YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GENE ÇOCUKLAR VE EĞİTİM
Yazar: FİKRET YÜCEL | Tarih: 19/07/2019 | Saat: 09:56

Konu ile ilgili daha önceki  yazılarımda Dördüncü Sanayi Devrimi diye de adlandırılan Endüstri 4.0’ın z ve alfa kuşakları eliyle uygulanacağını, diğer zamanlardan farklı olarak, teknolojik gelişmelerin  bu kez üstel şekilde büyümesi dolayısiyle Eğitim 4.0’a özel bir önem verilmesi gerektiğini belirtmiştim. Bütün sektörlerde dramatik değişikliklerin beklendiği bu ortamda mevcut mesleklerden büyük bir kısmının  ortadan kalkacağı, bugünün z ve alfa kuşaklarının %65’inin bugün mevcut olmayan mesleklerde çalışacakları tahmin edilmektedir. Bu itibarla, Eğitim 4.0 eğitim sisteminin geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek, bugünden bilinmeyen mesleklerde başarı ile çalışabilecek bireyler yetiştirebilen bir sistem olarak inşa edilmesine ihtiyaç vardır. Bu sistemde ders, sınav,  müfredat hatta mekandaki temel değişiklikler yanında, bilgi ve iletişim teknolojilerine hakim olma, proje tasarlayıp gerçekleştirebilme,  veri seçme ve analiz etme yeteneklerinin elde edilmesi hedeflenmektedir.

Burada özel bir amaç için kullanılacak özel bir eğitim sisteminden bahsetmiyoruz, sistem her yerde ve herkese uygulanabilir bir anonim sistem olacaktır. Geçmişte ve günümüzde harika, üstün zekalı, üstün yetenekli, dahi, ne derseniz deyin, çocuklar için kullanılan imkanlar, eğitim kuruluşları vardir ve olmaya devam edecektir.

Dahi çocuk deyimine en tanınmış örnek şüphesiz Mozart’tır. Üç yaşında klavsen çalan, dört yaşında beste yapan, dokuz yaşında senfonileri olan Mozart, bu tür cocuklarla ilgelenen herhangi bir kuruluşun desteğine sahip olmamıştır. Mozarttaki cevheri keşfeden kendisi de iyi bir müzisyen olan babası olmakla birlikte, Mozart’ın yeteneğini istismar ettiği de söylenir.

Dünyada bir çok ülkede bu tür üstün yetenekli çocuklarla ilgilenen özel ve resmi kuruluşlar bulunmaktadır.

Ülkemizde, müzik alanında özel yetenekli İdil Biret ve Suna Kan’ın aileleriyle birliikte yurt dışına gönderilerek  eğitim görmelerini sağlayan Hasan Ali Yücel tarafından hazırlatılan “Harika Çocuk Yasası” 1948 yılında İsmet İnönü’nün bizzat ilgilenmesiyle çıkarılmış olup bir ilktir. İsme özel olan bu kanun kapsamı genişletilerek 1956 yılında “Güzel Sanatlarda Fevkalade İstidat Gösteren Çocukların Devlet Tarafından Yetiştirilmesi Hakkımda Kanun” haline getirilmiştir. Harika Çocuklar Yasası ismi ile tanınan bu kanundan çeşitli yıllarda Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Verda Erman, Fazıl Say, Şölen Dikener, Emrecan Yavuz vbg sanatçılar faydalanmışlardır.

1996 yılından başlayarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde Bilsem (Bilim ve Sanat Merkezleri) kurulmuştur. Bilsemler tüm öğrencilere aynı müfredatın uygulandığı örgün eğitim sisteminde, diğer öğrencilerden farklı olarak bireysel yeteneklere sahip öğrencileri değerlendirmek  amacıyla, bunlara özel müfredat hazırlayıp uygulayan kurumlardır. İlkokul öğrencileri arasından bir  seçim sisteminin uygulanması ile  seçilen öğrenciler, örgün eğitim sistemi içinde öğrenciliklerini sürdürürken bilsemlerde sahip oldukları özel yetenekleri geliştirmek imkanını bulurlar. Her ilde en az bir adet bilsem mevcut olmakla birkikte nüfus yoğunluğuna göre daha fazla sayıda olabilir. Şu sırada Türkiye genelinde sayıları 120’nin üzerindedir.

Eğitim 4.0 ‘ın özelliklerinden birisi olan “harmanlanmış öğrenme” (blended learning), karma, hibrit öğrenme isimleriyle de bilinmektedir. İkibinli ilk yıllarda internet ve diğer bilgi ağlarının sağladığı bilgiye kolay ve hızlı ulaşım imkanı, yeni bir öğrenim  ve kendi kendine öğrenme aracını ortaya çıkarmıştır. Bu aracın yüz yüze öğrenme modeli ile birlikte kullanma fikri harmanlanmış öğrenme modelini yarattı. Bu sistem öğrencilere  ağ tabanlı öğrenme aracı sayesinde bulunduklarları yerden istedileri zaman, öğrendiklerini doğrulama, düzeltme, hatırlama, tekrarlama  imkanını sağlarken, yüz yüze öğrenme ortamında tartışabilme, arkadaşları ve öğretmenleriyle iletişimde bulunma ve işbirliği imkanını vermektedir. Ayrıca öğrencilere, kendi hızında öğrenme imkanı sağladığından yetenekli öğrencilerin sınıf ortalamasında kalarak frenlenmesi önlendiği gibi, diğerlerinin istenen seviyeye gelmeleri için yeterli zamana sahip olmaları mümkün olmaktadır. Bu özellikler bilsemlerin bazı işlevlerinin örgün eğitim sistemine devredilmesi imkanını sağlayacaktır.

Bitirirken, Nelson Mandelanın şu sözünü hatırlamakta fayda var: “Eğitim dünyayı değiştirecek en önemli silahtır.” Mandela’nın burada silah kelimesini nesne, etkin araç anlamında kullandığından şüphe edilemez.

                                                                Fikret Yücel

                                            16 Temmuz 2019, Adaağzı, Marmaris

Bu yazıyı okuyanların aşağıdakilerini de okumalarını öneririm:

1. Fikret Yücel, Z ve Alfa Kuşaklarının Önemi, Adana Fikir Platformu, ve fikretyucel.blogspot.com.tr, 2019.

2. Fikret Yücel, Bilgi, ibid.

3. Fikret Yücel, 4.0 Devrimleri ve Türkiye, ibid.

            Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(fikretyucel.blogspot.com.tr)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>