YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Asıl önemli olan bu!
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 11/12/2010 | Saat: 13:54

          Toplumun, geleceği olan gençlerin dünya ölçeğinde rekabete uygun yetiştirilmesi, o toplumu yönlendirme iddiasını/sorumluluğunu taşıyanların başarı ölçütüdür. Bu açıdan bakınca ülkemizde iktidarların, bırakın “Milli” olanını, temel eğitim konularında da sınıfta kaldığı açıkça görülmektedir.

OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, 2009 yılında Türkiye’de 15 yaşındaki

Öğrencilerin bilgi düzeyi OECD şemsiyesi altındaki 35 ülke sıralamasında sondan 2’ncidir.

OECD bu araştırmayı 35 ülkede yapmış, sonuçlar şöyle: -Fen/Bilim’de en yüksek puan 575, en düşük puan 415, Türkiye 454 puan ile sondan 2’nci, -Matematik’te en yüksek puan 600, en düşük puan 415, Türkiye 445 puan ile sondan 2’nci, -Okuma / Anlama’da en yüksek puan 556, en düşük puan 314. OECD ortalaması 493. Türkiye 464 puan ile sondan 3’üncü durumda!.

Gerçi yıllık performanslar mukayese olunduğunda bizde son üç yılda kaydedilen gelişmeler önemli; ama başka ülkelerin öğrencileri de puanlarını yükselttiklerinden, sıralamada Türkiye sondan ikincilikten, sondan üçüncülükten kurtulamadı. Demek ki ya sistemde bir hata var ya öğretmenlerimizde bir hata var...

Bu başarısızlıkta aslan payı, kuşkusuz, 8 yıldır iktidardaki AKP’nindir. Üniversitelerde son günlerdeki huzursuzlukları anlamak ve sıkıntıları gidermek yerine baskıcı yöntemlerle öne çıkan AKP, meseleyi değerlendirirken suçüstü yakalanmanın telaşı içindedir.

            Ülkemizde zaten üretimi ihmal eden, borç ve ithalata dayalı bir büyüme modeli esas alındığından, işsizlik birinci meselemiz. Hükümetin gündeminde insan yok!

Başbakan bir yandan her İl’e bir üniversite açıyor; öte yandan üniversite mezunu gençlere iş sağlamaktan sorumlu olmadıklarını söyleyebiliyor. Bu, yüksek öğretim çağına giren gençlerin önce uygun bir programa yerleşebilmek, mezuniyetin ardından da iş bulmak yani işsizlikle boğuşmak ardından da o işin çok cüz’i bir ücretiyle hayat mücadelesi vermek gibi problemler yumağıyla baş başa kalmasına sebep oluyor.

“Üniversitelerde 68’lerin hayaleti dolaşıyor.” Diyen köşe yazarına katılmamak mümkün mü?

Demirel 1960-70’li yıllarda gençlik boykot, işgal ve yürüyüşlerle siyasi iktidarı sarsmaya başladığında, ‘Yollar yürümekle aşınmaz’ demişti. Yollar yürümekle aşınmadı belki ama çok daha önemlisi, kamu otoritesindeki aşınma oldu, ondan sonraki olayları bilen biliyor, bilmeyen de okuyup öğrensin. İklimi yumuşatmak ve üniversitelerde gerilimi düşürmek hükümetin görevidir.

2010 Türkiye’sinde üniversite gençliği bu kez ‘yumurtalı’ eylemlerle ülkeyi yönetenlere sesini duyurmaya çalışıyor. Dolmabahçe’de Başbakan’ın rektörlerle toplantısında YÖK’ü protesto etmeye çalışırken polisin sert müdahalesiyle karşılaşan İstanbul’daki gençlere destek Ankara SBF’den geldi. Burhan Kuzu’ya yumurta atan, Süheyl Batum’u konuşturmayan öğrenciler Siyasal’ın büyük amfisinde ‘Mülkiye’ nostaljisi yaşattılar. O Mülkiye ki, gücünü ‘nabza göre şerbet vermeyin’ diyen bağımsızlık düşüncesinden alıyor.

            Öğrencilerin tepkilerini önemsemeli; Gençliğin haklı isyanını tehdit dolu sözler ve şiddetle bastırmak olsa olsa geçici bir tedbir olur. Asıl olan meselenin özünü kavrayıp sıkıntıları kökten giderecek yaklaşımı göstererek artık kanamaya başlayan yarayı tedavi edebilmektir.

            Meselenin daha başında küresel rekabete iyi hazırlanamayan gençlik olduğunu kabul etmeliyiz. Hele bu durum OECD’nin “Mukayeseli bilgi düzeyi ölçüm sonuçları” ile kanıtlanmış ise, muhakkak ciddiye alınıp, acilen eğitime el atılmalıdır.

Asıl önemli olan bilgili bir gençlik yetiştirmektir; biat kültürü ve dogmalara esir mollalar değil.

Atatürk’ün büyük milletine gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzeri hedefine ancak bilgili genç nesillerle varılabilir.        Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(13.12.BÖLGE gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>