YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ALİ ALPER ÇETİN

Katledilen Projelerimiz; Başkent'te Çukurova Günleri Fuarı ve Çukurova Evi Projeleri
/**/ Yazar: ALİ ALPER ÇETİN -ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ ONURSAL BAŞKANI | Tarih: 11/05/2011 | Saat: 00:23

      Çukurovalılar Derneği, bilgili, tecrübeli, donanımlı yönetim kadrosu ile etkin faaliyetler yürüten, Ülkemiz ve bölgemizin temel sorunlarına çözüm önerileri getiren aksiyon bir dernektir. Kesinlikle klasik bir dernek değildir.

     Çukurova diye anılan, Adana-Mersin-Hatay-Osmaniye illerinden olup, Ankara'da ikamet eden üyeleri ve hemşehrilerimizin desteğiyle, Atatürk ilke ve inkılâplarıyla, Anayasamızda tanımlanan, Vatanın bölünmez bütünlüğü ilkesi ile dernek faaliyetlerini Ankara’da yürütmektedir.

     Derneğimiz bölgemizin Ankara’da yüksek öğrenim gören, ihtiyaç sahibi öğrencilerine sosyal ve maddi destek sağlayan, 31 öğrencisine karşılıksız burs tahsis etmiş bir dernektir. ÇukurovaLobisi isimli aylık yayın organıyla bölgenin kültürünü, kültür varlıklarını, tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtarak, bölge problemlerini yetkili ve karar noktalarına taşımaktadır.

       Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı olarak 22-23 Kasım 2010 tarihlerinde Adana ve Osmaniye’de çeşitli ziyaretlerde bulundum. Adana Valimiz Sayın İlhan Atış, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Osmaniye Valimiz Sayın Celalettin Cerrah ve Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından makamlarında kabul edildim. 

      Kabul de; 2011 Yılı 6-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan “Başkent’te Çukurova Günleri Fuarı” adı altında büyük bir proje takdim ettim. Projede:

1.       Bölgemizin tarihi, kültürü, doğal güzellikleri tanıtımı…

2.       Konferans, panel, bilgi şöleni, kitap tanıtımı ve resim sergisi gibi faaliyetlerin uygulamaya konulması…

3.       Salça, bulgur, kebap, yer fıstığı, şalgam, şapka, şalvar gibi yöresel ürünlerin tanıtımının yapılması…

4.       Yöresel yemeklerin fuar girişinde satışa sunulması gibi konuların Başkent’te Çukurova Günleri Fuarıyla uygulamaya konulacağını dile getirdim.

   Ayrıca Adana Valimiz İlhan Atış Beye;  Bir hayırsever hemşehrimizin derneğimize ücretsiz tahsis ettiği 180 m² iki katlı daireyi “Çukurova Evi” olarak düzenleyeceğimizi, tefrişinde yardımcı olunursa, Ocak ayı içerinde yapacağımız “Çukurova Kurtuluş Gecesi” öncesinde Valimiz İlhan Atış beye açılışını yaptıracağımızı projenin detayında arz ettim

       Her yıl Ocak ayında kendi imkânlarımızla gerçekleştirdiğimiz geleneksel “ÇukurovalılarKurtuluş Gecesini” daha da görkemli yapabilmek için Sn. Vali İlhan Atış ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’dan tam destek sözü almamıza, iki ay da beklememize rağmen maalesef verdikleri sözü yerine getirmediler. Bizi oyalayarak Kurtuluş Gecesinin yapılmasına engel oldular (Çukurovalılar Derneğine tam destek sözü verdiklerini o tarihteki bölge gazetelerinin çoğu haber olarak yayımlandı) 

       Web sitemizde, Çukurova Lobisi dergimizde bu konuyu açıklamamız,  basın mensuplarının sorularına cevap vermemiz gerekiyordu….Onun için basın toplantısı yapmak zorunda kaldım.  Buna rağmen nezaketimize, zarafetimize yakışmayacak açıklamalarda bulunmadım….  15 Ocak 2011 tarihinde gerçekleşen Kocaeli Çukurovalılar Derneğinin Kurtuluş Gecesi programına konuşmacı olarak katıldığım halde yine konuşmadım yine sineye çektim.

        Sonuç olarak, koskoca Adana; Mardin-Midyat, Tomarza ilçelerinin yaptığını yapamadı. Ankara’da yaklaşık 350 bin Adanalı, 500 bin Çukurovalı yaşadığı tahmin edilmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesi Adana’da 6 bin kişiye kurtuluş yemeği, Türk Halkları Medeniyet Vakfına da 500 kişiye yemek verildiği halde, Ankara’da yaşayan 300 kişiye kurtuluş yemeği verilemiyor. Burada ki Adanalılar sanki Çukurova’nın özbeöz çocuğu değil…

        Neden bize böyle davranıldığını maalesef anlayamıyoruz. Son olarak, Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Basın toplantımızda ve ilgili yerlere yapacağımız açıklamalara esas teşkil edecek;Kurtuluş Gecemize neden destek verilmediğinin gerekçesinin” tarafımıza bildirilmesi isteyen bir resmi yazı gönderdik. Ancak bu yazımıza, ne Adana Valiliği, ne de Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı iki aydır, yazılı veya sözlü bir cevap vermemiştir.

         İşte katledilen iki projemiz ve bir balo programımız. Sistemi görüyoruz… Mahalli ve İdari Yöneticiler koltuklarını kaybetmemek adına maslahat yapıyorlar… Yorum sizin…

Vay Adana’m vay... Maslahatçı bir Vali, Aldırmaz bir Belediye Başkanı… Ve katledilen projelerimiz…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>