YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SABA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 28/11/2010 | Saat: 17:27

Ne kadar ilginçtir bazı Türk Sanat Musikisi bestekarlarının bestelediği şarkılar, eğer SABA makamında ise, bestekarların  mutlaka aşırı duygusal olduklarını ve bilhassa ömrünün beste yoğun bölümünde, hissi olaylar yaşadıklarına inanmaktayım.  20 Aralık 1899 senesinde Şöhret hanımın Beşiktaş’ta dünyaya getirdiği çocuğa isim olarak Şerif ‘ i, Babası Hacı Ahmet Efendi koyar. Daha ilkokul çağlarında ud çalmayı merak eden Şerif  efendi Afıtab-ı Maarif Rüştiyesi’ne devam ederken Beşiktaş musiki derneğine 1921 senesinde katılmıştır.

Askerliğini  Ankara’da tamamladıktan sonra o tarihte Atatürk’ün direktifleri ile kurulan İktisat Vekaleti’nde arşiv memurluğuna tayin olur. Bu günkü gibi memuriyetten elde ettiği gelirle geçinemeyen Şerif  Efendi, Ud sanatçısı olarak ek iş yapmaya çaba sarf etmiştir. Zaman zaman Çankaya tarafından köşke çağırılan Şerif efendi Ankara Radyosunda ‘’kaşeli sanatkar’’ olarak göreve başladı. Göreve alındığında bir başka ad altında, ‘’Eşref Kadri‘’ ismi ile çalışmaya başladığı bilinir. Yaptığı bestelerde işlediği temalardan dolayı kendisine soyadı olarak İçli tavsiye edilir ve Şerif bey soyadı kanunu çıkışından  sonra Şerif İçli olarak tanınır.

1927 yılında Şerif Efendi yaptığı bestelerin halk tarafından çok beğenilmesi, Şerif İçli’ye  yaşadığı süreçte pek getirisi olmaması,  onun musiki sevgisini körletmemiştir. Eşini genç yaşında kaybetmesi onu çok üzmüştür. Saba makamında güftesi ve bestesi Şerif İçli’ye ait olan şu beste Sıdıka hanımı anlatmaya yetmektedir.

Düş Ben Gibi Bir Aşka Sadakat Ne İmiş Gör

Vuslat Demi Beklerken O Firkat Ne İmiş Gör

Yok Yok Güzelim Düşme Sakın Öyle Bir Belaya

Gel Kalbime Gir Orda Felaket Ne İmiş Gör

Şerif İçli’den sonra Türk Sanat Musikisinde bir kaç İÇLİ soyadlı sanatkarlar yerlerini  almıştır. Bunlardan Sadiye İçli hanım ses sanatçısı olarak radyoda çalışmış, Selahaddin İçli de akrabasıdır. Şerif İçli’nin eserleri ölümünden sonra Ankara Radyosu tarafından satın alınıp, Türk Sanat Musikisi arşivinde hak ettiği yeri  almıştır.

Saba Makamını çok iyi kullanan bir başka sanatçı da Kemençeci ELEKO dur . Rum asıllı olan Eleko, aynı zamanda Aleko olarak da tanınır. Aleko 1888 senesinde Silivri de doğduğu bilinir. Lavtacı Lambo efendinin büyük oğludur. Aile içinde sanatkar olmayan çok az akrabası vardır. Kemençeci Anastas dayısı, Kemençeci Todori ile Kemençeci Sotori de Aleko’nun kuzenleridir.  Çok genç yaşlarda aileden özenerek Keman çalmaya başlayan Kemençeci Eleko’nun soyadı Bacanos’dur.

Keman’ı bırakarak kuzenleri gibi kemençe çalmaya başlaması ve kemençeyi çalış usulüne getirdiği değişiklik, kısa bir zaman içinde toplum tarafından kabul edilip, beğeni kazanmıştı. Aleko, kanto ve şarkı güftelerini toplandığı, Nevzad-ı Musiki adlı dergiyi çıkararak, eserlerin kaybolmaması konusunda çok olumlu çalışma yaptığı bilinir.  Bu musiki adına yapılan güzel işlerdendir.  

Aleko’nun çok sevdiği Şişli’de oturan, yeşil çekik gözlü, Kumral Eftalya’ dan, sevgisinin karşılığını alamayınca bazı ses sanatkarlarına eşlik etmek bahanesi ile Paris ve Berlin ‘e, onlarla beraber gittiği söylenir.  Bu kalp kırıklığının etkisi olup olmadığını bilmemekle beraber Aleko Bacanos ‘un o yıllarda  bestelediği Devr-i Hindi usulünde Saba makamında, güftesi ve bestesi kendine ait olan şarkıda, bu kırık ümitsiz aşkın derin izlerini görmek mümkündür.    

Öyle Bir Afet-i Yekta-i Emelsin Meleğim

Bakamam Gözlerine Çünki Erir Göz Bebeğim

Akıtan Göz yaşımı Payine Bir Secde Derim

Bakarım Gözlerine Sonra Erir Göz Bebeğin

6 Şubat 1960 Senesinde  Todori’nin meyhanesinde vefat eden Selahattin Pınar gibi, Aleko Bacanos da Turkuaz gazinosunda 1950 yılı sonbaharında bir fasıl arasında fenalaşarak vefat etmiştir. Diğer mümtaz bestekarlar gibi Aleko Bacanos ta Türk Sanat Musikisinde rahmetle anılmaktadır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>