YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KADINLARIMIZA AÇIK MEKTUP
/**/ Yazar: NURAY SOMER BOZBEY | Tarih: 10/02/2011 | Saat: 23:25

“Emekliliğimi Mersin’in deniz kıyısında bir köyünde, doğanın tüm güzellikleri ile birlikte yaşıyorum. Günün en erken saatlerinde, güneşin deniz üzerinden ünlü bir ressamın tablosu gibi kıpkızıl doğuşunu sabah kahvemi yudumlarken izlerken, bana yeni bir günü sağlıkla karşılama şansı veren Tanrı’ma şükrediyorum, penceremi açınca  kuşların çığlık çığlığa adeta “günaydın” diyen şarkıları içimi ısıtıyor.

Kumsalda denizin yosun kokusunu doyasıya içime çekerek yaptığım yürüyüşlerde, köyümüzün sağlık ocağı doktorunun önerisiyle, yürüyüşe çıkmış olan, çoğu perşembe günleri kurulan pazardan sıkı arkadaş  olduğum, köy sakini kadınlarımızla selamlaşmak ayrı bir mutluluk benim için. Onların özgürce uçuşan yazmaları, içi hava ile dolan şalvarları ve ucuz plastik makosenleri ile adeta bir atletizm yarışçısı gibi hızlı, tempolu yürüyüşleri beni mutlulukla gülümsetiyor.

Dönüş yolunda köyümüzün bakkalı son uğrak yerim.. Paslanmış, eskimiş tel raflarda sıralanmış günlük gazeteler arasından, kendi gazetelerimi seçerken, diğer gazetelerdeki birbiriyle çelişen manşet haberleri çelik bir pençe gibi beni ülkemin güncel kargaşasının içine alıyor. İsyanım boğazımda düğümleniyor, “Kadınlarımıza” yazdığım aşağıdaki açık mektup sanırım bu isyanın sonucu oluşan bir feryat….

                KADINLARIMIZA AÇIK MEKTUP

Sizlere bu mektubumda ne yazık ki umut dolu güzel geleceklerden söz ederek değil, karamsarlık rüzgarlarının estiği, Al bayrak ile Yeşil bayrağın birbirine karıştığı, yobazlığın kol gezdiği bir ortamda seslenmek zorunda olmanın üzüntüsü içindeyim.

Yüzyıllardır dünyaya fedakarlığı ile, her devirde çağdaşlığıyla, olgunluk ve çalışkanlığı ile örnek olan Türk Kadınları’nın, bu gün bazı yanlış yönlendirmeler, siyasi oyunlar veya tahrikler ile çağdaş medeniyetin gerisine götürülemeyeceğini önce bütün Türkiye’ye ve tüm dünyaya açıkça göstermek zorundayız. Aksi halde tüm haklarımız elimizden alınacak ve belki de meydanlara veya salonlara erkek vasiler ile gelmek zorunda kalacağız.

21. Yüzyılı yaşadığımız bu günlerde yurdumuzda hala yobazlık rüzgarlarının yelkenleri doldurarak esmesi, önce biz kadınları harekete geçirmelidir. Çünkü çağdaş kadın olmaktan, ikinci sınıf insan olmaya, erkeklerin vesayetine muhtaç zayıf iradeli fertler olmaya itilmek, geri, hem de çok geri sıralara sürülmek tehlikesi ile karşı karşıyayız.

Sevgili genç arkadaşlarım, bugün sizlere özellikle Atatürk dönemindeki kazanılmış yasal haklarımızdan, seçme ve seçilme, çalışma ve  meslek haklarımızdan mahrum bırakacak çabalardan ve baskılardan söz etmek zorunda olmamdan dolayı utanıyorum. Ancak bu utanç bizlere çağdaşlığın kapısını kapattırmayacak direnç ve gücü veren utançtır. Çağdaşlık ve medeniyet kapısını ne Türk Kadını’na, ne de başka milletlerin kadınlarına kapattırmayacağımıza inanıyorum.

Biz, kurtuluş savaşının cephedeki, tarladaki, evdeki, fabrikadaki, hastanedeki,  adliyedeki, okuldaki, askerdeki, polisteki, meclisteki kadınlarıyız. Biz, Atatürk’ün çağdaş Türk kadınlarıyız. Önce insan, sonra Türk ve Müslüman çağdaş kadınlarıyız. Bizi çağ dışına itecek elleri eğecek, ve gerekirse kıracak tarihsel gücümüz vardır. Kimsenin vesayetine ihtiyacımız yoktur. Çağdaş bir din anlayışına sahip olan bizlerle Tanrı’nın arasına girerek, Ruhban sınıfı gibi, bize dini düzenler, şeriat düzenleri ve yasakları kabul ettirmek isteyenler tarihte görüldüğü gibi daima hüsrana uğrayacaklardır.

Onun için güzel yurdumuzda çağdaş bir din anlayışı ile, hakiki mürşit ilimin önderliğinde birlik, beraberlik ve uyum içinde yaşamanın yolunu bulmalıyız.

Herhalde çok zor olmasa gerek…

İmza

Emekli bir Cumhuriyet Öğretmeni[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>