YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Manzara-i Umumiye*
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 13/04/2010 | Saat: 18:17

Öyle bir süreçten geçiyoruz ki görünüm “tarih penceresinden seyredilecek bir manzara-i umumiye” arz etmekte; nasıl mı, buyurun birlikte bakalım:

            İngiltere’de yayınlanan Guardian Gazetesi, sözleşmeye taraf 47 ülke arasında ‘insan haklarını’ en çok ihlal eden ülkenin Türkiye olduğunu yazdı. Geçen haftalarda Türkiye, 1959 ile 2009 arasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni en çok ihlal eden ülke ilan edildi. Tüm ihlallerin %19’u Türkiye’de gerçekleşti ve Türkiye aleyhine 2 bin 295 karar verildi. En çok rastlanan ihlal ise ‘adil yargılanma’ konusundadır denildi.

            Kadın hakları konusunda da 128 ülke arasında 121’inci sıradayız.

            ABD’nin saygın finans dergisi Forbes’in hazırladığı listeye göre; İrlanda, Slovakya ve Danimarka’nın ardından Türkiye,  işsizlik sorunu en fazla yükselen ülkeler arasında 29’uncu sıradan 4’üncü sıraya yükseldi...

            Kapasitesi 75 bin olan ceza evlerinde 100 bin tutuklu ve hükümlü var; bunların %60’ı tutuklular. Bu yıl “kriz bizi teğet geçti” söylemine en doğru yanıt  cezaevlerinden geldi.

            8 yıllık AKP iktidarı süresinde 85 yıllık birikimlerle oluşturulan neyimiz varsa satıp savıldılar. Başbakan da dahil bu dönemde,  bir tek yatırım yapıldığını söyleyen çıkmadı karşımıza. Bir tek Erdoğan’ın çevresindeki koruma ordusu için özel donanımlı 10 cip alınmasına karar verildi dönem boyunca; neyse ki sonunda cipler  ABD’den yola çıkartıldılar da millet rahatladı!..   

            AKP kurucularından (eski) Başbakan Yardımcısı ve (eski) Bursa Baro Başkanı , deneyimli siyasetçi ve hukuk adamı  Ertuğrul Yalçınbayır, nihayet ekranlarda konuşmaya başladı: İnsani gelişmişlikte 93’üncü;yargı reformu itibariyle 64’ncü;basın özgürlüğünde 116’ncı sıradayız.

            AKP yandaşlarından olup da  ‘avanta’dan  payını  alamayanlar; sıralarını bozmak üzere; sabırları tükendi neredeyse!.. Dört kişilik bir ailenin ‘yoksulluk sınırı’ 2 bin;  asgari ücret ise 620 TL; hükümetin eli hala halkın cebinde. Açlıktan yatağa giremeyen insanlar,  henüz konuşmaya başlamadılar da; Başbakan  17’nci büyük ekonomiye sahip olduğumuzla övünüp duruyor sabah akşam!..

            Bağış paraları ile Deniz Feneri Derneği’nin bir ‘gemicik’ aldığı ortaya çıktı.  Panama bandıralı “Baltic Kristina” adlı ‘gemicik’ iki Avrupa ülkesi arasında çalışıyormuş kime ne! Krizin kimleri teğet geçtiği belli değil mi?!..

            Kamu borçlarının 7 yılda 148 milyar dolar arttığı ülkemizde, kredi borçlarının 4 milyar dolardan 80 milyar dolara çıktığını söylediler. AKP yandaşı olarak nemalananlar hariç olmak üzere; halkın borcu  bu süre içinde (şükür)  20 katına çıktı!  ‘Kriz halkı teğet geçti’ ve ‘ Türkiye 17’nci büyük ekonomiye sahip büyük bir ülkedir’ söyleminin anlamı daha yeni anlaşılmaya başladı. Neyse ki, ‘yandaşlara’ dokunan bir zarar çıkmadı ortaya daha, ona da şükretmek lazım! Yoksa yandığımızın resmiydi… Onların uğrayacağı olası zararları da biz karşılamak zorunda kalabilirdik!

            Hükümetin üyeleri sıra kurallarına bile uymadan, yargıçlara veryansın ediyorlar; atış serbesttir anlaşılan!.. Merak eder dururdum ‘ hükümet hangi hizmeti yapacaktı da  yargı onlara engel oldu’ bu sorunun cevabını kimse vermedi daha?.. Başbakan yargıyı ‘fırçalamak’ için fırsat kolluyor adeta…  Kendi yarattığı yapay gerginlikten bir defa daha ‘mağduriyet’ çıkarabilir mi bilemem ama, aynı edebiyat ile bir daha iktidara gelmenin yolu kapalı sanki!..

            Hükümet, ‘değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek’ olan Anayasa maddelerini yeniden tartışmaya açıyor..

Avrupa Parlamentosu  Komisyonu eş başkanı FlautreHSYK’da Adalet Bakanı ve müsteşarının görev almasının  ‘kuvvetler ayrılığı’na aykırı olduğunu söyleyerek, paketteki ilgili maddenin geri çekilmesini istedi!..Bakalım içine girmek için taklalar atan  hükümetimiz, AB’nin bu isteğine  nasıl bir  karşılık verecek.

            HSYK’nun üyesi Ali Suat Ertosun: “Her şeyi yapabilirler. Bütün meslek hayatımız, özel hayatımız didik didik edildi. İnsan her şeyden korkuyor. Yarın başka şey uydurabilirler. Bir ifade aldırılabilir içine bir şeyler sokturulabilir. Yarın bir gün gizli tanık bulup bir şey söyletebilirler, iftira attırabilirler!”  diyor… Bu sözleri, Anayasa’mızın ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesine göre, millet egemenliğinin 1/3’ünü kullanmaya yetkili ve görevli olan, yargının en tepesindeki kurulun bir üyesi söylüyor!..

                Seçim yaklaştıkça AKP’yi panik havası sarıyor.  Erdoğan hükümet şaşkın ördek misali suya tersten dalmaya başladı. Silkelenip üzerinize serpilmiş olan ölü toprağını atma zamanı geldi!..

Demokrasimiz tehlikededir!..           Bizi kurtaracak bu yalın gerçek yanı başımızda duruyor!.. Ortaçağın karanlığını delerek,  yoktan bir ülke var eden bu milletin hafızasında, önünü aydınlatan yakın bir şanlı tarihi var!.. Ulu önderin fotoğrafını indiremediler daha devlet dairelerinden; o hala önümüzde!..O bize yol gösterebilir! .. 

(*)Av. Cemil Can’dan mektup.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>