YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YEDİ EMİN
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 23/07/2010 | Saat: 16:01

Yedi sayısını çok severim, aslında yedi sayısını söyleyip geçmemeliyiz. Yalnız yedi rakkamında çok önemli bilgiler olduğuna inanırım. 7 sayısı benim için çok özeldir. Mesela haftada 7 gün vardır. Siz ‘’The Beatles’’ topluluğunun söylediği ‘’Eight Days A Week ‘’ adlı şarkıyı bir kenara bırakırsanız haftada 7 gün olmasının yanında gökkuşağının da yedi renkten oluşması, yedi’lerin içindedir.

Dünyada insan yapıtı olarak bilinen 7 harikanın var olduğu kabul edilir. Hatta bu milattan önce 5 inci yüzyılda tarihçi Heredot tarafından ortaya atılmış bir kavramdır. Bunların hepsini tam olarak bilmesem de Babil’in Asma Bahçeleri, Mısırdaki Keops Piramiti, Artemis Tapınağı, Zeus Heykeli, İskenderiye Feneri, Halikarnas Mozolesi ve Rodos Heykeli olduğunu tahmin etmekteyim. Bence (Çin Setti ) Çin surları da bu harikalar arasında yer alması gerektiğine inanırım. Yalnız Çin setti bu tanımdan sonra yapıldığı için sınıflanmaya girmediğini düşünmekteyim. 

Bu isimlere başka isimlerin de eklenmesi mümkün olsa da tarihsel bakımdan Sidon’lu Antipatros tarafından yayınlanan bir eserde bu isimler, ilk kabul edilen dünyanın 7 harikası olduğunu biliyoruz.

Tasavvufta dünyanın yedi kapısı olduğu kabul edilir. İnsan atalarını söylerken ‘’yedi göbek’’ olarak tarif eder. Söylediğimiz Gök yedi kat olarak bilinir. Gök bilimde yıldız kümelerinden büyükayı olarak bildiğimiz yıldız topluluğu 7 yıldızdan oluşur. Hatta islam dininde dünyanın yedi safhada oluşmuş olduğu söylenir.

Manevi bilgeliğin rakkamıda 7’dir.  Hac döneminde Kabe etrafında 7 defa tavaf edilir. Yahudilerde kutsal şamdan 7 mumludur. Eski Yunan medeniyetinde 7 akıllı adamın yönetmesi kabul edilmiştir. Mısırda Güneş tanrısı RA’nın 7 ruhu olduğu varsayılır.

Tibet’te 7 Buda, Çin’de ise kutsal 7 elementin olduğunu söylerler. Zulu süsleri 7 renklidir, Eskimolarda karın 7 ayrı ismi vardır. Rio şehri ve Roma şehri yedi tepe üzerinde kurulmuştur. İstanbul’un da yedi tepe üzerinde kurulduğu söylenmektedir. İstanbul surlarının içinde bulunduğu, Topkapı ve Ayasofya’nın bulunduğu tepe, Çemberlitaş’ın bulunduğu tepe, Beyazıt Camiinin bulunduğu tepe, Fatih Caminin bulunduğu tepe, Yavuz Selim Caminin bulunduğu tepe, Mihrimah Sultan Caminin bulunduğu tepe ve Kocamustafapaşa semtinin bulunduğu tepeler üzerinde kurulmuş bir şehirdir.

Bir tiyatro eserinde kullanılan isim 7 Kocalı Hürmüz’dür. Meşhur casus romanları ile ünlü Ian Fleming’in eserindeki ünlü casusun kod numarası da 007’dir. 

Kızılderililere göre ve hatta Aborjin ve Kulin’lere göre de mevsimler 7 tanedir. Pamuk prenses ve 7 Cüceler hikayesi ve hatta Tarot falında 7 zaferdir. İlkokula başlama yaşı olarak bilinen sayı yedidir.

Burada Yedi kelimesi ile Yed kelimesini karıştırmamak gerekir. Yed arapçada ‘’el’’ demektir. ‘’Yed-i emin’’ yani güvenilecek bir yer veya el demek anlamına gelir. Geçenlerde bir araç parkının önünden geçerken otoparkın tabelasına baktım. ‘’Yedi Emin Otoparkı’’ diye yazılmaktaydı. Bunu gördüğümde çok gülmüştüm. Demek ki otopark Yedi Emin tarafından işletilmekte diye düşündüm. Tıpkı Türkiye’de bazı kurumların yöneticiliğine imam hatip mezunlarının getirilip, kurumların talan edilmesi gibi. Ülkemde devletime ait bütün varlıkların satılıp bütçe açıklarının kapatılması, köklü kurumların yıpratılması, saygın insanların toplumdan soyutlanması için düzmece suçlarla tutuklanması ile ülkemin geldiği bu günde, halâ bu çarpıklığa devam edilmesinde ısrar edilmesini anlamakta güçlük çekmekteyim.

Bilâ kayd-u şartla parti başkanına itaat eden, Yed-i Recep kabul ederek kendi öz fikirlerini açıkça söylemekten korkan mekanik bir el kaldırma sisteminin yaşandığı ortamda, dayatma ile çıkarılan kanunların toplum için ne kadarı yararlıdır diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>