YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Z VE ALFA KUŞAKLARININ ÖNEMİ
Yazar: FİKRET YÜCEL | Tarih: 12/07/2019 | Saat: 10:29

İlk kez 2011 Hannover Fuarında ortaya atılan Endüstri 4.0 ve buna bağlanan Ekonomi 4.0, Sağlık 4.0, Eğitim 4.0 kavramları kanımca, bilgi çağı, bilgi toplumu tanımlarını da somutlaştırıyor. Önümüzdeki 15-20 yıl içinde tamamlanması beklenen Endüstri 4.0 Devrimi ve diğer 4.0 devrimlerinin gerçekleşmesini ve sürekliliğini sağlayacak olan, daha sonra dile getirilmiş olmasına karşın, Eğitim 4.0’dır.

Endüstri 4.0 devriminin tamamlanması ve devamı sürecinde faydalanılacak hedef kütle, yakın zamana kadar, bütün dünyada 2000 yılından sonra doğanların oluşturduğu z kuşağı kabul ediliyordu. Son yıllarda buna 2008 yılından sonra doğanları kapsayan alfa kuşağı da ilave edilmiş bulunuyor. Bunun anlamı, yarının gelişmelerinin, bugün anaokulu, ilk ve orta öğretim çağında bulunan çocuklardan beklenmesidir.

Bu olay, yani belirli kuşakların geleceğin inşaasından sorumlu olmaları,  her dönemde geçerli olmakla birlikte, sözü edilen devrimlerin gerçekleşmesiyle ortaya çıkacak yaşamın bugünden çok farklı olacağı gerçeği, Z ve Alfa kuşakları üzerinde dikkat ve titizlikle durulması gereğini ortaya çıkarıyor. Bu  kuşakların eğitiminin geleceğin ihtiyaçlarına göre tasarlanıp uygulanması kaçınılmaz bir eylemdir. Proje tasarlayıp gerçekleştirme, bilgi ve iletişim teknolojilerine hakim olma, veri seçme ve analiz etme beceri ve yeteneklerine sahip bir nesil yetiştirme bu eğitimin temel unsurudur.

Sözü edilen kuşağın ülkemizdeki acıklı durumu çeşitli ölçümlerde kendisini gösteriyor.

OECD’nin PISA testleri kendi dilinde okuduğunu yeterince anlayamayan ve meramını anlatamayan bir nesil yetiştirdiğimizi gösteriyor.

Avrupa Komisyonunun yaptırdığı, öğrencilerin dijitalleşme sürecine ne kadar hazır olduklarını ve ülkelerin eğitim sistemlerinn bilgisayar okuryazarlığına ve buradan çözüm üretmeye ne kadar önem verdiklerini tesbite yönelik “Uluslararası Bilgisayar ve Informasyon Okuryazarlığı Anketi” (International Computer and Information Literacy Survey-ICILS) neticeleri ülkemizin açık ara düşük puanlarla son sıralarda bulunduğunu gösteriyor.

Nihayet, Milli Eğitim Bakanlığının ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) Projesi kapsamında yapılan araştırmada sekizinci sınıf öğrencilerinden her dört kişiden birinin dört işlem (toplama, çıkarma, çarpma, bölme) yapmada başarısız olduğu sonucunu ortaya koyuyor.

Bütün bunlar, mevcut eğitim sistemimizin bizi Endüstri 4.0 devrimini başaracak kuşaklar yetiştirmeye yeterli olmaktan çok uzakta olduğu gerçeği ile karşı karşıya bırakmaktadır.

18 Mayıs 2019’da Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklanan yeni eğitim sistemi bir çok olumlu yenilik ve değişiklik içeriyor. Bu yeni sisteme uygun müfredat programının hazırlanarak bir an önce uygulamaya geçirilmesi bekleniyor.

Mevcut sistemde konu ile ilgili ders programları özetle şöyledir:

İLK ÖĞRETİM:

İlkokul 1.,2.,3., ve dördüncü sınıflarda “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım”

Orta Okul 5. ve 6. Sınıflarda: “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım”.

Orta Okul 7. ve 8. Sınıflarda:”Teknoloji ve Tasarım”.

ORTA ÖĞRETİM:

9., 10., 11. ve 12. Sınıflar için Kur1 ve Kur2 ve haftada 2 saat olarak verilen seçmeli “Bilgisayar Bilimi” dersi var. Kur1, Kur2’nin ön şartı.

Bu derslerin, yerine göre, maker, stem (science,technology, engineering, mathematics), robot ve teknoloji laboratuar ve atölyeleri bulunuyor. Bu atölyelerin teçhizat durumları genelde çok kötü. Eksikler yanında, mevcut olanlar eski, arızalı ve güncel değil.

Diğer yandan, bu derslerin eğitimini almış ve/veya kursuna katılmış öğretmen sayısı yeterli değil. Boşluğu doldurmak için görevlendirilen öğretmenlerle program içeriğinin pek azı derslerde işlenebiliyor.

Okul öncesinde, konu ile ilgili, hemen hemen hiç bir etkinlik yok.

Konunun önemi gözönünde tutularak MEB’nın öncülüğünde  okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklarımızı yarına hazırlayacak ve onun inşaasında görev alacak şekilde yetişmelerini sağlayacak bir sistemin bir an önce uygulanmaya başlaması için bir kampanya başlatılması düşünülmelidir. Bu kampanyada ilçe seviyesine kadar belediyeler ve kent konseyleri, MEB il ve ilçe Müdürlükleri, kalkınma ajansları, gönüllü sivil toplum kuruluşları yer ve rol almalıdırlar.

Milli Eğitime bağışta bulunan hayırseverlerin yukarda sözü edilen atölye ve laboratuarların kurulması, eksiklerinin tamamlanması ve yenilenmesinde katkıda bulunmaları yönünde teşvik edilmeleri faydalı olacaktır.

Fikret Yücel
8 Temmuz 2019, Adaağzı, Marmaris         

NOT: Yukardaki yazıda konu edilen hususlarda daha fazla bilgi almak için aşağıdaki kaynaklara başvurulabilir:

1. Fikret Yücel, Bilgi, Adana Fikir Platformu ve fikretyucel.blogspot.com.tr, 2019,

2. Fikret Yücel, 4.0 Devrimleri ve Türkiye, ibid, 2018.

3. MEB Talim Terbiye Kurulu Öğretim Programları.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>