YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    “NOKTA NOKTAM” ŞAİRİ RIZA POLAT AKKOYUNLU
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 26/07/2011 | Saat: 20:56

………………………..

“Başladı yine gönlümün

On yıl evvelki kanaması

Ne günlerdi o günler cancağızım

Ne günlerdi…

Sen, on yedisinde sevgilerin sisinde

Başı duman duman bir kız.

Ben, yirmi üstünde

Gönlü gördüğü her güzelliğe nişanlı

Ölesiye bir şair, ölesiye bir delikanlı.

Ne çabuk geçti zaman.

Hey gidi Dünya hey…”

………………………….

R.P.AKKOYUNLU

 

Hayatımın büyük bir kısmını okumakla geçirdiğime inanırım ya da en azından öyle sanırdım. Meslek hayatımın da en az 3 yılını  Hatay İli; Erzin, Dörtyol, İskenderun ve Belen   İlçelerine hizmet ederek  geçirdim. Rıza Polat AKKOYUNLU’nun da bir şiir kitabını 2003 Ağustos ayında okumuştum. Okumuştum okumasına.  Ta ki 01 Nisan 2010 tarihinde İskenderun Belediyesi Kent Konseyi’nin Rıza Polat AKKOYUNLU ve Cahit Sıtkı TARANCI adına düzenlediği şiir dinletisini (Tesadüfen Bulundum) izlediğim an önümüzde İskenderun Körfezi olmasına rağmen ben  hakikatte duygu denizine dalmıştım… Nokta Noktam’la.

Sayın Zeren YORGANCI, 18,07,2011 günü akşam geç saatlerde sayfanızda( A.F.P. ‘de) yayınladığınız R.P.AKKOYUNLU’ya ait  “Nokta Noktam” adlı şiiri okudum, duygu yoğunluğu içinde A.F.P. sayfalarında dolaşırken  dur bakalım okurlardan nasıl  yorumlar gelecek diye bekledim. Adana ya da Güney edebiyat alanına çok yetenekli insanlar göndermiştir. Öyle ya Adana Okuyor… Güney Okuyor… Sayın YORGANCI anladım ki R.P. AKKOYUNLU, gerek Türkiye çapında gerekse Güney’de yeteri kadar tanınmamış ya da tanıtılamamışdır diye düşünmekteyim. Sizin sayfanız vasıtasıyla gündeme getirdiğiniz bu şiir için size özel bir teşekkür borcumu müsaadenizle arz edeyim önce efendim.

Hemen her insanımızın gönlünde yatan bir nota noktası mutlaka vardır. Aşka duyulan saygının, gizliliğin, mahremiyetin, özelliğin, güzelliğin ve gizliliğin   ifadesidir,  Nokta Noktam… Kısacası bir aşkın, en güzel aşkın, en güzel ifadesidir. Gençlerimizin (kız ya da erkek fark etmez) hatıra defterlerine, derslik duvarlarına, öğrenci sıralarına, tarihi mekanların duvarlarına, çeşme başlarındaki ağaçların gövdelerine yazdıkları nokta nokta koydukları  ya da isimlerin baş harflerini yazdıkları ifadelerdir, Nokta Noktam.

Ne yazık ki “Nokta Noktam” şiiri ya da “Bende Kalan Mektuplar” şiirleri  şairin kendisinden de önce öne çıkarak tanınırken 59 yıllık çok da uzun olmayan bir hayatı noktalayan Şair R.P.AKKOYUNLU rahmetli olalı da 41 yıl gibi bir zaman geçmesine rağmen halk arasında tanınmamaktadır. Bu ölüm tarihini neden belirtiyorum Sayın YORGANCI, bilirsiniz ki bizde insanlar öldükten sonra değer kazanırlar…. Bu suç kimindir? Ya da kimi suçlayacağız ? Böyle bir düşüncem de yok. Ama yanlışın neresinden dönersek kardır hani…  Şiirlerinde aşk temasını işleyen ve hatta yaşadıklarını işleyen  şairi neden en azından Güney’de tanıtılmasına yardımcı olmayalım? İşte sizin sayfanız/yazınız güzel bir başlangıçtır. Ya Bismillah….  Öğretmen olduğundan, eserlerinin bazılarının bestelendiğinden, Yalancıdır Aynalar (S.Pınar) çok meşhur şarkının sözlerinin kime ait olduğundan bahsedelim. Yerine göre çok çok nüktedan biri olduğundan bahsedelim… Tanıyalım. Tanıtalım. Ne dersiniz efendim.

Nokta Noktam şiirinin yaşandığı yer  Bartın, şiirleştiği  yerin Ankara olduğunu düşlerim hep. Ayrıca nedendir bilmiyorum ama A.N. ASYA ile bir benzerlik bulurum aralarında. Belki de hicivlerinden. Belki de Bayrak  Şairi / Nokta Noktam Şairi. Yani şiirlerinin meşhurluğu kendilerini geçmiştir de ondan da diyebiliriz. Ya hicivlerindeki benzerliklerden ya da “hayır” kelimesini çok iyi kullanmalarından dolayı aralarındaki benzerlik….  İkisinin de Edebiyat Öğretmeni olmaları, ikisinin  de benzer konulardan  itiraz etmelerinden/her şeye evet dememelerinden benzerlik bulurum. İkisini de çok nüktedan bulurum…

Nüktedan dedim de  şairin şu beyiti  ile noktalayayım; Şairlerin ve şiir severlerin bir araya geldiği bir mekanda (yer adını hatırlayamadım) arkadaşları R.P.AKKOYUNLU’nun masasına kapalı bir kap içerisinde yıkanmamış tarladan koparıldığı haliyle çamurlu soyulmamış bir hıyar(salatalık) gönderirler garsonla. R.P.AKKOYUNLU’da bir kağıda şu beyiti yazarak onlara gönderir.

“Böyle şaka yapmazdın eğer beni bilseydin. 
Hıyara ne lüzum var kalkıp kendin gelseydin.” 

Kağıdı alan arkadaşları sitem için yanına doğru gelirken de şair onlara ; “Hop hop beyler, ben bir hıyar istemiştim, üç tane değil”  diyerek   nüktedanlığın  doruğuna ulaşır.*

*Bartın74Net –Muzaffer CELLEK - Şair ve Ressam Yücel AKTAŞ. 

Veli BİLİCİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (5) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>