YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "HAYIR"ımın NEDENLERİ(3) ...
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 10/09/2010 | Saat: 08:41

8 yıldır iktidarda olan AKP bir talan ve baskı düzeni kurdu. İktidardan düşeceklerini görünce Yüce Divan korkusuna düştüler. Çareyi Anayasayı değiştirmekte buldular. Bu değişiklikte asıl amaç yargıyı kontrol altına alacakları 2 maddeyi değiştirmek. Böylece Laik, Demokratik Cumhuriyetin temel niteliklerini, değiştirilmez esaslarını ters yüz etmenin yolunu açmayı da planlıyorlar. Halkı kandırmak için “paketi” tatlandırıcıya bulamışlar ki onlar da “sahte” O maddeleri irdelemeyi sürdürelim:

5) 12 Eylül’de oylanacak anayasa değişiklik teklifinin, asıl kötü amacı gizlemek üzere eklenen “tatlandırıcı” maddelerden birisi de, 74. maddeye eklenen hükümle getirilen “Ombudsmanlık” (Kamu denetçiliği.) Önerilen yeni şekilde “Kamu denetçiliği kurumu idarenin işleyişiyle ilgili şikayetleri inceler” denilmekte. Ancak ne var ki “Ombudsman”ı AKP çoğunluğu tek başına seçecek! Sakın böylece özerk kurumlar ve idare üzerinde baskı kuracak bir tür “parti müfettişliği” kuruluyor olmasın? Dokunulmazlıkları kaldırmayan, “Yandaş” bürokratları için “soruşturma izni” vermeyen, devletin asırlık “teftiş heyetlerini” iğdiş eden, koskoca devleti bir “cemaat”e teslim edenlerden kuşkulanmakta haksız mıyız?

            6) Değişik 20 madde ile de “kişisel verilerin korunmasının sağlandığı” öne sürülüp, EVET’e çağrı yapılıyor ki asla doğru değildir.

Özel yaşamın gizliliğini ayaklar altına alan; kanunsuz dinlemelerle insanları paranoyak yapıp, yasalara aykırı elde ettiği kişisel mahrem bilgileri yandaş medyada servis eden AKP değil mi? AKP İktidarının TBMM Adalet komisyonundaki “Kişisel verilerin korunması yasası” 73 milyonun “fişlenmesine” kanuni zemin yaratıyor. Zaten “dün onlar bizi filliyordu, şimdi biz onları fişleyeceğiz” diyen AKP’liler değil miydi? Yani “(AKP’nin) aynası (yaptığı) iştir, lafa bakılmaz.”

7) 166. maddedeki değişiklikle “Ekonomik ve Sosyal Konsey” anayasaya giriyor girmesine de önce şunun cevabını istemeli bu nedenle EVET isteyen AKP’den: Bu “Ekonomik ve Sosyal Konsey” esasen yasalarımızda var. Siz de 8 yıldır iktidardasınız. Kaç defa topladınız bu konseyi? Görülüyor ki önemli olan bir şeyi yasalara yazmak değil o kurumu işletmek, o konuda adım atmaktır. Yoksa yapılan “dostlar alışverişte görsün”, niyet de “Halka 12 Eylül’de hapı yutturmak için tatlandırıcıdır. AKP İktidarı apaçık bir “Tek adama iktidarı” olup öyle konsey vb. sevmez!

8) Üzerinden 30 yıl geçtikten sonra ve iktidarının 8. yılında mı AKP’liler “12 Eylül’ü yargılamayı” akıl ettiler sizce? Acaba geçici 15. maddeyi değiştirmek yargılamaya yeter mi? Eğer samimi iseler AKP İktidarının önce “Muhtıra” dedikleri 28 Nisan bildirisi için Yaşar Büyükanıt’tan hesap sormaları gerekmez mi?

Görüyoruz ki bu bile EVET oyu için samimiyetsiz ve yetersiz bir girişimden başkası değildir. AKP’lilerin istediği asla 12 Eylül ile hesaplaşma değil; 12 Eylül anayasasını kendilerine yarar hale getirmektir. 12 Eylül kurumlarına dokunulmamaktadır. “Demokratikleşme” bir iddiadan öte gitmemektedir. % 10 seçim barajı, YÖK, Askeri Yargıtay vb. korunmakta; Cumhurbaşkanının yetkileri daha da artırılmakta, HSYK’da Adalet Bakanı ve Müsteşarıyla yargıyı kontrol sistemi korunmakta, “Dokunulmazlıklar” asla dokunulmamaktadır. Zira AKP 12 Eylül zihniyetinin devamı, onun ürünüdür.

9) Anayasanın “Yargı başlıklı 3. bölümündeki maddelerde yapılan değişiklikler, “benim yargıcımı seçeyim, o beni aklasın” amacıyla, “Hukuk Devleti”nin ruhu “Bağımsız Yargı”yı yok edip “Sivil Dikta” iddialarına gerçeklik kazandırma niyetiyle hazırlanmıştır.

Değişikliklerin asıl amacı yargıya yandaşları atamaktır.

Anayasa Mahkemesinin üye sayısı 11 den 17 ye çıkarılmaktadır. Yeni 6 üye AKP’nin çoğunlukta olduğu TBMM ve AKP’nin aday gösterdiği Cumhurbaşkanınca atanacaktır. Anayasa Mahkemesinde mevcut 11 üyenin 5’i de Abdullah Gül tarafından atanmıştı. Böylece değişiklik sonrası AYM’nin 17 üyesinin 11’i AKP tarafından atanmış olacaktır.

AKP bunu 2 nedenle istiyor: 1)AYM gerektiğinde Başbakan ve bakanları Yüce Divan sıfatıyla yargılar. AKP kendi yargıçlarını atıyor. 2)AKP EVET çıkarsa yapmayı tasarladığı yeni Anayasa’da mevcut anayasanın değişiklik dahi teklif edilemez ilk 4 maddeyi kökten değiştirmenin önünde engelleri temizliyor.

AKP benzer bir oyunla üye sayısını artırıp kendi atayacağı üyelerle HSYK’da da mutlak egemenlik tesis etmek istiyor. Bu kurul Türkiye’de tüm savcı ve hakim atamalarını yapar. Böylece EVET çıkarsa AKP yargı sisteminde mutlak kontrolünü tesis edecektir. 

Demokrasinin temeli Yargının Yasama ve Yürütmeden bağımsız olmasıdır. Amaç yargı reformu değil yandaş yargıdır. Bu değişiklikler demokrasinin özüne aykırıdır.

Bütün bu gerekçelerle AKP’nin tek parti darbesine HAYIR,

AKP’nin kandırma ve aldatma düzenine HAYIR,

Daha özgür, daha güvenli, daha zengin bir Türkiye için HAYIR,

AKP’ye HAYIR, oyum HAYIR.

 

 

 

 

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(BÖLGE gazetesinde)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>