YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADALETİN ÖLMEMESİ İÇİN
Yazar: MAHMUT TEBERİK | Tarih: 31/08/2010 | Saat: 22:59

12 Eylül 2010 günü 1982 Anayasasında yapılan 20nci değişiklik, evet ya da hayır demesi için halkın tercihine sunuluyor. Anayasa; toplumsal uzlaşma, mutabakat demektir.

Bu değişiklikte toplumsal uzlaşma arandı mı? Hayır. Bu değişiklikler AKP grubundan geldiği gibi TBMM’de kılına dokunmadan, virgül oynatılmadan aynen kabul edildi. Anayasaların amacı; bir yandan siyasal iktidarı sınırlandırmak, diğer yandan hak ve özgürlükleri güvence altına almaktır. Anayasalar, siyasal erki elinde bulunduranların frenlenmesi ve dengelenmesi için vardır. Çünkü erki bulunduranlar eninde sonunda baskıcı, tahakkümcü olurlar. Toplumsal yaşamın her alanında kendi düdüklerini öttürmek isterler.

Anayasalar, yüksek şiddette öten iktidar düdüklerinin sesini kısmak için vardır. Oysa AKP için çok önemli olan o iki madde; Anayasa Mahkemesi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yapısındaki değişiklikler kabul edilirse, yargıyı tamamen yürütmenin emrine vereceği için o cırtlak sesli düdük bir daha susmamak üzere ötecektir.

Bu değişiklikler toplumdaki bölünmeyi daha da derinleştirecektir. Çünkü Anayasaların hazırlık ve yürürlük aşamaları arasında sıkı bağlantı vardır. Hazırlık aşamasındaki bu ben yaptım oldu tavrı toplumun büyük kesimlerince benimsenmeyeceği için yapılan değişikliklerde benimsenmeyecektir. Bugüne kadar 1982 Anayasasında 4 tanesi yürürlüğe girmeyen 20nci kez değişiklik yapıldı.

Bildiğim kadarıyla, Anayasanın 80 civarında maddesi değiştirildi. Yürürlüğe giren 16 değişiklikte hiçbir çatışma olmadı. Oysa AKP’nin 2007 ve 2008’de yapmak istediği değişiklikler hep çatışma yarattı.
2007: Cumhurbaşkanını halkın seçmesi. Parlamenter demokratik sistemi temelden sarsacak bir değişiklik. 42 milyon 665 seçmenden 19 milyon 422'si evet dedi. Şimdiden sorun yaratmaya başladı bile.
2008: Türban konusu. Anayasa Mahkemesi yapılan değişikliği iptal etti.
2010: Yargı erkinin yeniden yapılandırılması asıl amaçtı. Anayasa Mahkemesi ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunu yürütmenin denetimine ve tahakkümüne almak. Hak ve özgürlükler ikinci planda kaldı. Son değişikliği tek partinin kotarması. Diğerlerinden farklı olarak, dışarıdan bir tek öneri dahi alınmadı. Meclisteki tüm önergeler AKP lilerin oylarıyla reddedildi.  Değişiklik metni referanduma bir bütün olarak sunuldu. 26 maddenin tamamına evet Hüllecilik yapıldı. AYM ya da hayır demek nasıl bir irade beyanı olacak?  raportörü bir aylığına Denizcilik müsteşar yardımcısı, sonra da üst düzey kamu personeli payesiyle AYM üyeliğine atandı. 41 yaşında. 12 Eylülde EVET çıkarsa  AKP’nin ilgili devlet büyüğümüz ömür boyu Anaya mahkemesi Üyesi olacak.

Yaptığı değişiklikler Anayasayı sorun çözme yerine sorun üretme aracı haline getirdi. Amaç ne? Devleti tüm kurum ve kuruluşlarıyla yürütmenin, özellikle de Cumhurbaşkanının denetimine almak. Sonra da başkanlık sistemine gidilmek isteniyor. Peki ya sonra? Daha önce çıkarıldığı söylenen milli görüş gömleğinin üzerine giyilen yağmurluğu çıkarıp atarak aslına dönmek. Hazret daha önce demişti: Demokrasi bizim için amaç değil araçtır. Siz onun o meşhur şeyhin dizinin dibinde ettiği yemini unuttu mu sanıyorsunuz. Ya da o yeminden vazgeçtiğini mi düşünüyorsunuz? 12 Eylülde Hayır çıkması en çok AKP için gereklidir. Çünkü AKP, muhalefet etmeden iktidar şansını yakalamış bir partidir. O nedenle şımarmıştır, despotlaşmıştır. Evet çıkarsa kendi karşısında herkesi yok edecektir. Hatta bitaraf olanları bile bertaraf edecektir.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor? Çok eski yıllarda krallıkla idare edilen bir ülke varmış. Ama; bu ülkede hukuk ve hakimler de varmış. Törelere göre, bir vatandaş öldüğünde, şehir merkezindeki dev çan bir defa çalınırmış. Uzun uzun da yankılanırmış. Eşraftan birisi ölürse çan iki defa, büyük bir devlet adamı ölürse çan üç defa çalınırmış. Ya kral?. O öldüğünde çan dört defa çalınırmış. Gel zaman, git zaman şehirde bir olay olur. İş mahkemeye intikal eder. Davanın sanığı olarak mahkeme huzuruna çıkarılan kişinin masumiyetini ise bütün vatandaşlar bilmektedir. Bir formalite olarak görülmesi ve sanığın beraati beklenen davadan sürpriz bir karar çıkar. Sanık para cezasına mahkum olmuştur. Hakim sorar: Bir diyeceğin var mı? Sanığın cevabı: Hayır! Mahkeme biter. Dinleyiciler dağılırlar. Kafalarda bir istifam. Kısa bir süre sonra dev çanın sesi duyulur. Acaba kim öldü? Çan bir defa daha çalar. Eşraftan biri öldü. Şehir çan sesi ile bir defa daha inler. Hımmmmm… büyük bir devlet adamı, acaba kim? Soruya cevap alınmadan çan bir defa daha yeri, göğü inletir. Herkeste bir feryat. Eyvah! Kralımız öldü ! Ancak, törede görülüp işitilmemiş bir şekilde çan, beş ve altıncı defa da çalınır, yer gök inler ve sesler kesilir. Herkes çan görevlisine koşar, bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için. Bir de bakarlar ki, çanı, haksız yere mahkum edilen adam çalmaktadır. Sorarlar: ne demek beş ve altı defa çan çalmak? Kraldan daha büyük birisi mi öldü? Cevap şaşırtıcı olduğu kadar anlamlıdır da: EVET, …ADALET ÖLDÜ.

Sevgili okuyucu! 12 Eylül günü bu ülkede adalet ya ölecek ya da yaşamaya devam edecektir. Vereceğin HAYIR oyu ile adaleti yaşatmaya var mısın?Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>