YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TÜRKİYE DÜNYA İKİNCİLİĞİ KAZANDI!
/**/ Yazar: FATOS SAHIN | Tarih: 03/07/2011 | Saat: 23:12

Yazının başlığını okuduğunuzda “İkincilik Başarısı”nın neden kaynaklandığını merak ettiğinizden eminim. İngiliz The Guardian Gazetesinin yaptığı yeni bir araştırmaya göre en yüksek çocuk gelin oranının, yüzde 17 ile Gürcistan’da ve yüzde 14 ile Türkiye’de olduğu açıklandı. Yani Türkiye “Çocuk Gelinler” konusunda Dünya İkinciliği kazandı.

Rapora göre, her yıl dünyada 18 yaş altı 10 milyon kız çocuğu evlendiriliyor. Bu, her üç saniyede bir kız çocuğunun evlendirildiği anlama geliyor. Yine rapora göre 18 yaşından küçük her üç kız çocuktan biri, 15 yaşından küçük yedi çocuktan biri evli. Ülkemizde de her üç evlilikten biri erken yaşta yapılıyor, yani evlenen kızların %33’ü çocuk gelin tanımı kapsamında. Okur-yazarlık oranı düştükçe de, çocuk gelinlerin sayısı artıyor. Türk Aile Yapısı Araştırması sonuçlarına göre okur-yazar olmayan kızların %47’si, okur-yazar olup hiç okula gitmeyenlerin %32’si 18 yaş altında evlenmiş.

Önlem alınmazsa, önümüzdeki yıllarda dünyada 100 milyonu geçecek olan çocuk gelin sayısına Türkiye yeni vakalar eklemeyi sürdürecek. Hali hazırda, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’ne göre Türkiye’de 5 milyondan fazla çocuk gelin bulunuyor.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun (KEFEK) alt komisyonlar kurarak konuyu Meclis gündemine taşımasının üzerinden iki yıl geçti, ancak, Meclis genel kurulunda veya herhangi bir yasama faaliyeti sırasında bu konuya değinen olmadı. Genel seçimlerin ardından yeni kadroyla işbaşı yapacak olan KEFEK’ten, erken/zorla evlilikleri ülkenin acil gündemine koymasını beklemek biraz fazla iyimser bir yaklaşım olur herhalde.

Her kötü olayı yumuşatmak galiba sorunun bir parçası olmaktan uzak tutuyor bizi. Konuyu tartıştığımız isim başlığı bile fazlasıyla iyimser “ÇOCUK GELİNLER” söz konusu sorunu çocuk gelinler olarak ele almamalıyız. Sorun Çocuk Tecavüzü, Pedofilidir. Kriminal suçtur. İnsan Haklarına Aykırıdır. Dünyadaki en ağır en aşağılık suçtur. Bunun sözde evlilik adı altında yapılması suç unsurunu ortadan kaldırmaz.

Hatırlayanlarınız varsa 2008 yılında medyada “Üzmez Yasası” olarak adlandırılan, evlenme yaşını 14'e indiren, tecavüzcüyle evlenme durumunda cezanın ortadan kalkmasını sağlayan ve tecavüzde şikayet yaşını 14'e indiren yasa değişiklikleri için Adalet Bakanlığının hazırlık yaptığı ortaya çıktı. Türkiye Barolar Birliğinin ve tüm kadın örgütlerinin tepkileri sayesinde yasa düzenlemesi uygulamadan kaldırılmıştı. İş yine kadın örgütlerine veya birkaç sivil toplum kuruluşuna kalmasın bu kötü damgayı silmek, çocukları bu cinsel istismardan kurtarmak hepimizin görev ve sorumluluğu olmalı.

Zorunlu eğitimin 12 yıla yükseltilmesi, İmam nikâhına ağır cezaların getirilmesi ve televizyonların yer alan aptal programların yerine çocuk istismarını anlatan, önlemeyi amaçlayan, insanların bu konuya karşı farkındalıklarını çoğaltacak yayınlar yapmasını sağlamak gibi uygulanacak çok basit yaptırımlarla en azından dünya ikinciliği koltuğundan kalkıp bu utancın zirvesinden inelim.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>