YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    “TEPKİ, OTOPARK, FETHULLAH” ÜZERİNE
Yazar: SAMİH AZMİ EZER | Tarih: 16/07/2010 | Saat: 22:13

Adana Fikir Platformu sayfalarında yaklaşık bir ay önce “Tepki, Otopark, Fethullah” başlıklı bir yazım yayımlanmıştı. Yazıda, Adana’da bir anda başlatılıp yaygınlaştırılan, serbest park alanlarının otopark bölgelerine dönüştürülmesi uygulamasına tepki gösterilmemesinden yola çıkıp, sözü; adım adım yayılıp yerleşen cemaat yapılanmasının sessizce izlenmesine bağlamış, “Bizi tepkisizlik öldürecek” diye de bitirmiştim.

Bu yazıya yazılı ya da sözlü birçok yorum geldi. Olumlayan da vardı, karşı çıkan da. Ancak hangi yönde olursa olsun bu yorumların ortak noktası otopark sorununa kilitlenme idi.

Anlaşılan cemaatçi işgal, ya tümüyle bitirilmiş ve artık üzerinde konuşulmaya gerek kalmamış ya da insanlarımız için bir tehdit olarak görülen gündem maddelerinden değil.

Öyleyse biz de bu kısmı geçelim ve otopark konusuna yoğunlaşalım.

Paralı otopark uygulamasını olumlu bulanların önemli bir bölümü, bunun “Uygar Batı ülkelerinde” de yerleşik bir sistem olduğundan dem vuruyor. Doğrudur. Batı’da çoğu ülkede böyle bir uygulama vardır. Ama oralarda paralı otoparklar, iş merkezlerinin yoğun olduğu bölümlerde yer alır. Adana ölçeğinde düşünürsek Küçüksaat, Abidinpaşa, Alimünif Caddesi gibi yerlerdir bunlar. Çoğunluğunu işyerlerinin değil konutların oluşturduğu Atatürk ve Ziyapaşa Bulvarları ya da Toros Caddesi gibi bölgeler değil.

Kaldı ki işyerlerinin yoğun olduğu kısımlarda da, o uygar ülkelerin kent yönetimleri, yeterli katlı otopark alanlarını çok uygun ücretle ya da ücretsiz yurttaşlarına tahsis eder, hala yol üzerine park etmek isteyen varsa onlardan, oldukça yüklü park parası alır. Konut ve işyerleri o bölgelerde bulunanlar da araçlarını katlı otoparklara bırakma olanağına sahip olur.

Eğer evinizin bulunduğu semtte otopark sorunu yoksa ve kent merkezine geldiğinizde kısa süreli duruş için para ödüyorsanız, bu para size park rahatlığı karşılığı verilen bir bedel gibi görülebilir. Uygulamayı olumlu bulanların bir yaklaşımı da böyle. Ama örneğin evi de işyeri de Toros Caddesi’nde ya da Atatürk Bulvarı’nda, Ziyapaşa Bulvarı’nda olan biriyseniz bu uygulamaya aynı sempatiyle yaklaşmanız biraz zor. Evinizin önüne aracınızı park edebilmek için para ödemek zorundasınız. Abone bedeli bile aylık olarak, konutlar için 85, işyerleri için 275-400 lira. Hiçbir ek hizmet getirilmeden alınmak istenilen bu para, doğrusu rahatsızlık yaratıyor.

Uygulamanın otopark mafyasının belini kıracağı savında olanlar da var. Oysa gözden kaçırılmaması gereken şey, mafyanın asıl böyle durumlarda gemi azıya aldığıdır. Mafya fiyatını biraz ucuzlatıp palazlanma yoluna girmiştir. “Tam gün park 3 TL” gibi ibareler taşıyan tabelaların, paralı otopark alanlarının yakınlarında günden güne arttığı gözlemleniyor.

Otopark yetersizliğini gidermeyen, otoparksız apartman inşaatlarına ruhsat veren ve göz yuman yerel yönetimler, şimdi bu eksikliği kent sakinlerinin sırtından gidermeye çalışıyorlar. Onların neden olduğu eksikliği Adanalılar, deyim yerindeyse tazmin ediyor.

Çözüm, paralı otopark uygulamasının bir an önce sonlandırılması, kentin belirli yerlerine, trafiği de aksatmayacak şekilde katlı otoparklar yapılması, buna karşın ana caddelerde park etmek isteyen olursa onlardan fazlasıyla para tahsiline gidilmesidir. Mafyanın da ortadan kaldırılması böyle mümkün olacaktır.

Uygar Batı’nın da, aklın da yolu budur.

Bu düşüncede olanlar, seslerini çıkarmalı, haklarını aramalı, bu uygulamadan geri adım atılmasını sağlamaya çalışmalıdır.

Tepkisizlik bizi artık öldürmesin.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>