginlerin çıkarlarını kollamak için mi düzenlenir?

En acımasız aşağılanma, insanın kendi vatanında bir yabancı gibi yaşamasıdır. Arkadaşlığımıza sığınarak sana bir itirafta bulunuyorum: Ben de şu anda kendi vatanım bildiğim bu topraklarda kendimi bir yabancı gibi, kendimi ötekileştirilmiş gibi hissediyorum.

İçim burkuluyor…

Ben askere giderken anamın elime yaktığı kına geliyor aklıma. Otogarlarda asker yolcu eden ve “bizim asker gidecek, geri gelecek” diye slogan atıp yürek dağlayanları düşünüyorum.

Ve yapılan bu görev dağılımına lanet okuyorum…

23 Kasım 2011.

Mahmut TEBERİK[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>