YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    NE UYAR
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 16/07/2010 | Saat: 12:11

Çok sevdiğim bir okul arkadaşım vardı Mehmet. Kendisinin hocalık döneminde asistanlığını bile yapmıştım. O tarihte elektrikten elektroniğe yumuşak bir geçiş vardı. Evimizde AGA radyosundan sonra bir Blaupunkt radyo alınmıştı. Düğmesini kıvırdığımızda “çıt” diye bir ses gelirdi. Bu sesten uzun bir müddet sonra radyodan ses gelmeye başlardı. Uzun, orta ve kısa dalga düğmeleri vardı. Ankara radyosu uzun dalga 1600 Kilocycle üzerinden yayın yaparken, İstanbul radyosu orta dalga 554 kilocycle’dan yayın yapmaktaydı. İstanbul radyosundaki yayınları Ankara’da dinlemek için uzun bakır tel alarak bahçedeki ağaçlar arasında anten teşkilatı bile kurmuştuk. Çift delikli seramik yumurta biçimli bakır tel bağlantıları ile anteni yapmamız, İstanbul radyosunu iyi dinlememize yetmezdi. Harici anten aradaki parazitleri de yükseltirdi.

Yüksek frekanslı FM bantları henüz yeni çıkmaya başladığı tarihlerde radyo lambalarından transistör teknolojisine geçme çağı yeni başlamıştı. Değerli arkadaşım Mehmet de katı hal fiziği dersi vermekteydi. Elektronik aygıtlara olan merakımdan dolayı, okuldaki bu konu ile ilgili laboratuarda bazı cihazları üretme imkanı bulmuştum. Mehmet’in bu konuda beni teşvik edişini hiç unutamam. Hatta talebelere elektronik deney setleri bile hazırlama şansımızı kullanarak bazı elektronik deneyler kurmuştuk.

Seneler içinde lambalı sistemler yerlerini elektronik baskılı devrelere bıraktı. Cihazlarda elektronik sistemler, büyük hacımlardan daha küçük hacımlara doğru küçülmeye başladı. Bu süreci yaşarken fark etmedik amma değişim çok hızlı gelişti. Bir radyonun tamamının bir ufak kutunun içine girme süreci altmışlı senelerin sonlarına doğru pilli radyoların çıkmaları ile başlar. Radyo lambalarının en önemli problemlerinden bir tanesi, lamba ayaklarının oturduğu yuvalarda karbon birikmesinden kaynaklanan temas bozukluğu arızasını her defasında yaşamamız, yeni çıkan transistör teknolojisi bu probleme bir çözüm getirmişti.

Daha sonraları gelen mikro devreler teknolojisi ile devrelerin küçülme süreci çok hızlı gelişti ve hatta bu teknolojiyi takip etme imkanı, sistem üreticilerini isyan ettirecek seviyeye geldi. Okulda kullandığımız IBM üretimi ilk bilgisayarın belleğini pek hatırlamamakla birlikte bu gün için çok komik bir değerdeydi. Fakat bu küçük bellek değerine ayrılan cihazların tamamı, uzunca bir koridoru kaplamaktaydı. Bu gün bu hafızadan çok daha fazla belleğe sahip parmak kadar cihazlar bulunmakta. Bunların hepsinin dayandığı teknoloji, katı hal fiziği, çok önemli bir konu olduğuna inanmaktayım.

Yayınladığı yüzden fazla tebliği olan, hocalığını yaptığı katı hal fiziği konusunda bilim çevrelerince saygı duyulan Değerli Dostum Mehmet, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığını bir süre yapmış değerli bir bilim adamıdır. Onu tanımaktan son derece mutluyum.

Bu günlerde, son dokuz senedir yaşadığımız bilim adamı yerine imam hatip mezunu insanların işe alınması programına bir yenisinin daha eklendiğini üçlü kararname ile öğrenmekteyiz. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun başkan yardımcılığına üçlü kararname ile, Yıldız-Erdoğan-Gül imzalı, Doğan Hisar İmam Hatip Lisesi 464 sıra numaralı 1981 senesi Mezunu bir kişinin atanmasını hayretle karşılamaktayım. Bu kişinin geçmişine bakıyorum, her çalıştığı müessesede bir olumsuzluk yaratmasından dolayı fiili durumla açığa alınıp bir başka kuruma atanmakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde Genel Müdür yardımcısı iken,  5 ve 13 yaşında iki çocuğunu bir firmada çalışır göstererek, erken emekli hakkından faydalanma kanunu kapsamına soktuğu tespit edilmiş. Bu nedenle imam hatipli Veysel bu kurumdan açığa alınmış ve Bakanlık müşavirliğinde kızağa çekilmiş. Kimin şirketinde çalışır gösterildiği pek önemli olmasa da böyle bir davranışla Devletin aldatılması önemlidir. Bir benzer durumda Mehmet Emre Gül ‘ün 14 yaşındayken Babacan Tekstil şirketinde bir iki hafta çalışır gösterilmesi gibi bir durum.

Nükleer Enerji Santralı projelerinin, 5710 sayılı kanuna rağmen, yapmak için ısrar edildiği bir dönemde, böyle bir insanın Türkiye’nin çok ciddi ve bilimsel nitelikteki bir kurumu olan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun Başkan yardımcılığına üçlü kararname ile getirilmesi, insanın aklına reaktörlere yakıt konulma sırasında besmeleye ihtiyaç duyulduğu için Uyar diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>