YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AYTAÇ DURAK DÖNEBİLİR Mİ?
Yazar: MUSTAFA ÇİNKILIÇ | Tarih: 13/07/2010 | Saat: 19:12

Hem yerel hem de ülke gündeminde tartışılan bir seçimle Adana Büyükşehir Belediyesi başkanı olan Sayın Aytaç Durak, seçimden tam bir yıl sonra (29 Mart 2010 tarihinde) İçişleri Bakanlığı tarafından “Yürütülen soruşturmanın selameti” açısından görevden alınmıştı. Hem Anayasa, hem de Belediye Yasası iki ayda bir değerlendirilerek ‘Kesin hükme kadar’ görevden uzaklaştırma konusunda İçişleri Bakanlığı'na yetki veriyor. Bakanlık bu yetkiyi 29 Mayıs 2010 tarihinde tekrar kullandı. Hiç kuşku yok ki bu yetkiyi;  29 Temmuz, 29 Eylül, 29 Kasım tarihlerinde de kullanacak. Hatta 2011 yılında da bu rutin uygulamasını sürdürecek.

Kanaatimce, bu gerçek Sayın Durak tarafından da biliniyor. Bu nedenle basında daha sonra ‘skandal’ olarak nitelenen ‘Muhtar mektupları’, ‘Soruşturmalardan bir şey çıkmadı. Bekleyin beni döneceğim’ açıklamaları ile gündemde kalmaya ve normalde yavaş işleyen, itirazlarla daha da yavaşlatılan ceza soruşturmasının uzamasını da kullanarak idari yargı sürecini lehine çevirmeye çalışıyor.

Sayın Durak gerçekten geri dönebilir mi?

Sayın Durak’ın Adana 2. İdare Mahkemesinde açtığı ‘Görevden uzaklaştırma işleminin iptali ve öncelikle yürütülmesinin durdurulması’ istemli davada; Sayın mahkeme ‘Yürütmenin Durdurulması’ istemini reddetti. Sayın Durak’ın bu karara yaptığı itiraz da Adana Bölge İdare Mahkemesi'nce reddedildi. Gelinen noktada bu kararların anlamı şudur: İçişleri Bakanlığının görevden geçici olarak uzaklaştırma işlemi, açıkça hukuka aykırı değil ve işlemin yürütülmesinde telafisi imkansız bir zarar doğmamaktadır.

Yürütmenin Durdurulmasına ilişkin kararlar, yargılama sürecinde bir ara kararı niteliğindedir. Mahkeme, açıkça hukuka aykırı ve işlemin yürütülmesinde telafisi imkansız bir zarar doğurmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı vermediği bir dosyada, yargılama sürecinde eklenen bilgi ve belgelerle nihai kararında işlemin iptaline karar verebilir. Teorik olarak bu durum olanaklıdır ve az da olsa bu tür kararlarla karşılaşılmaktadır.

Sayın mahkemenin böyle bir karar vermesi durumunda İdari Yargılama Usulü Yasasının “Kararların sonuçları” başlıklı 28. maddesine göre; “mahkemelerinin… kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez. “ hükmü gereğince sayın Durak görevinin başına dönebilir. Bu çok az bir olasılık. Ama, bir olasılık.

İkinci ve güçlü olasılık; Adana 2. İdare  Mahkemesinin Sayın Durak’ın davasını reddetmesidir. Davası reddedilen Sayın Durak’ın ret kararına karşı Danıştay nezdinde temyiz hakkı bulunmaktadır. Davacıların idare mahkemelerinde dava açarken öncelikle yürütmenin durdurulmasını talep etme hakkı olduğu gibi, aleyhine çıkan karara karşı Danıştay’a temyiz için başvuran tarafın da verilen kararın ‘açıkça hukuka aykırı ve telafisi imkansız zararlar’ doğuracağı gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasını isteme hakkı bulunmaktadır. Üstelik bu şekilde temyiz edilen dosyalarda temyiz dilekçesi karşı tarafa tebliğ edilmeden dosya doğrudan Danıştay’a gönderilmektedir.

Bu günden Sayın Durak’ın mağdur edildiğine ilişkin yaptırdığı toplantılar, açıklamalar ve bunların yazılı ve görsel basında yer almasını ve -hiç kuşkunuz olmasın- bu haberlerin dosyalanması ve benzeri hazırlıkların hepsi verilecek ret kararına karşı yapılacak yürütmeyi durdurma istemli temyizde kullanılacaktır. Danıştay temyiz aşamasında öncelikle yürütmenin durdurulması kararı verirse, yukarıda anılan  İdari Yargılama Usulü Yasasının “Kararların sonuçları” başlıklı 28.maddesine göre sayın Durak görevinin başına dönebilir.

Danıştay böyle bir dosyada, yürütmeyi durdurma istemli temyiz başvurusunda yürütmenin durdurulması kararı verebilir mi?

Olağan koşullarda bunun sık rastlanan bir durum olmadığını belirtmek isterim. Ama, koşullar olağan mı? Ak Parti iktidarının, yürütmeye bağlı, siyasi iktidarın müdahale alanına açık bir yargı yaratma isteği ve bu yöndeki çabaları nedeniyle Danıştay’la siyasi iktidarın yıldızının barışık olmadığı ve yargının adeta her kararından sonra ‘şamar oğlanına’ çevrildiği bu ortama olağan diyebilir miyiz?

Yargılama sürecinin geç işlemesi de ‘soruşturmanın selameti’ için tedbir olarak alınan kararın tedbir olmaktan çıktığı izlenimini yaratabilir ve bu koşullarda Danıştay Sayın Durak’ın temyizinde yürütmenin durdurulması kararı verebilir.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 6/2. maddesine göre; "Bir suç ile itham edilen her şahıs suçluluğu kanunen sabit oluncaya kadar masum sayılır.”  Sayın Durak da henüz, -bildiğim kadarı ile ertelenmiş bir karar dışında- görevden el çektirilmesini gerektirecek nitelikte suçluluğu kanunen sabit olmuş bir kişi değildir.

Sayın Durak suçlu ise suçluluğu bu güne kadar neden hala kanıtlanamadı? Sorusunun yanıtı başka bir yazı konusu ancak, muhalifleri ceza soruşturmasının labirentlerinde bir mahkumiyet kararına ulaşıncaya kadar Sayın Durak dönerse şaşırmayın.

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Kanalahaber.net)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>