YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

GÜNEY AFRİKA, VUVUZELA VE DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 12/07/2010 | Saat: 00:15

Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Futbol Şampiyonası karşılaşmaları sona erdi... Bu büyük futbol şöleninden, ata sporlarını önemsemeyen, futbola çok önem veren, onu tek spor dalı gibi kabul eden bir ulusun üyesi olarak özet bir yorum yapıp paylaşmak istedim. Uluslararası bir numaralı bu sporun özellikleriyle ilgili bazı hususları saptamamız gerekir kanısındayım.

Hatırlayalım; 2002 Dünya Futbol Şampiyonasında 3. olan Türk Ulusal Futbol takımı çok önemli ve büyük bir başarı kazanmıştı. Ev sahibi iki ülkenin de ulusal takımını yenmek, sadece şampiyonluğu kazanan takıma eleme maçında 2-1, yarı yolda da 1-0 yenilmekle, “kaldı ki ikinci maçtaki gol de bir tesadüf golü idi” alınan üçüncülük çok önemli bir başarıydı. Almanya 2006 karşılaşmalarında inişe geçen takımımız 2010 şölenine katılamadı. Bilinçli veya bilinçsiz, ulusal takım ve çalıştıranları yıpratıldı. Oyuncular yüreklendirilmedi. Sonuç hüsran oldu!..

Kuruş kelimesini dillerinden kopyalayıp kullandığımız Almanya’nın takımındaki Mesut hem takımını hareketlendirdi, hem gol attı hem goller attırdı, birazcık yüreklerimizi gülümsetti.

İddialı İngiltere daha yolun başında pes etti. Ünlü oyuncular hem vardılar hem yoktular. Ama topun kale çizgisini de geçip geri çıkmasının gol olarak kabul edilmeyişi büyük haksızlıktı. Öte yandan, ‘ofsayt’tan atılan golün de geçerli sayılması da öyle… Buz hokeyi gibi bazı spor oyunlarında olduğu gibi, futbolda da geçerli olmalı elektronik aygıtların kullanılması artık. Bu seçeneğe direnmeye devam edilecekse, ayrı iki hakem daha görevlendirilmelidir, çizgiler için.

 “Bir anda Paraguay’ın kaderi İspanya’nın oluyor.” Paraguay kalecisi de kendi takımının kaderini belirliyor. İki dakika içinde kazanılan karşılıklı iki penaltı ve iki kalecinin de kurtarışı belleklerde yer ediyor çeyrek yolculukta. Paraguay-Japonya maçı en gollü maçlardandı: penaltılar sonunda 5-3. Almanya’nın her maçı da çok göllüydü. Fazla havalara sokulan Arjantin çeyrek yolda tökezledi, Almanya’ya 4-0 yenilip döndü evine. Beklenenin tersine, dönen takım ve teknik adam Maradona kahramanlar gibi karşılandılar. Oysa evine erken dönen Brezilya takımının teknik adamını ve yardımcısını hemen alaşağı etti, gözünün yaşına bakmadan, Arjantin Futbol Federasyonu. Portakallar finale çıkan ilk takım oldu, başarılı maçlar çıkaran Uruguay’ı 3-2 yenerek. O ana kadar kupanın golü olarak belirlendi Hollanda’yı finale taşıma yolunu açan Gio’nun golü. Uruguay’ı 3-2 yenen Almanya dördüncü kez dünya üçüncüsü oldu.  

Dünya şampiyonunu belirleyecek final karşılaşmasında Hollanda-İspanya maçını 85,000 dolayında izleyicinin tanıklığında bir futbol şöleni sonunda İspanyollar 1-0 galip gelerek ilk kez dünya şampiyonu da oldu. Hollanda asıllı hatırı sayılır sayıda Güney Afrikalı, stadyumun hemen tamamını portakal rengine boyamış gibiydi. Hollandalılar 11 sarı bir kırmızı kartla ikinci oldular.

Baştan sona şölene damgasını vuran bir gürültü aleti vardı. Adı Afrika dilinde ‘vuvuzela’ olan bu alet bildiğimiz (Farsça) borazana, (Farsça) zurnaya ve Türkçe boruya benzemektedir. Her maçın başından sonuna hiç susmayan bu boruları susturmak mümkün olmadı. Ulusalmış, kutsalmış derken izleyeni de gözleyeni de bıktırdılar. Bu şölen GA’ya verilirken bu gerçek göz ardı edilmiş demek ki. Ama demem o ki, GA’nın bu tür uluslararası etkinliklere ev sahipliği ettirilmez bundan sonra. Doğrusu ya TV’den bile ses kapalı olarak izlemek zorunda kaldım.

İkinci Dünya Savaşı sürecinin gerilimli günlerinde Almanlar Alsas bölgesine el koyar. Fransız ağırlıklı bölgede aldıkları ilk karar okullarda Fransızca eğitimin kaldırılması olur. Bu karşılaşmalarda Fransa ilk elemelerde ülkesine döndüğü için Fransa ile Almanya arasında bir rekabet veya eski acıların acısını almak gibi bir yaklaşım söz konusu olmadı. Ama, Hollanda takımı, Almanya takımıyla karşılaşmayı çok istedi. Çünkü,  İkinci Dünya Savaşı’nda Hollanda’yı işgal eden Almanlar, Hollandalıların bisikletlerine el koymuş. İşte bunun acısını çıkarmak özlemi vardı Hollanda takımı oyuncularında. Karşılaşmalar süresince bir ahtapot ün kazandı. Her maç öncesi her iki takımın ülkesinin bayrağı sarılı kutudan beslenmesi beklenen ahtapotun seçtiği kutuyu saran bayrağın takımı galip gelmiştir. Almanya’da bir hayvanat bahçesinde bulunan ahtapotun İspanya kutusunu seçmesi ve gerçekten İspanya’nın Almanya’yı yenmiş olması Almanların hiç hoşuna gitmemiştir. Ünlenen ahtapotu da İspanya sahiplendi.

demokratmersin.com/  ekemer.com  gundemmersin.com/editornews.asp?ID=98[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>