YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    sevda
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 03/04/2008 | Saat: 12:05

 

Siz hiç sevdalandınız mı? Yüreğiniz pır pır etti, gece yarıları tek başına uzun yürüyüşler yapıp, nerede olduğunuzu bilemeden içinizi çekip, aranıp durdunuz mu? Parkta bir bankta, deniz kenarında, dağın başında düşüncelere dalıp nasıl olacağını, ne zaman olacağını, olduğu zaman neler olacağını hayal ettiniz mi?

Ben yukarıdaki bütün o işleri ve tahmin ederim ki o durumda olan bir çokları gibi çok daha fazlasını hep yapıp yapıp durdum. Dünyanın değişik ülkelerinde, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kısa-uzun dönemler yaşadım. Çok para kazandım, az para kazandım. Sevgililerim oldu, arkadaşlıklar yaptım, sarhoş oldum, sigara içtim, kavga ettim, dansa gittim, yemek yedim, yürüyüşler yaptım. Ama bir şeyler hep eksikti.

Sonra anladım bir gün: ben sevdalanmışım. O zaman rahat ettim. Sorunu biliyorsanız, çözebilirsiniz, bir şekilde. Nasıl anladığımın da farkında değilim. Bir gün ansızın mı oluştu bu his, yoksa zaman içinde mi içime sindi, şimdi bilemiyorum. Eh, geriye o zaman sevdanıza kavuşmanız kalıyordu. Ben de bunu önüme gelen en uygunu olduğunu sandığım fırsatta değerlendirdim ve Adana’ya döndüm.

Şimdi yer olarak aşağı yukarı bundan hemen 60 sene önce doğduğum alan üzerinde yaşıyorum gene, ancak doğduğum yerden bir 20-30 metre daha yüksekte. Artık etrafımda portakal bahçeleri, mis gibi kokan yaseminler, bahçedeki tulumba ve küçük fıskiyeli havuz yok. Ama turunç ağaçları vali yolunda hala duruyor. Atatürk parkı da yerli yerinde. Oradaki havuzda hala fıskiyeler var. Üstelik o eski çam ağacı da duruyor, kuşlar da hala üstüne inip kalkıyorlar. Kim ne derse desin güneş şimdi oturduğum yerden daha güzel batıyor,  her ne kadar artık arkadaki apartmanın engellemesinden doğuşunu göremesem de!

Sabahları evden çıkıp nehir boyunda yürüyüş yapmak ayrı bir zevk. Eskiden oralar bahçelikti ve giremezdik. İnsanlar hala nehir kıyısında balık avlıyorlar, tıpkı benim 40 sene önce yapmaya çalıştığım gibi. Tutuyorlar mı bilemem.

Adana’ya dönerken eşimle çok uzun uzun düşündük: şehir içinde mi oturalım, şehir dışında baraj kıyısında mı? Şehir içine karar verdik. Bence Adana’da Seyhan’da Atatürk, Gazipaşa ve Ziyapaşa bulvarları hala şehir merkezi-bir 20 sene sonra olmayabilir-ve buralarda oturabilmek benim gibiler için ayrı bir mutluluk. Her yere yürüyerek gidebiliyor, hayatı daha kolay yaşayabiliyorsunuz. Sorunları yok mu bu bölgenin? Elbette var! En başta park yeri sorunu. Ama sanki cazibesi daha fazla.

 Ben size önümüzdeki zamanda öncelikle bu bölgede gördüklerimi, yaşadıklarımı, duyduklarımı ve aklımın yettiği kadar bu bölgeyle ilgili önerilerimi aktaracağım. Böylelikle Sevda’ma belki bir katkım olur. Benim gibi başka Adana sevdalıları da umarım katkı yaparlar, çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanacak bir Adana bırakırız. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>