YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Atatürk'ü neden bu kadar çok seviyorum?
/**/ Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 11/09/2012 | Saat: 22:10

     Her yıl 10 Kasım tarihinde Mustafa Kemal Atatürk için bir şeyler söylenir, yazılır, okunur. Bunların bir kısmı yasak savma tarzındadır, bir kısmı bilincine varılmamış klişe konuşmalardır, az bir kısmı ise yürektendir, içtendir.

     Ben Atatürk’ü yaşım büyüdükçe daha çok sevdim. Çünkü onun yaptıklarını ve yapmak istediklerini daha çok kavradım. O yüzden de yalnız 10 Kasım’larda değil her zaman her fırsatta adını andım. Sevgimi ve saygımı en içten duygularımla yineledim. Her gün ama her gün O’nun kurduğu Cumhuriyette, bu ülkede yaşadığım için şükrettim.

      Atatürk’ü sevmeyenleri de yaşım ilerledikçe daha çok anlayamadım. Onları, Ata’yı anmayanları, sevmeyenleri yıllar içinde daha çok yadırgadım, daha çok kınadım.

      Bizler, benim gibi Atatürk’e büyük bir sevgi ve saygı duyanlar, onu hissederek yaşamayı bilenleriz. Yani, onun bize, bu ülkeye, Türkiye’de yaşayanlara kattıklarını anlayanlarız. Bizler ‘’Hayatta en hakiki yol göstericinin bilim’’ olduğunu yaşayarak, görerek, okuyarak algılayanlarız.

    Bizler, Atatürk’ü çok sevenler, tıpkı O’nun gibi özgürlüğün en yüce değer olduğunu görenler, bilenleriz. Bizler, çağdaş uygarlığın anlamının zamanı Orta Çağ’a değil, daha ileriye taşımak olduğunu kavrayanlarız. Bizler, ne putlaştırdık Ata’yı, ne de masal kahramanı yaptık. Biz O’nu anladık yalnızca, yani, sanatın ve bilimin uygarlığın en önemli iki bileşeni olduğunu çoktan öğrendik. Konuştuğumuz her sözün, her sözcüğün bilimsel bir temeli olmasına özen gösterdik bu yüzden. Sanata da bu nedenle saygı duyduk, sanatçıya da.

     Bizler, Atatürk’ü sevenler yani, her gün daha çok kavradık, ‘’Yurtta Barış, Cihanda Barış’’ın anlamını. Şehitlerimize gözyaşlarını dökerken, timsah gözyaşları akıtmadık. Barışın politik ve ekonomik çıkarlar uğruna talan edilmesine de ağladık, yüreği yanan annelere de. Bizler Orta Doğu’nun ateş topu olmasını isteyenleri, bu isteklerinin temel nedenlerini, suçsuz binlerce insanın ölmesine seyirci kalmalarını, nasıl bir arzu ile yaptıklarını çok iyi bildiğimiz için de ağladık.

    Bizler Atatürk’ü çok sevdik, çünkü kadının üstünden karanlığı atmasını sağlaması nedeniyle çok sevdik. Kadının, erkekten çok daha geri bir konumda yaşamaya zorlanmasını onlarca yıl önce , bir devlet adamı olarak  fark edip kadının üzerindeki tüm baskıları kaldırması nedeniyle sevdik O’nu. Bugün Türkiye’de akademisyen kadın sayısının Avrupa ülkelerine oranla daha yüksek olmasını sağlayan O’dur.

     Şıhtan, şeyhden medet ummanın ne kadar çağ dışı olduğunu fark ettiğimiz anda Ata’yı daha çok sevdik. Muskadan, üfürükten şifa bulunmayacağını anladığımız günden beri Atatürk’ü daha çok sevdik. Kadının okumasının evlat yetiştirici olması nedeniyle daha önemli olduğunu hissettiğimiz andan itibaren, bizler Atatürk’ü daha çok sevdik.

    Ve bizler, yani Atatürk’ü çok sevenler, ÖZGÜRLÜK, HÜRRİYET, CUMHURİYET kavramlarını algıladığımız, içimize sindirdiğimiz için Atatürk’ü çok ama çok sevdik.

     Son olarak kul ve ümmet olmanın yerine millet olmanın ne kadar da büyük bir servet olduğunu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün bunu Türk ulusuna adeta hediye ettiğini fark ettiğimiz için O’nu çok sevdik.

     Sevgili Atam, ben ve benim gibi düşünen milyonlarca insan bugün bir kez daha huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Sizi çok ama pek çok seviyoruz.

                                                        Prof. Dr. Figen Doran[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>