YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Bu çekingenlik neden?
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 02/04/2008 | Saat: 12:56

Dünya ekonomisinin çalkantı içinde olduğu, 1929-30 Krizinden sonraki en büyük sıkıntının içine girilmekte olduğu açıkça konuşuluyor. Bizde bir söz vardır: “Elle gelen düğün bayram” diye; Kimi buna benzer konuşup “dünyayı saran buhrana tek başımıza ne yapalım” diyebilir ama göstergelere bakıyoruz ki kazın ayağı öyle değil! Hele, ülkeyi yönetmekle mükellef hükümetin böyle düşünme ve davranma hakkı asla söz konusu olamaz!...

Görüyoruz, ekonomik koşullar itibarıyla aynı kategoride sayıldığımız ülkelere nazaran  kriz bizde daha çok tahribat yapıyor; Bundan da fenası, uzun bir süredir hükümet gündeminin baş maddesi ekonomi yerine ilgisiz/yararsız konular oluyor, milleti bunlarla meşgul ediyor...

Adana, “küresel ekonomiye eklemlenmek” denilerek girilen yolda uzunca bir süredir mevzi kaybediyor. Bugün, 1980 rakamlarıyla kıyaslarsak,Adana’daki SSK’lı işçi sayısında da sendikalı olanların toplamında da büyük azalma var. Kentin ekonomik büyüklüklerde yeri gerilemiş durumda. Bu durum düşünülecek, çare için kafa yorulmak gereken bir vaziyettir. Rekabet ve nısbi gerileme ortamında, kendisini düşünerek önlemler üretemeden durumu iyileşenlere pek bir örnek yok ortada!...

Bu haftaya da dövizde yukarı, borsada aşağı doğru hareketlilikle başladık. Hiç kuşkumuz yok, bir iki gün içinde açıklanacak enflasyon rakamları da, daha şimdiden hedefin bir kat yukarısında olduğumuz enflasyonda olumsuz gelişmelerin devamını bildirecek. Bu vesileyle eklemek zorundayız; Açıklanan ve o haliyle dahi hedefi yüzde yüz şaşmış enflasyon, halkın hissettiğinin yanında devede kulak!...

Böyle vaziyetler ulusça seferberlik gerektiren ve önlemleri bir bütün olarak alırsak faydasını daha etkili ve çabuk hissedebileceğimiz kritik dönemlerdir. Elbette ilk ve asıl sorumlu hükümet edenlerdir. Onların da Ulusu bir bütün olarak görerek kucaklayan bir yaklaşım içinde olmaları birinci koşuldur.

Adana gibi büyük potansiyeli olan; birikimi fazla yöreler böyle durumlarda adeta “can kurtaran simidi” sayılmak gerekir. Elverir ki potansiyel değerlendirilsin; birikimlerden istifade olunsun!...

Acaba böyle bir yaklaşım sergilemeyerek sürekli bir “biz-onlar” ayırımı içinde olan; her konuda halkın bir kısmının arkasında diğer yarısını da karşısında görmeye koşullanarak siyaset yapan AKP iktidarının hışmından çekindiğinden mi nedir; iş aleminin sözcülerinin beyan ve açıklamalarında hakim karakter/üslup “aşırı çekingenlik” olmakta!..

Bunu daha geçen haftaki “Sağduyu Çağrısı” vesilesiyle TOBB Başkanı öncülüğündeki platformun girişiminde hissetmedik mi? Hani MHP sözcülerinin “Öznesi belli olmadığından yüklemi anlamsız ve askıda kaldı” dedikleri o meşhur sağduyu çağrısı. Nitekim, olayı değerlendirirken sorumluların tespitindeki mahcubiyet, çekingenlik nedeniyle konu ortada kalıp çağrı da buharlaşıp uçmadı mı?

Şimdi de ekonomik sıkıntıyı en yoğun hisseden Adana ve çevresi iş adamları ile sanayicileri üst kuruluşu  DASİFED ve yerel bir diğer SİAD, AKSİAD adına yapılan açıklamalarda da aynı mahcup, çekingen, ürkek üslup kendini gösteriyor.

AKSİAD Başkanı, değerli dostumuz Sıtkı Polat, biraz da bireysel politik yaklaşımı ve gelecek beklentilerinin etkisiyle sanki AKP yan kuruluş sözcüsü gibi; kapatma davasının öncesinde Adana ekonomisinde her şey güllük-gülistanlıkmış da herşeyi dava berbat etmiş gibi konuşmuş: “Siyasi partilerin kapatılmasının Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümüne yararı olmaz. Yapılan müdahale sadece siyasete değil;ekonomiye, istikrara, üretime, ithalata ve ihracata yapılmış bir müdahaledir. Bizler için en önemlisi Türkiye’nin büyümesi, istihdamın artmasıdır.”

Elbette, Türk Anayasası ve Ceza Mevzuatına göre suç olan “yargıya intikal etmiş bir konuda, etkilemeye dönük değerlendirme ve görüş açıklama”, C.Başsavcısının Anayasal görevine “Müdahale” sözcüğüyle yüklenen anlamın/değerlendirmenin karşılığı, Cumhuriyetin Savcılarınca ayrıca ele alınacaktır.

Biz muhterem AKSİAD Başkanına şunu anımsatalım: 1) Adana, uzun süredir istihdamın artmadığı ve kronikleşen işsizliğin birinci sorun olduğu Sayın Valimizce açıklanmış, TUİK rakamlarıyla sabit bir ilimizdir. 2) İlginç tesadüf, bugün açıklanan 2007 yılı büyüme rakamları şöyle takdim olundu: “ Krizden sonraki en kötü rakam...Ekonomik büyüme hız kesti...Türk ekonomisi % 4.5’la 2007 de hedefin altında büyüdü.” (Gazeteler, 31.03.08)

Acaba AKSİAD, 2007 yılına damga vuran “Büyümede yavaşlama, kronik işsizlik, enflasyon hedefinin bir kat üstünde gerçekleşmesi” olguları için kimi sorumlu görür?   İktidar  olan AKP’yi, IMF reçetelerini eleştirmeye yürekleri yeter mi? Son olarak, 6 yıllık İktidarda Anayasa ve Yasalardan çıkartılmayan bir suçu, eğer AKP işlemişse, yaptırımsız/cezasız kalsın mı isterler?

Neyse DASİFED Başkanı Sayın Onatça, daha deneyimli olmasının  ve tabanı daha geniş bir kuruluş adına konuşmasının rahatlığıyla “tarafların sorumluluklarını tekrar gözden geçirmesi” çağrısında iktidarın sorumluluğunun çokluğunu vurgulamış! Ancak DASİFED’in “kalkınma ve ekonominin siyasetin üzerine yerleştirilmesi” çağrısını da eleştirmeden geçemeyiz. Zira eğer ekonomide bir sorun var ve bu kalkınmayı yavaşlatıyorsa, kuşku yok, bu durum izlenen ekonomik politikanın bir sonucudur. Bu nedenle DASİFED’e sözümüz; sorunu   saptarken gösterdikleri cesareti çözüm önerilerinde de gösterebilmeleridir.

SİAD’lar, asıl sorumluyu hedef alamayan, Hükümetten çekinen ürkek bir üslupla asla netice alınamayacağının artık farkına varmalıdırlar!..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>