YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    UHTleşen Pastörize Sütler
/**/ Yazar: ÇAPAR KANAT | Tarih: 20/03/2011 | Saat: 19:47

UHT (Ultra Heating Tretment ) anlamı yüksel ısıl işlemdir. Süt kutusunda yazılı UHT gördüğünüz ve kutusunda veya şişesinde görmeseniz de meyve suları ve konsantrasyonları yüksek ısıl işlemle üretilmektedir. Süt ve meyve sularında uht tekniğine başvurulmasının nedeni onun içindeki mikrobiyal unsurları veya mikrobiyal endişeleri yok etmek içindir.

Bu mikrobiyal unsurlar ve endişeleri yok edelim derken çiğ sütün ve meyvenin içindeki yararlı vitaminler zarara uğramakta olduğu kesindir. Çünkü 160 °C‘de ısı görmektedir. Çiğ Süt canlı bir gıdadır. Çiğ Sütteki tüm canlılık ölmektedir. Buna aykırı kim ne söylerse söylesin palavradır. Biz yazdıklarımızın arkasındayız. Alın bir litre çiğ sütü ve uht sütü götürün tam teşekküllü devletin hıfzısıhha enstitüsünün laboratuarına, çıkan sonuçları karşılaştırın.

Yukarıdaki hususları çok yazdık. Şimdiki yazacaklarımız ise UHT leştirilen yani ömrü uzatılan pastörize sütler! Doğal Gruptan  bir arkadaşımız yazmış:

”Gecenlerde satin almis oldugum acilmis (marka ) sut mide  saglik problemim nedeni ile tuketilemedi ve buzdolabinda kaldi. Atmak uzere siseyi aldigimda “ben bunu bir kaynatayim bakayim bozulma olmus mu”diye test etmek istedim. Son kullanma tarihinin uzerinden 4 gun daha gecmis yani uretildigi gunden 8 gun sonraki sut kesilmedi…Bunun uzerine (marka) süt firmasini aradim ve bana sutlerin artik cok hijyenik sartlarda uretildigini ve sevk edildigini, ureticinin de hijyenik kosullara uymasi nedeni ile sutlerin fabrikaya eskisine oranla cok temiz geldigini, soguk zincirinin cok iyi korundugunu, eskiden saman ustunde yatan hayvanlarin artik sunger  yataklarda yattigini, yasadiklari yerin hijyenine cok onem verildigini,  pastorize edilen sutun de bu nedenle raf omrunun  uzadigini, antibiyotik konusuna dikkat ettiklerini vs vs. anlatti. Ben de kendilerine etiket bilgilerindeki gunluk sut ibaresini kaldirmalari gerektigini bu ibarenin yaniltici oldugunu raf omrunun pastorize sut icin bana gore cok uzun oldugunu, etiket bilgilerinde sadece pastorize  sut yazmalarinin tuketici acisindan daha dogru oldugunu belirttim.Daha sonra Gida Muhendisliginde ogretim uyesi  bir arkadasa sohbet sirasinda  aktardigimda bunun tum sivi urunler icin mumkun olabilecegini sutun de mikron derecesinde filtre edildigini bu prosesin de raf omrune mutlaka katki yaptigini belirtti. Bu savunmalar  benim ogrenimim sirasinda  aldigim bilgilerden cok farkli  o nedenle  onaylayamiyorum.”

Aynı tecrübeyi ben de yaşamamış olsam yukarıdaki satırları köşeme almaya tereddüt ederdim. Tüm Türkiye’de pastörize sütler ise 90-95  °C’ nin altında ısıl işlem görmemektedir. Sadece Tire süt kooperatifinin günlük 4 ton üretebildiği ve sadece İzmir’ e dağıtabildiği, 73 °C’ de ısıl işlem gören Organik Süttür. Tire Süt Kooperatifinin  95 °C’ de değil de 73 °C’ de  ısıl işlem gördüğü için bu sütün ömrünün 3 gün olduğu yazılıdır. Bu sütü temin etmek isteyen İstanbul Pazar sahipleri elleri boş dönmektedir. Çünkü bu süt İzmir’ e bile yetmiyor!

UHT süt 160 °C ısı gördüğünden 3 aylık raf ömrüne sahip

Yukarıdaki satırların sahibinin kullandığı markalı pastörize sütün üzerinde ise 5 günlük ömür yazdığı halde maşallah süt fabrikası tüketicilerden gizli olarak 4 günlük ömür  daha eklemiş. Pastörize sütlerin ömrü 5 + 4= 9 gün oluvermiş. Fabrika yetkilisi de biz çok hijyen üretiyoruz diyor. ‘’ UHT sütlerin niçin ömrü 3 ay,  oda sıcaklığında hava ile temas etmez ise niçin bozulmuyor ‘’ sorularına süt sanayicilerinin stk temsilcisi ‘’ sütte hijyen teknolojileri gelişti ‘’ cevabını vermişti.

Pastörize sütte teknoloji mi gelişti? Tüketici talepleri artınca 5 günlük pastörize ömrü için 95 ®C’ olması gereken ısı biraz daha mı yükseltildi? Yoksa 5 günlük ömre 4 gün ilavesi için ömür doping hapları mı kullanılıyor? Bizim şüphemiz pastörize sütün ısısı yükseltilip 4 gün daha ömür verilmiş oluyor. Çiğ süt üreticisinden üretildiği günün ertesi gününde süt sanayicisinin ambarına girdiğini de, işlem görme, ambalajlama, yükleme için de bir gün, etti iki gün, dağıtım için de bir gün ilave edersek eder üç gün, bunları da hesaba katarsak pastörize sütün ömrü 12 güne çıkarılmış olmaktadır.

Gıdanın ömrü uzatılırken, ömrü uzamış gıdaları kullananların da ömrü azalıyor, ömrümüz kısalırken uzun ömürlü, katkılı gıda kullanmaktan cesetlerimizin geç çürüyeceğine sevinsek mi?

Gıdaya uzun ömür verme ile görevlendirilmiş uzmanlar bir gün gıdayı mumyalasak da mı saklasak derlerse hiç şaşırmamalı.

Artık kutu sütünü, kutu yoğurdunu denetlemeyi, sorgulamayı bırakınız, çiğ süt üreteninizi sorgulayınız, denetleyiniz, sanayici için değil kendiniz için yapın bunu!

Sağlıklı ve sağlığı denetlenen süt ineklerinden, hijyen bir şekilde sağımı yapılan çiğ sütü soğuk zincirde temin ediniz, sütünüzü kaynatıp içiniz, yoğurdunuzu, peynirinizi bundan yapınız.

Brusella korkusu ile tüketici üzerinde korku imparatorluğu yaratılmasına siz tüketiciler izin vermeyin. Çiğ Süt ‘’ Gerçek Gıda’’ dır. Çiğ Süt size bir günde ulaşabiliyor, ya diğerleri ? Çiğ sütün her bir gün size geç gelmesi onun gerçekliğinden kendini yitirmesinde önemli kademelerdir.

Bu arada çiğ süte ulaşamayan tüketiciler için http://www.bilgiagi.net/tuketicilerin-sut-tozu-dilekceleri/24794/ linkindeki yazımızı okuyarak örnek dilekçeyi Tarım Bakanlığı’na göndermelerini dileriz.

https://groups.google.com/group/cigsutureticileriYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(http://www.bilgiagi.net/uhtlesen-pastorize-sutler/48934/)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>