YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KPSS KAPANI
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 06/03/2011 | Saat: 14:49

KPSS  KAPANI

“ADIM   ÜCRETLİ  ÖĞRETMENLİK”

RUHEN VE BEDENEN ÖĞRETMEN DOĞMUŞ

BİR ÖĞRETMEN ARKADAŞIMIN SEVDASINI PA YTAŞMAK

İSTİYORUM, SİZLERLE...

ADIM  ÜCRETLİ  ÖĞRETMENLİK

"merhabalar Veli Bey"- gönderdiğiniz dosya ve resimler slaytlar çok güzeldi gitmesem de göremesem de görmüş ve gezmiş gibi oldum. Türkiye'de bir tek doğu ve güneydoğu kaldı gezmediğim. kısmet olursa oraları da gezmek isterim . Türkiye'yi tanıdıkça kendimi çok şanslı hissediyorum bu kadar güzel bir ülkede yaşadığım için. ben her şeye rağmen ülkemi ve insanlarımı seviyorum hem de çok.

yıl sonu sergisi yaptık bir hafta açık kaldı gelip görmenizi isterdim.şunu anladım ben öğrencilere resmi sevdirmişim benimsetmişim hissettirmişim.önceki yıllarda yaptıklarıyla şimdi yaptıklarını karşılaştırdığımda arada belirgin derecede farklılıklar var. Yaratıcılıklarını, renkleri kullanma biçimlerini,özgür oluş ve duyuşlarını görmek beni çok mutlu.etti. bunu görmek hissetmek çok harika birşey. Ögretmenlik harika değil harika ötesi bir meslek ama insan bir de hak ettiğini alabilse.ben aldığım 335 Yeni Türk Lirasına bakarak çalışsaydım resmen ölü olurdum ama ben yaşamak istiyorum maddi anlamda olmasa da ruhsal anlamda.öğretmenlik haklarından çok fazla yararlanamasam da öğrencilerimin birşeyler öğrenmesi duyması yaşaması eski alışkanlıklarını değiştirmesi kendilerini geliştirmeleri çok güzel bir duygu.umuyorum ki gelecek yıllarda gerçekten bu dersi sevdiren ve insanları seven gerçek bir kadrolu öğretmen atanır.

bu mesleğe başladığımda resimden nefret edenleri sevmeyenleri gördüğümde acaba ben ne yapabilirim diye hep düşündüm ve düşünüyorum da.bu sene dördüncü senerndeyim ve ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK yapmaya devam ediyorum.ve her öğretmenlik yaptığım yerde hem öğrencilere hem velilere hem de insanlara birşeyler verdim vermeye çalıştım geri dönütleri aldığım zaman mutlu oluyorum.ruhsal anlamda çok tatmin oluyorum ama maddi anlamda da tatmin olmak isterdim ama olamıyorum. çünkü çok büyük hedeflerim var ve onları gerçekleştirmek de bir yerde maddi alana bakıyor.

beni üzen ADIM ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK OLDUĞU İÇİN HİÇBİR ZAMAN DİKKATE ALINMAMAM OYSAKİ DİNLENMEM İÇİN BENİMSENMEM İÇİN İLLAKİ kadrolu öğretmen Mİ OLMAM GEREKİYOR. SİSTEM BU ŞEKİLDE OLDUĞU İÇİN BEN DE BİRŞEY YAPAMIYORUM.BEN SESİMİ ÇIKARSAM BİLE BİLİYORUM Kİ KİMSE BENİ DİNLEMEYECEK.AMA BEN KONUŞURKEN BAĞIRARAK ÇAĞIRARAK DEĞİL GAYET ZARİF İNSANLARIN ANLAYABİLECEĞİ BİR ŞEKİLDE DİLE GETİRDİĞİM HALDE YİNE SONUÇ SIFIR VELİ BEY.

şimdi diyeceksiniz ne kadar umutsuzsunuz diye.ben umutsuz değilim insanlar umutsuz

şu an baktığınız ve gördüğünüz tuval; değil Türkiye'nin dünyanın en güzel ve belki en renkli resmi.

SİZE BU DEFA DÜNYANIN TÜM GÜZEL SESLERİNİ ARMAĞAN EDİYORUM. SESLERİ SES YAPAN CANDIR.CANI DÜNYA OLUŞTURUR.DUNYAYI İNSANLAR VE RENKLER.BİLİYORUM Kİ SESİNİZ TÜM SESLERİN TOPLAMI. YAYDINIZ ŞU ANDA ETRAFA. DALGA DALGA YAYILIYOR VE YAYILMAYA DA DEVAM EDECEK BİLİYORUM VE İNANIYORUM BEN BUNU GİTTİĞİM YAŞADIĞIM ŞEHİRLERDE YAYDIM VE ŞU ANDA DA YAYIYORUM.UMUYORUM Kİ BU SESLER RENKLER HERKESE ULAŞIR.

SAYGI ANLAYIŞ DOSTLUK HOŞGÖRÜ SEVGİ GÜZELLİKLER RENKLERLE HOŞÇA VE DOSTÇA KALIN.

BU RESME DE BİR DEĞER KATTIĞINIZ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM VELİ BEY#

·         Bana “Sıfır Veli Bey” demesine rağmen; Öğretmenlik sevdasına hayran olduğum bu güzel insan, şu an atandı mı? Bilmiyorum. Ama atanmasını çok ama çok isterdim.... Çünkü O’nun gözlerinde Öğretmen Sıdıka AVAR’ı görüyorum. Onun gözlerinde  Ressam  Mihri Hanımı görüyorum, Mihri Hanımı…. Adı bende kalsın, geleceğin ünlü genç  ressamının. Veli BİLİCİ - Eylül  2006  Adana.

BEŞ YIL SONRA

07 Mart 2011

            Beş yıl geçti  aradan ne yazık ki aldığım duyumlara göre halen ücretli öğretmen olarak görev yapıyormuş. Aldığı ücretin doyurucu olmamasına rağmen  öğrencilerinde gördüğü ışık sayesinde  mutluymuş. Mutluluğunu renklerle mayalayıp zenginleştiriyormuş. Mutluluğun resmini çiziyormuş öğrencileri ile ve mutluluğu dalga dalga yayılıyormuş...Çukurova’ya, Türkiye’ye…  Bir renkleri,  bir de insanları seviyormuş, Çukurova’nın toprakları gibi verimli, toprak kadar vefalı, toprak kadar sağlam dost, topraktan aldığı renklerle çalışıyor ve sanatını konuşturuyor. O sergiden bu sergiye… O beni görmese de ben onu hep izliyorum. O’nu geleceğin ressamı, Çukurova topraklarının ülkemize  kazandırdığı, armağan ettiği ünlü bir ressam olarak görüyorum… gelecekte. Haydi yoluna devam et, şahbaz davran. Çıktığın bu yolda durmak yok… Hayallerinin gerçek olması temennisi ile başarılar diliyorum  dünya  güzeli, “Genç Ressam” …

Ruhen ve bedenen  öğretmen doğmuş  ama  KPSS  kapanında  boğulmuş  bir öğretmen arkadaşımın sevdasını paylaştım  sizinle. Aradan beş yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen hiçbir şey değişmedi. Problemler şu an yine aynı problemler. Çözüm olmayacağını biliyorum ama olsun, belki bir vicdan sahibinin gözüne takılır diye  cümlesi cümlesine, kelimesi kelimesine, noktası noktasına, eksiği-fazlasıyla….. Hiçbir harfine dokunmadan orijinal haliyle aldım yukarıya O’nun iletisini...

Sonuç;       Adı konulmamış belki ama  ben ona “KPSS KAPANI” diyorum. “İtalyan Çukuru” da diyebiliriz. O kapana takılan ya da o çukura düşen ve bir türlü kurtulamayan, psikolojisini bozan, sağlığı altüst olan binlerce gencimiz var değişik branşlardan. Üniversiteyi bitirmiş, diplomasını eline almış, hatta yüzlercesi yüksek lisans ve doktorasını yapmış ana-baba ocağında bekleyen gençlerimiz var. Halen ailesinin bütçesinin giderler hanesini kabartan, üretime  katkı sunma fırsatı verilmeyen… Hayatının baharında, yazı yaşayan… Vatan borcunu ödeme, iş kurma, mutlu olma, aile müessesesini kurma, çoluk çocuğa karışma gibi…  tadacağı mutluluklarını hep öteleyen… öteleyen gençlik… Öteledikçe çıkmaza giren bir gençlik var ve bu ülkeye hizmet edeceği  beden ve zihninin en enerjik zamanını, var olan potansiyel enerjisini  değerlendiremediğimiz, üretime katamadığımız-dönüştüremediğimiz gençlik. İş başı yapamadan öğrenci iken aldıkları kredileri ödeme zamanı geldiği için  gündelikçi olarak  “ne iş olsa yaparım” diyen vasıfsız işçi durumunda koşuşturan gençlik. KPSS kapanlarında - İtalyan çukurlarında   boğduğumuz gençlik...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>