YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EKONOMİK KARAR VERİCİLER SON BİR YILDA BİZİ NEREYE GETİRDİ?
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 31/05/2019 | Saat: 15:26

          EKONOMİK KARAR VERİCİLER SON 1 YILDA BİZİ NEREYE GETİRDİ? 

             2019’da yapılması gereken milletvekili seçimleri ekonominin olumsuz gidişatı göz önüne alınarak, oy kaybını asgaride tutmak amacıyla hemen 1 yıl öne alındı ve 24 Haziran 2018’de genel seçimler gerçekleşti. Seçimlere giderken enflasyon ve $/TL çıkış trendinde, ekonomik büyüme ise düşüş trendindeydi. Haziran 2018’de $/TL bir yıl öncesine göre %29,7, enflasyon %10,9 ,2. çeyrek GSYH ise + %5,1 artmıştı.

           Mayıs-Haziran-Temmuz işsizlik oranı %10,2 idi. Görüldüğü gibi kurdaki önemli artışa rağmen ekonomik büyüme, enflasyon ve hatta işsizlik bile hala kabul edilebilir değerlerdeydi. Gerek enflasyona karşı mücadelede net bir tavır ortaya koymak, gerek se TL’ye destek vermek amacıyla Temmuz 2018’deki TCMB PPK’nun faizleri arttırması beklenirken, sabit tutmasıyla $/TL bir kere daha yukarıya doğru ivme kazandı. Bu arada Rahip Brunson konusunun ABD’deki önemi bizim tarafta bir türlü net olarak algılanamadı. Sonuçta ABD’nin Türkiye’yi başta finans piyasaları olmak üzere her yönden bloke etmesi ihtimali üzerine rahip gönderildi ve 7’nin üzerine çıkmış olan $/TL TCMB’nın faizleri 6 puan arttırmasıyla önce 6’lara, sonra 6’nın da altına düştü. Ancak bu defa da ani kur ve faiz artışları ve güven bunalımı sonunda ekonomi şiddetli bir küçülme trendine girdi. 2018 4. çeyrekte GSYH bir yıl önceki aynı çeyreğe göre %3, 2019 1. çeyrekte ise 2018 1. çeyreğe göre %2,6 daralmıştır. 2019 2. çeyrekte de ekonominin 1. çeyreğe benzer yatay bir şekilde zayıf kalması beklenmektedir.

             Ekonomik düşüşü sonlandırmak için YEP ortaya atıldı. Ancak belki de 31 Mart 2019 yerel seçimlerde oy kaybına neden olabileceği düşüncesiyle uygulamaya geçilemedi ve bu hareketsizlik iç ve dış piyasalarda ciddi bir güven kaybına neden oldu. Ekonominin hızla küçülmesi enflasyonla mücadeleye sekte vurdu, faizler baskı altında tutulup, çeşitli paketlerle talep canlandırılmaya çalışıldıkça kurlar tekrar TL aleyhine döndü ve enflasyon ateşinin altına yeni odun attı. Paketler, yerel seçimler ve İstanbul yerel seçimlerinin yenilenmesi bütçe dengesini bozdu, bütçe açığı azdı. Bireyler tasarruflarını korumak, şirketler kendilerini döviz riskinden korumak amacıyla TL’yi terk edip dövize yöneldiler ve 2019 başından Mayıs ayının son haftasına kadar hemen 20 Milyar $’a yakın döviz stoklarını arttırdılar. Ülke tam bir dolarizasyon ortamına girdi. Bu arada TCMB 31 Mart’tan önce ve sonra da kurları biraz olsun dengeli tutabilmek için devlet bankaları üzerinden piyasaya bol bol döviz sattı ve net döviz rezervlerini bazı hesaplamalara göre negatife indirdi. 

            İstanbul seçimlerinin tekrarlanması yargıya ve politik sisteme olan güveni düşürdü. Bütün bunların üstüne ABD ile F-35/S-400 sorunu geldi; tıpkı 1 yıl önce Brunson konusunda olduğu gibi TL olumsuz etkilendi. Sonuçta enflasyon %19-20, GSYH küçülmesi -%2-3, $/TL ise 6 seviyelerine oturdu. Kredi faizleri %28-30 arasına geldi. Sonuçta hepimiz fakirleştik ve işin kötüsü fakirleşmeye de devam ediyoruz. Satın alma gücümüz sürekli azalıyor.

             Kapitalist sistemin ortodoks reçetelerinin uygulanmaması, BDDK, TCMB, bakanlıklar gibi kurumların arasında tam bir uyum görüntüsünün verilememesi, serbest piyasa şartlarının terk edileceği ve daha otoriter bir sisteme geçileceği korkusu piyasaları fazlasıyla tedirgin edip, arzulananın tersine sonuçlar yaratmaktadır. Sorun önce politik ve ideolojik, dış politikadaki yanlışlıklar ve yanlış ekonomi politikalarıyla eriyen güven sonucu girilen çıkmaz sokaktır. Yakın zamanda hızlı bir şekilde olumlu yönde düzelmesi beklenmemelidir.

Koral Çepni

31 Mayıs 2019 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>