YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HALA NÜKLEER SANTRAL Mİ?
/**/ Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 14/03/2011 | Saat: 23:06

             11 Mart Cuma günü  Japonya’da  8,9 büyüklüğünde yaşanan deprem ve tsunami   felaketini  nükleer felaket unutturacak gibi görünüyor. Geçmişte nükleerin  acılarını, 6 Ağustos 1945 Hiroşima ve 9 Ağustos 1945 Nagasaki’ ye yapılan nükleer saldırılarda binlerce masum insanı kaybederek yaşayan Japonya bugün yeni bir nükleer felaketin eşiğindedir. Japon Halkının acılarını tahmin edebiliyorum.

       8,9 büyüklüğünde yaşanan bu deprem aynı zamanda dünyanın en büyük ve en güvenli nükleer santrali olarak gösterilen, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı ve Türk yetkililerce gezip incelenilen, Japon TEPCO’ ya ait Fukuşima nükleer santralinde bir reaktörün patlamasına bunun sonucunda reaktör çevresinde sezyum, radyoaktif iyot sızıntısına neden olmuştur.  Muhtemel  bir  çekirdek erimesi durumunda içinde yaşadığımız dünya üçüncü büyük nükleer  felaketten biri ile karşı karşıya kalacaktır.

      Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santral Ecemiş fay hattı üzerindedir. Sinop  İnceburun’ da yapılması planlanan nükleer santralin ise Kuzey Anadolu Fay Hattına yakınlığı düşünüldüğünde, Japonya’da 8,9 büyüklüğündeki depremle başlayan nükleer felaketin bize ne kadar yakın olacağı açıktır.

      Ne kadar güvenli ve en son teknoloji  ile yapılırsa yapılsın nükleer santraller insanlık ve  çevre için gerçek bir tehdittir.Tüm Dünya, özellikle de Japonya geçmişte yaşanan nükleer felaketlerin (Rusya-Çernobil,ABD Three Mile Island) üçüncüsünün eşiğindedir. Enerji Bakanı  ve yetkililerden bu kazadan sonra beklenilen Rusya ve Japonya ile yapılan nükleer anlaşmaların askıya alınması ve nükleer enerji santrali kararlarının sona erdirilmesidir.

     Japonya gibi ülkemiz de deprem kuşağında olan bir deprem ülkesidir. Geçmişte yaşanan insan kaynaklı hatalar ve doğal afetlere karşı nükleer santrallerin son derece riskli olduğu ve  güvenli olmadığı Japonya, Fukuşima Nükleer Santrali ile bir kez daha ispatlanmış durumdadır.

       Deprem yaralarını sarmaya çalışan Japonya hükümeti, nükleer alarm vererek, Fukuşima Daiçi nükleer santralinin 20 km. yarıçapındaki 1256  kilometrekarelik bir alanda yaşayan onbinlerce insanı tahliye etmeye çalışıyor. Santralin 70 km.lik çevresi yasak bölge ilan edilerek, acil olarak troid  kanserine karşı iyot tableti dağıttığını gözlemliyoruz.

        Fukuşima Daiçi nükleer santralinin birinci ünitesinde yaşanan patlamanın ardından, reaktörün üçüncü çekirdeğinde de kısmi bir erime ve buna bağlı olarak radyasyon sızıntısının başladığı, ayrıca ülkenin diğer nükleer santrallerinde de hasar meydana geldiği Japon  yetkililer tarafından  açıklanmaktadır.

        Geçmişte ve günümüzde yaşananlardan ders çıkarmak yerine, yetkililerin  ''nükleer santral  konusunda  ısrarlıyız'' şeklinde beyanlarına anlam verebilmek mümkün değildir.

        26 Nisan 1986 tarihinde Çernobil’de yaşanan felaket karşısında önlem almak yerine televizyon ekranlarına çıkıp “ben içiyorum çayda radyasyon yok” deyip ve kanserden ölen Devlet  Bakanı  Cahit Aral  örneğinde olduğu gibi, yaşanan bu felaketi görmezden gelme,  küçümseme, yok sayma anlayışı ne yazık ki hala mevcuttur. Yanlışta ısrar etmenin anlamı  yoktur. Akkuyu'ya kurulmak istenen nükleer santral geleceğin huzurlu ve sağlıklı yaşamını ipotek altına almak demektir. 

     Bugün, geçmişte yaşanan nükleer felaketlerden ders çıkarmak, nükleer lobilerin baskı ve  dayatmalarını bir tarafa bırakmak, ülkemizin insanlarını ve geleceğimizi tehdit eden bir nükleer maceraya son vermek zamanıdır. Bence bu konuda halkımızın sesinin çıkması ve daha da gürleşmesi gerekir. Güneş, jeotermal, rüzgar gibi alternatif, yenilenebilir enerji kaynaklarımız ülkemizin enerji gereksinimini çoktan karşılayabilecek güçtedir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>