YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İhtimaller Hesabı
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 13/05/2019 | Saat: 19:02

İhtimaller Hesabı 

Lise çağlarımızda çok konulara ilgi duyardım. Genelde bilmediğimiz konular bizim ilgimizi çekerdi. Nasıl olmuş, neden bu şekilde değerlendirilmiş diye üzerinde çok durduğumuz konular olurdu. Hele üniversitede daha geniş ufuklara düşünce yapısı gelişmeye başlayınca konuların nedenini ve neticelerini araştırmak isterdik. İdrak edebilme çağında 555 K yı yaşamış bir talebe olarak doğruyu ve yalnışı ayırt etmek için çaba sarfederdik. Üniversite çağında tam bağımsızlık konusunda arkadaşlar arasında tartışmalarımızda iyi hatip olanlar, fikirlerini karşısındakilere kabul ettirmeye çalışırken bol miktarda yarı anlaşılır kelimeler kullanırlardı. Öğrenmek için çok çaba sarf ederdim. 

Bazı arkadaşlar bir konuyu izah ederken, başka konuları cümlelerin içine katarak kimsenin anlıyamıyacağı bir dar boğazdan geçirip, mevzunun dışından dolanıp izah etmeden sözlerini tamamlardı. Aksak Ekrem genelde böyle bir taktikle konuşurdu. Aynen Doğu ya benzerdi. Eğer insanların bilinç altına etki edebilirseniz, ister kültürlü olsun ister cahil olsun, beyni yıkanmışsa, bu insanlara ak olan yer karosunu karadan ayırt etmesine yardımcı olamassınız. Hani eskilerin beyni yıkanmış diye adlandırdığı kişiler, bakıpta ve göremiyen insanlardır. Bu tip insanlar doktora bile yaparlar, mühendis , hakim veya savcı bile olurlar. Bu insanların bilinç altına girebilme yeteneği olan ve çok konuşan irade temsilcileri, mikrofondan hatta ekrandan bile halkları etkileme yetenekleri ile yalanı, doğru olarak kabul ettirmelerini izlemekteyiz. Hatta öyle ettirirler ki konuyu dinleyen ikna olmuş taraftar, en yüksek müdafaa kalkanları ile başkalarına saldırırlar. Hatalı olduğuna inandırmak için itiraz ederek bir konuyu açıklamak isteseniz bile, sizi dinlemeden kendi kurgusundan sizi bilinçlendirmek için ellerinden geleni yapmaya çalışır. İşte bu uğraşı içinde ortaya bir hesap hareketi koyarsanız, konuya hakim olmaya çalışmanız netice vermeye başladığı anda, karşınızdaki şahıs sistemin içinden kaçmaya çalışır. İşte tartışmanın en hassas noktası burada hareket alır. 

Buda İhtimaller Hesabı. 

Neresinden bakarsanız bakın iki ihtimal bulunmakta. Birincisi Cebren ve Hileyle halkın aziz oylarının bir iradenin isteği doğrultusunda gasp edilmeye çalışmasındaki devletin oyunu. Bu oyunun, yasal olmayan sınırlara kılıflandırılması ve ayrı bir senaryo olarak yazılmasını, mevki ve diğer vaadlerle temin edilmesi, topluma yasal olduğuna inandırmaya çalışmanın,  hangi terör olduğunu tanımlamak zordur. İhtimaller demek doğru olmaz, çünki ikiden fazla ihtimal bulunmamakta. Oyun neticesinde yapılan seçim sonucu oylamadaki fark dahada açılıp tekrar aynı Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilirse, mevcut duruma sebep olanların toplumda ki statüleri nasıl değerlendirilir hiç düşündünüz mü? Aynı kurulların yönettiği bundan evvelki seçimlerinde hukuksal durumu şaibeli bir tartışmaya açılır. Bundan herkes zarar görür, ancak Devlet daha fazla zarara uğrar. Yurdum insanlarının Devlet’e itimadı sarsılır. 1000 Ali artı Cumhur artı Devlet’in Istanbul’da seçimi tekrar kaybetmesi nelere gebe olduğunu tahayyül edebiliyormusunuz? Devleti oyuncak haline getirenler çok iyi düşünmelidir.

Diğer bir ihtimal ise, seçimleri iptal eden irade bu sefer sandıkları kontrol ederek istedikleri neticenin ilan edilmesini sağlamasıdır. Burada  insanların yapacakları pek fazla bir şey bulunmamakta. Çünki ortada ihmal edilemiyecek büyüklükte bir pastanın yağmalanması mevzusu bulunmakta. Bunu göz ardı etmek, kimsenin hayallerini süslemez. Bu nedenle irade bu şehrin 23.8 milyar liralık yıllık harcama bütçesini kontrol etmeyi muhalefete terk etmek yerine pasif savaşmak isteyebilir. İşte bunun neticesi olarak gelecek günlerde nelerle karşılaşacağımızın ihtimaller hesabını düşünmekte yarar var diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>