YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

OKYANUS YÜREKLi, LAİK VE ÖZGÜRLÜKÇÜ GERÇEK DEMOKRAT DOSTLARA...
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 12/10/2010 | Saat: 23:44

 

TÜRKİYE, LAİKLİK, KEMALİZM VE AMERİKA

M. Ali Sulutaş

 

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek'in Amerika'da yaşayan akademisyen kızı (olduğu söylenen) Esra Özyürek'in laiklik ve Kemalizm hakkında (aleyhine) yazdığı kitabı, “Modernlik Nostaljisi”  adıyla Türkçeye çevrilip 29 Haz 2008’de Zaman gazetesine haber yapılmış.

Gazi M. Kemal’den beri, tanıdığım bütün Kemallerle, doğruya doğru dosdoğru, arkadaş oldum. Bu bilgileri taşıyan iletinin de bana Okyanus ötesinde ulaşmasına iki Kemal yardımcı oldu. Tam 26.5 ay önce olmuş bir olumsuz gelişmenin üzüntüsünü ben de çekmeye başladım, bir kez daha. Özyürek de olsa, gözyürek de olsa, yürek mi dayanır böyle çarpıklıklara. Demek ki aile, okul ve toplum eğitimimizde ciddî sorunlar yaşamaktayız ve daha yaşayacağız da demektir…

 

Gazetede yayınlanan fotoğrafında, “Ben size daha neler yapacağım!..” der gibi bir ifade taşıyan ama yüreğini çürütmüş Esra’nın  tedaviye muhtaç hale getirilmesi ve bu kitap, bana göre bir örgüt işi. Bugünlerde birlikte olduğum üniversite öğretim üyesi Türk ve Amerikalı arkadaşlarımla gözden geçirdim bu gelişmenin özünü. İpucu olabilecek şu yorumları aldım:

 

1) Kimi insanda para var, ama akıl yok;

2) Türkiye’de iyi eğitim-öğretim almaya kafaları ve birikimleri yetmeyen kimi beyinsizler gelip Amerika’da kıytırık üniversitelere kapağı atıyorlar; dahası, Türkiye aleyhine çalışan kurum ve FG gibi tarikatların oltasına takılıyorlar. (Tenis oyunu bir marifetmiş gibi dersten sayılıyormuş.)

 

Rastgeldi’nin,“Emellerini, işlerini Kurtuluş Savaşı’yla bozduğu için, Amerikalılar Atatürk’ü halâ affedemiyorlar...” diye yaptığı saptaması doğru, ama eksik sanırım. Bana kalırsa, Amerikalılar, Türklerle kafalarını çok daha önceden, 15.-16. yy’dan beri bozmuş durumdalar.

Bakmayın bizi pohpohladıklarına, onların ciğerlerini okuyabilen kişilerden biriyim. Aslında bu benimkisi de bir tuhaflık ya…

Sözün özü, daha dünkü çocuk Amerika’nın 3-5 gemili donanmasını, Osmanlı donanmasının Cebelitarık Boğazı’ndan Akdeniz’e sokmak istemediği yıllardan ve günlerden beri var bu Amerikalıların Türk (düşmanlığı değilse bile) sevmezliği. ..

 

Bildiğiniz gibi, Türk kültüründeki deyimlerden biri de, “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar!” Hoş bu söylem her kültür için doğrudur ya!.. Siz yine de uyanık olun, çevrenizdekileri uyarın…

 

Beni tedirgin eden bir başka konu da Türkçenin kafasının gözünün yarılması ve bu aymazlığa göz yumulmasıdır. Sözgelimi, anılan gazete haberinin sonunda yer alan, “Özyürek, cumhuriyetin ilk yıllarında yazılan marşın 1998'li yıllarda İstiklal Marşı'ndan daha popüler hale geldiğini hatırlatıyor…” tümcesindeki önemsiz gibi görünen büyük yanlışa parmak basmak isterim. lütfen kafanızı ve gözünüzü şu noktaya yoğunlaştırın:

 

Herhangi bir yıl içinde kaç tane yıl vardır da, örneğin, “1998'li yıllarda” deniyor?

 

Elbette bir yıl içinde bir tek yıl vardır. Öyleyse, neden “1998'li yıllarda”, “2011’li yıllarda” dedirtiyoruz veya dedirteceğiz? Anlardım, “1990’lı yıllarda” veya “2000’li/2010’lu yıllarda” dense(ydi). “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır”  belki, ama olmaz ki, böyle de yapılmaz ki!..

 

Öte yandan, ‘aranan, beğenilen, halkın beğenisini alan, herkesin tanıdığı/bildiği/söylediği, sevilen, tanınan, tutulan, yaygın…’ gibi sözcüklerimiz varken “popüler” dnir, anlamıyorum.

 

Dilimize, kültürümüze, inancımıza, yayılmacılara karşı verilen, vereceğimiz mücadeleye biz sahip çıkmazsak, kimse sahip olmayacaktır. Bu böylece biline ve gerekli önlemler alına…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>