YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Timeo Hominem Unius Libri
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 29/03/2010 | Saat: 19:18

Yurt dışı seyahatlerimde mutlaka yanıma bir kitap alır, seyahatin sonuna kadar onu bitirmeye çalışırım. Okuma konusunda iki ülkenin önünde saygı ile eğilirim. Birincisi Rusya, diğeri ise İngiltere olarak senelerce izledim. Komünist rejim döneminden kalan ve hala devam eden insanların okuma alışkanlıklarına hayran olmuştum. Rusya’da insanlar saatlerce her hangi bir kuyrukta beklerken, zamanını değerlendirmek için, ellerine bir kitap alır, okumaya başlarlar. Bizde her köşe başında bir eczane olduğu gibi, Rusya’da her köşe başında bir kitap satan dükkan bulunur. Kimi büyük kitap satan mağazaların içinde çok çeşitli konularda sınıflandırma yaparak kitapları okuyuculara sunarlar.

Bu kitap okuma alışkanlığına bütün doğu ülkelerinde de şahit olmuştum. Polonya’da, Çek Cumhuriyeti’nde ve Macaristan’da da aynı alışkanlıkları bulmak mümkündür. Bu kitap dükkanlarında aramadığınız kadar çeşitte değişik konularda kitap bulmanız olasıdır. Hikaye, Araştırma, Öykü, Çocuk Kitapları, Tarih ve Roman türünde yazılan binlerce kitap okunmak için raflarda bekler.

Bazıları ülkemizde basılan kitap sayısının başka ülkelerde basılan kitap sayısının 10’da biri kadar olduğunu iddia ederler. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde basılan kitap sayısının ülkemizden 16 katı kadar fazla olduğunu söylerler. Prag şehrinde dört katlı sadece kitap satan büyük bir binada bir kitap ararken kitap çeşitlerini gördüğümde, bu konuda ne kadar az gelişmiş olduğumuza inanmıştım. 

İngiltere’de ise, bilhassa Londra da yaşayan insanlar ömürlerinin bir bölümünü yer altında metro treninde seyahat ederek geçirdiklerinden, bu tüblerde boşa zaman harcamamak için, ellerine bir kitap alarak okurlar. Trende ayakta bile olsa Londralı’nın, mutlaka elinde bir kitap vardır ve okur. Şimdi bu kitap okumaya bir başka moda ilave edilerek, bir müzik dinleme aygıtı eklenmiş, kulaklarına takılmış, trenin içindeki gürültüden kurtulup ellerindeki kitapları okumaktalar. Trenin aşırı sallanması onların kitap okumalarına engel teşkil etmemektedir. İnecekleri istasyona geldiklerinde kitaplarını kapatıp çantalarına koyarlar. Yılda kaç adet kitap okuduklarını bilmemekle birlikte ortalama bir kitabı bir haftada bitireceklerini düşünmekteyim. Böylece bir Londralı yılda 50 kitap okuyabileceğine inanmaktayım.

Hacettepe Üniversitesinin Beytepe yerleşkesine geldiğinizde Üniversitenin girişinde bir heykelle karşılaşırsınız. Heykelin altında, kimin söylediğini bilmediğim yazıda şu kelimeler vardır : ‘’Timeo Hominem Unius Libri ‘’. Okumayı seven insanlar açısından güzel bir felsefeyi izah eden zarif kelimeler. Burada anlatılmak istenen düşünceyi iyi algılamak gerekir. ‘’Tek Kitaplı İnsandan Korkarım’’ . Ne kadar güzel bir ifade, insanoğlu bütün ömrü boyunca yalnız bir kitabı okuyarak takılıp kalırsa ve dünyaya açılamazsa, o insanlardan ben de korkarım diye bir sözüm geldi söyledim hem nalıma hem mıhına.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>