YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

“ÇIKAR YOL NEDİR?”
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 24/01/2011 | Saat: 15:53

“ÇIKAR YOL NEDİR?” DİYE SORANLARA BİR SAÇILIM ÖNERİSİ!..

 

Taşları, kalasları oynatılmış ve düzensizleştirilmiş bir düzende, “Önümüzdeki seçimlerde, kurucu felsefenin meclise girebilmesi için ..P-..P birlikte çalışma başlattık; vatansever tüm güçlerin birlikte  olacağı geniş bir zemin üstünde sağlam bir iskeletle T.C.'ni yeniden kurmalıyız…” gibi bir yaklaşım yararlı olmayabilir, ‘İKİNCİ CUMHURİYETÇİLER’ avuçlarını ovuşturuyor olabilirler.

 

Hem bu tümce Türkçe kuruluş yapısına da uymamaktadır. Fazla sorgulayıcı olmadan, sadece “T.C.'ni” üzerinde duralım. Öncelikle, noktalama işaretlerinden sonra bir boşluk bırakılır. Eğer kısaltma yapılmışsa, uzun yazıldığı gibi okunup yazılmaz. Örneğimizi geliştirirsek, ya ‘T. C.’yi  / ‘TC’yi ya da, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni diye yazmalıyız.

 

Kanımca, zaten oynatılmış olan düzeni fazla ırgalamadan, mevcut yönetimin sultasına sandık sonuçlarıyla son vermektir. Çağdaş ve gerçek “laik” düşüncenin egemen olduğu bir yönetim getirildikten sonra oynayan taş ve tahtaları yerli yerine getirmek olmalı kafamızdaki yapılanma.

 

Âkil denilen (divane olmayan) ve kafaları hâlen yönet fikirler fışkırmakta olan, deneyim ve birikim sahibi yaşı başı kemale ermiş kimselerin önerilerini de dışlamadan, ulusal ortak bir karar sonucu oluşturulacak gölge takım oluşturma gereği ortadadır. Sözgelimi, bir süredir aramızda dolaştırılmakta olan, yaşı 90’ı aşmış olmasına karşın, halâ berrak düşünebilen Prof. Muazzez İlmiye Çığ’ın bu bağlamda önerdiği gibi seçeneklere bir kez daha göz atmakta yarar vardır.

 

Çıkar yol, “sen-ben” itiş kakışına meydan vermeden yol yakınken, başka bir deyimle, daha kötü durumlara düşürülmeden, fırsat bu fırsattır deyip akıl yolunu seçip bilimsel yöntemleri uygulama ve bir daha ülkeyi böyle durumlara düşürmeyecek daha sağlam yasa ve kurallar kabul ederek, fincancı katırını da ürkütmeden yola koyulmaktır. Ön sırada olanlara güç-kuvvet, geri sıralarda olanlara da köstek değil destek olmak bağlamında berrak düşünmeye devam etmelerini dilerim…

 

Mehmet Ali Sulutaş

Yaşama duyarlı bir yurttaş

 

Yeryüzünde bir yer, 11.1.11

-------------------

 

Vatanın bu günkü durumuna içi yanıp düzeltmek isteyen Siyasi Partilere:

            Bakıyorum  durmadan yeni partiler ortaya çıkıyor. Seçim yapıldığında, halkımız hangisine oy vereceğini şaşıracak, oylar yine AKP’ye gidecektir. Çünkü  onun maddi ve manevi bakımdan arkası çok kuvvetli.

Bir siyaset insanı olmadım. Bu demek değildir ki, siyasetten uzak kaldım. Devrimimizi başından bu güne kadar izleyen, neyin yanlış, neyin doğru olduğunu  düşünen bir insanım. Gençlerimiz  ve halkımız Kuran kursları ve İmam Hatiplerle, dinli dinsiz, türbanlı türbansız diye ayrıldı. Töre cinayetleri aldı yürüdü. Korkunç bir şekilde iç savaşa doğru gidiyoruz.

Dışarıdakiler de bunu dört gözle bekliyor ve olması için ellerinden geleni esirgemiyorlar. İçimizdeki hainler de onlardan aşağı değil. Bunları görmemek için artık kör olmak gerek.

Peki ne yapalım? Herkes bunu soruyor. Ben de sordum ve soruyorum hep. Sonunda  kendime göre bir çözüm yolu buldum:

            Kanımca şimdi ayni siyasal düzeyde olan, yani ülkenin laik, bağımsız ve Atatürk’ün ön gördüğü bir ülke olmasını candan isteyen partiler birleşmeli. Başkanlardan bir milli konsey teşkil edilmeli. Hiç biri ben baş olacağım hevesine düşmemeli. Bu konseyin üstünde onu denetleyen  Sayın Necdet Sezer veya Sabih Kanadoğlu gibi dürüstlüğü ile tanınmış birisi olmalı.

Konsey üyeleri daha başından mal varlıklarını açıklamalı. Açık bir program hazırlanmalı. Konsey üyeleri arasında yapılacak işler bölünmeli ve sıkı bir işbirliği arasında çalışılmalı. Borçlar nasıl ödenecek, varlıklarımız nasıl değerlendirilecek, milli eğitimimiz nasıl düzenlenecek, açıklanmalı. Demokrasiye karşı yapılan kanunlar düzeltilmeli. En önemlisi Prof. Yaşar Nuri gibi din adamlarımızdan dinimizin doğru anlaşılması için yararlanılmalı. Halkımız, İmam Hatiplerde ne yazık ki, cahil yetiştirilen din eğitmenlerinin elinde dinle ilgili olmayan yalan yanlış bilgilerle eğitiliyor. Bütün bunları göz önüne alacak, böyle bir partinin veya kuruluşun seçimi kazanacağından kuşkum yok. Seçim kazanılıp bir devre Atatürk’ün önerdiği ve ülkemizin şartlarına göre devlet rayına oturtturulduktan sonra ikinci veya üçüncü devrede isteyen partisini alıp kendi başına siyasetini yürütebilir. Bunlar hangi partiler olabilir?

Laikliği pek anlamayan ve çeşitli yolsuzluklarla kirlenmiş partiler olamaz. Yeni kurulan veya yalanla, hırsızlıkla kirlenmemiş ve aynı çizgideki partiler olmalı. İşçi Partisinin böyle bir kuruluşa katılacağını zannediyorum. Hak ve Eşitlik Partisi, Tuncay Özkan’ın, Mümtaz Soysal’ın partileri ile CHP olmalı, CHP ben yalnız gireceğim seçime derse kazanmasına olanak olmadığını anlaması gerek. Abdullatif Şener’in kurduğu parti de buna katılabilir. Çünkü o gerçek imanlı dürüst bir kimse olarak görünüyor. Bu partilerin bunu kabul edip etmeyeceklerini bilmiyorum. Herkes, ben ondan üstünüm, derse olamaz. Ama Kurtuluş savaşı zihniyetiyle vatanımızın bugün buna ihtiyacı var, düşüncesiyle kalkışılırsa olur. Saygılarımla.

Muazzez İlmiye Çığ 15.12 2010[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>