YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

Korona Virüs Salgının Etkisinin Uzayacağı Beklentisi İle Öğrencilerin Kendilerini Her Türlü Zorluğa Karşı Hazırlamalılar
Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 22/04/2020 | Saat: 22:23

Korona Virüs Salgının Etkisinin Uzayacağı Beklentisi İle Öğrencilerin Kendilerini Her Türlü Zorluğa Karşı Hazırlamalılar

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

Virüs Salgını Uzayabilir. Ona göre kendimizi hayata hazırlayalım

Beklenmedik bir anda dünyanın gündemini insan sağlığını doğrudan tehdit eden Covit-19 virüs salgını nedeniyle zorunlu olarak kendimizi birbirimize virüs bulaştırmamak için korumak zorundayız. Bu nedenle kalabalıkların oluşturulmaması için eğitime uzaktan devam edilmektedir. Alınan bütün önlemlerin hastalığını yayılmasını ve insandan insana bulaşmasının önüne geçmek için alındığının farkındayız. Şu ana kadar hastalığı alt edecek herhangi bir ilaç ve aşı geliştirilmediği için ilaç ve aşı bulununcaya kadar alınan önlemler ile yaşamak zorundayız. İzolasyon veya karantinanın ne zaman sona ereceği ise belirsiz. Bu bağlamda kendimizi uzun veya kısa sürecek olan bu tedbirler konusuna hazırlayalım. Sürecin uzayacağı ve uzun süreli sokağa çıkma durumu dahi olası bütün zorlu koşullar ile baş etme konusunda beynimizi ikna etmek zorundayız. 

Düşünce Dünyamızı İyileştirirsek Kornalı Günleri Daha Rahat Atlatırız

Tabii bu arada doğanın hareket yasası gereğince hayat devem ediyor. Eğitim online üzerinde devam ettiriliyor. Sağlığımız için sokağa çıkmama, okulların açık olmaması sonucunda ev içlerinde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Bundan böyle daha çok evde kalmanın verdiği doğal hareketsizlik, yalnızlık fizikken ve ruhen sizi yorabilir. Zorunlu olarak işinizin, derslerinizin, tez çalışmalarınızı online üzerinde de olsa yürütmek zorundayız. Bu arada içinde çıkamayacağınız, çözemediğiniz sorular/dorunlar karşısında karamsarlığa da kapılabilirsiniz. Bu tür durmalarda her türlü sorularınız için destek isteyebilirsiniz. Bana E-posta ve WhatsApp üzerinden sorularınızı ve kaygılarınızı iletebilirsiniz.

Süreçten Kopmayalım

Arkadaşlar kendimizi okulda normal mesai devam ediyormuş gibi disipline etmek zorundayız. Aralarda WhatsApp ve diğer iletişim kanalarını kullanalım. Diğer zamanlarda dersimize ve işimize bakalım düzenli çalışalım ve çalışırken hiç bir şey paylaşmayalım. Sonra mesai saatlerindeki gibi aralarda tekrar paylaşımlar ve sosyal etkinliler ve şakalaşmalar yapabiliriz. Bildiğiniz gibi eğitim öğretim örgün olarak yani yüz yüze yapılmıyor ancak online öğrenim yapılıyor. Bunda böyle artık kapalı sınıflarda yürütülen dersler dünyanın her yerinde ekran başında bilgisayar ortamında online olarak yürütülecektir/yürütülmektedir. Online/Sanal ortamda devam edecek eğitim günün her saatinde yapılabilir. Unutmayın doğada cumartesi-pazar veya tatil yok. Bak virüsler boş duruyor mu? Şu an itibarı ile insanların hücreleri üzerinde yaşamak için yer arayışındadırlar. Hücrelerimizde girdirmemek için virüse karşı bünyelerindeki kendi antikor silahları ile virüslere saldırıyorlar. Enfeksiyon kapmış bünyelerde düşünebiliyor musunuz? Trilyonlarca antikor ile virüs kılıç kalkan savaşı veriyorlar. Hastaların halsiz ve yorgun görünmesinin neden işte bu savaşta tarafında olduğumuz antikorların enerjimizi kullanmalarındandır.

Salgın Hepimizi Etkiler, Ancak Kendini Koruyan ve Önlemini Alanları Daha Az Etkilenir

Korona virüs biz bu dünyada aynı gemide olduğumuzu ve birimiz bulaşık kaparsak ve virüsü birbirimize bulaştırsak hepimiz bundan olumsuz yönden etkileniriz.

Tabii virüs sizin vücudunuza değil, bağışıklık sistemi zayıf olan veya tedbirsiz sokağa çıkıp başkasından bulaşık alanlardan korunmaya çalışalım. Siz şimdilik evden kendinizi karantinaya alın. Kimseyi 2 metre mesafeden kendinize yaklaştırmayın. Sokağa çıkarken mutlaka maskenizi takın. Maskeniz yok veya maske sağlayan merkezlere erişemiyorsanız, evden bir eşarp veya bez parçasını veya benim yaptığım gibi kendi maskenizi peçete kâğıdından da yapabilirsiniz. Ta ki ilaç, aşı bulununcaya kadar. Veya antikorlarımız virüsün vücudumuzda kontrolü sağlayamayacağı duruma gelene kadar.

Unutmayın bu tür durmalardan en az etkilenen kişiler; öz disiplini ve kontrolü yüksek olan kişilerdir. Ne aradığını bilen ve kendi kendini yöneten kişiler, kendini bırakan insanlardan sorunlarla daha iyi başa etikleri bilinen bir ilkedir.

Vücut ve Ruh Sağlığınıza Dikkat Edin

Günlük iki defa kültürfizik, spor faaliyetleri yapın hiç olmasa akşam ve sabah 30 dakika yürüyüşler yapın. Arada bir derin düşünme ve doğru nefes alma egzersizleri yapın. Günde iki saat beyninizi beslemek ve olup bitenleri iyi anlamak ve soruları bütünlüklü analiz etmek için felsefe ve tarihi kitapları okuyunuz. Kitap okumak insanın kelime haznesini ve düşünme becerilerini geliştirir. Dil ile düşünce arasında çok önemli ilişki bulunmaktadır. Ruh sağlığınızı iyileştirmek için günlük kitap okumak gerekir. İnsan yani Can’ın varlığı ve coşkusu yaşamdan zevk almasına ve coşkusuna bağlıdır. Bu coşku çoğunlukla okuyarak, anlayarak ve kendini geliştirerek sağlanır. İnsan ruh sağlığı iyi ise ve iyi analiz yapabiliyorsa yaşamsal faaliyetlerini düzene sokuyor demektir. Sağlıklı düşünen kendisini tanıyan beslenme disiplinini de daha iyi yönetir. Düşüncesini iyileştiren en etkili ilaca sahiptir demektir.   

Ruh Sağlığı İyi İnsan Bağışıklığı Yüksek İnsandır

Eldeki olanaklar içinde beslenmenize dikkat edin. Protein ağırlıklı, kükürt içerikli ve çinkoca zengin besinler ile beslenmeye çalışın. Doktorlar ve beslenme uzmanlar bağışıklık sisteminin geliştirilmesi için, C, D vitaminleri, protein tabanlı beslenme, egzersiz ve kaliteli uyku konusunda önerilerde bulunuyorlar. Herkese disiplinli ve motivasyonlu çalışmalar dilerim.

Yılgınlık ve karamsarlık yok. Unutmayın başaracağız ve her şeye rağmen mutlaka başaracağız.

Mutluluğun önemini unutmayın, mutlu iseniz başarılısınızdır. Mutlu değilseniz çalışamaz ve üretemezsiniz. Güneşi değil, gölgesini arkanıza almayı unutmayın. Güneşin doğuşunu her sabah coşku ile selamlayacağız.

9 Nisan 2020 Adana,  İbrahim Ortaş Korona Günlüğü[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>