YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Kitapların Dili- 4 YÖRÜK GÖÇÜ HİKAYELERİ
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 03/11/2011 | Saat: 05:50

Kitapların Dili- 4

YÖRÜK GÖÇÜ HİKAYELERİ

Okuyucuyu dere-bayır, yaylalardan yaylalara, o yurt senin, bu yurt benim diyerek, yaylaklardan-kışlaklara, kışlaklardan-yaylaklara  koşturan, kimi zaman develerle,kimi zaman atlarla koyunların peşinde bazen bir Yörük kocası, bazen bir yörük gelini, bazen bir yörük genci bazen de bir yörük kızını görür gibi oluyor insan Sayın  Çınar ARIKAN’ın Yörük Göçü Hikayeleri’nde.

Şirin Anamur sahillerinden  Toroslara doğru tırmanışı, Ermenek yaylalarına varışı yaşıyor. Sanki Anamur’un yaylalarında dolaşıyor-yörüklerin hikayelerini yaşıyor insan Yörük Göçü Hikayeleri’nde. Yörük Göçü Hikayeleri bana Ali Rıza YALMAN’ın kimi zaman yaya olarak, kimi zaman at sırtında  1928-1934 yılları arasında Toroslarda dolaşarak-yaşayarak  yazdığı  iki ciltlik  “Cenupta Türkmen Oymakları”nı hatırlatır  gibiydi…

Yörük Göçü Hikayeleri’ni okudukça vardığım şu sonucu baştan paylaşmak istiyorum siz okuyucularımızla önce.… “Yörükler, bu memleketin mührüdür”. “Yörükler, bu ülkeyi karşılıksız sevenlerdir.”  Yörüklerin her bir kiliminde, kiliminin her bir ilmeğinde-düğümünde bu ülkeye, bu yurda duyulan sevdanın gizleri ve izleri saklıdır. Onca çektikleri güçlüklere, zorluklara, yokluklara, çaresizliklere,itilmiş-kakılmışlıklara  rağmen yurda olan sevgisi,yurda olan bağlılığı hiçbir zaman eksilmeyen Yörükleri  birkere de Sayın Çınar  ARIKAN’ın gözüyle sunalım istedim.  Ön kapağını  bir  yörük göçü manzarası ve yörük kilimi deseni, arka kapağını ise yine yörük kilimi deseni ve  deve katarının kompozisyonunun süslediği kitap  198 sayfadan ibaret olup yirmi altı tane hikayeyi barındıran bu güzel kitap bir kere okunup bir köşeye kaldırılacak bir kitap olmayıp sanki bir başvuru kitabı, bir ansiklopedik eser gibidir  Yörük Göçü Hikayeleri.

Yörük Göçü Hikayelerinde insan biraz da tarihe yolculuk ediyor. Nerden gelip, nereye gittiğini izliyor. Denizhan’ın torunlarını Anamur sahillerinde  düşünüyor. Anamur sahillerinde Yörük folklorunun derinlemesine bir sunumunu görüyorsunuz.  İç Anadolu’nun denizlere açılmasını işaret ediyor Şıh Ömer. Anamur Yolları türküsünde Islahat Fermanı ile fitne fesada dur dendiği izleniyor. Hayatı savaşlarla geçen ülke sevdalılarının kendi aşklarına vakit ayıramadan yaşadıkları burukluğu görüyorsunuz Ahmet ile Gülizar kızın hayallerinde.  Berçin Yaylası’ndan Fil Ahmetin ağıtları yükselir Mehmet ve Selvinaz için.  Dalaklı’da Postacı Osman Bey’le yol boyunca beraber yan ayan yürüyorsunuz adeta dağdan gelen kurt ulumalarını duya duya dağıtıma çıkıyorsunuz. Derelerin şırıltısı var kulaklarınızda. Dalaklı Osman’nın yiğitliğini duyarsınız. Akmescit Köylüleri ile beraber yayla hasretini yaşarsınız. Süleyman Ağa’nın çadırında misafir olursunuz en kıymetlisinden, en hatırlısından. Göç yola koyulduğunda Akmescit Köylülerinin yayla  yoluna düştüklerinde sanki Yörük Kocası Çınar Beyi görür gibi olursunuz aralarında.  Adamdaş yaylalarında rastladığımız taşlara ve kuşlara manalı manalı bakar insanlar hani “Ya beni bir taş, ya da bir kuş eyle” duasından sonra bu hangi molladır  aceba diye… ? Sorarsınız.  Yörük Kızının aşkı, yılanların aşkı birbirine karışır boz ardıçlar arsında. Efsane gibi de olsa yılanların aşkı insanın okurken bile içini ürpertiyor. Öküz alıp satmaktan  gök kargaya, acemi horozların kullanıldığı yayla sınırının tespiti müthiş bir Yörük dehasının ürünü olsa gerek. Akıllarda kalacak bir diğer hikaye ise Hüsamettin Ağa’nın kılıbıklığa vedası, Orhana köyünden Murat’ın Abdiye sıktığı kurşunların gögsüne denk gelmesini bir şans sayar, ya gözüne denk gelseydi ?... Yörük Kocasının doktorun verdiği perhiz listesi ile gırgır geçercesine Dr.Sıtkıyı yola getiren hikayesi ile Kazım Hoca ile Ekiz Ali arasındaki tosun davasını öbür dünyaya havale etmeleri…. Tahsildara Temiz yatak temin edilmesi …Veli Efendinini halkın her işine koştururken Osman Ağaya öküz satma işini onaylayan Koçmar(kertenkele)… İrado, Tahsildarın içki  alemi ile alay edercesine sorularla atağa geçmeleri….Yörüklerin keskin zeka ve espiri yeteneğini de ortaya koymaktadır. Orman kaçakçıları ile mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan son hikaye Kaçakçılar ….Orman ve ağaç sevgisinin insanlarımıza kazandırılması ve  aşılanması için  yaşanmış bir hayat hikayesidir. Kaçakçılar bir nevi orman hortumcularıdır… Ne yazık ki halen bu memleketin parazitleri olmaya devam etmektedirler, kaçakçılar.

 Okudukça çocukluğumu yeniden yaşadığım bu güzel Yörük Göçü Hikayeleri arasından  sıyrılıp çıkmak oldukça zor oldu. Öylesine akıcı ve çarpıcı noktalardan yaklaşılmış ki bu da uzun ve meşakkatli bir emeğin ürünü olduğunu göstermektedir.  Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması amaçlı olarak her yaştan okuyucu için oldukça cazip olduğu kanısındayım.

Yörük Göçü Hikayeleri, kitabının üreticisinin kalemine , diline sağlık. Kutluyorum geleceğin Yörük Kocası’nı.

 Fil Ahmet’in şiirinden iki dörtlüğe yükleyelim yörüklerin göçünü, Görelim kimlerden sorar Bahşiş kızını  Ozan Fil Ahmet?

…………………………………………………….

Yansın kavrulsun da Anamur çalı,

Savrulsun göklere külü dumanı,

Adını sevdiğimde Kervan alanı,

Gök öncekli Bahşiş kızı geçti mi? 
…………………………………………………

Nehiridir kara gözlüm nehiri,

Elinden içeydimbir tas zehiri,

Ey sevdiğim Ermenek’in nehiri,

Keben’inden  Yörük kızı geçti mi?

Veli BİLİCİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>