YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI İZLENİMLERİ
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 10/04/2019 | Saat: 09:24

Koral Çepni

                                 BİR PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI İZLENİMLERİ             

             Harika bir karnavaldı! Önceki senelerden çok daha kalabalık, çok daha iyi organize olmuş, çok daha keyifli idi. Adana’nın farklı caddelerine yayılmasını, Ziyapaşa’dan Merkez Park’a kadar etkinliklerin uzamasını ben çok olumlu buldum. Genç yaşlı, açık kapalı, herkes müziğin ritmine uymuş sallanıyor, mırıldanıyor, dans ediyordu. Sanki insanlar çok seyret tattıkları sınırsız bir hürriyet zevkini, aldırmazlık keyfini çıkartıyorlardı. Kortej de güzeldi ama her gurubu yakalama şansım olmadı, su kortejine hiç gidemedim. Orijinal kıyafetler ancak azdı. Etkinliklerin çok büyük bir bölümünün öngörülen saatlerde başlaması ve şehrin belirli yerlerinde etkinlik programlarını içeren büyük tabelaların konulması çok olumluydu. Politik sloganlar, kavga gürültü birkaç istisna dışında hemen hiç yoktu. İnsanlar birbirlerine saygı gösterdiler, aldırmadılar, farklılığa kafayı takmadılar. Güvenlik her yerde vardı ama görünmez bir konumdaydı. Hiçbir gereksiz müdahalede bulunmadılar. İnsanlar 3 günlüğüne de olsa gönüllerince yaşama ortamı buldular. Kortejde belki en olumsuzu futbol takımlarının karşılıklı tezahüratlarıyla tüm katılımcıları ve seyirciyi huzursuz etmeleriydi. Sanırım bu şekilde önümüzdeki yıllarda korteje alınmalarında bir mantık yok.

             Yiyecek içecek satanlar genelde işlerden çok memnundular, ancak hediyelik eşya satıcılarında hava karışıktı. Kimi esnaf mutlu olduğunu söylerken kimisi de maliyetlerini bile çıkartamadığından yakınıyordu. Bunda herhalde çok fazla benzer ürünün olması, dolayısıyla yoğun bir rekabet yaşanmasının ve fazla orijinal ürünlerin de olmamasının etkisi büyüktü. Ben bol bol sucuk, köfte, kurabiye yedim ve hiçbir rahatsızlık duymadım. Kalitede bir sorun yoktu yani.

             Şehir merkezine özel araçlarıyla gelmeye çalışanlar görebildiğim kadarıyla tam bir kaos yaşadılar. Önümüzdeki yıllarda buna bir çözüm bulmak gerekir. Belki çalışmayan metromuzu burada bir şekilde devreye sokabiliriz. Davulcular ise tam bir felaketti. Kafelerde kaldırım kenarında oturan insanların kulaklarının dibinde sürekli davul zurna çalıp para kopartmaya çalışmaları insanları çok rahatsız etti. Bu durum taaa İstanbul’lara kadar olumsuz haber olarak gitmiş. Özellikle Cumartesi ve Pazar sabahları sokakların erken bir vardiyayla daha erken temizlenmesi doğru olurdu. Örneğin Cumartesi sabahı saat 08.30 civarında Toros caddesinde asfalt yeni süpürülüyor, kaldırımlar olanca pisliğiyle duruyordu. Seyyar tuvaletler sayıca çok yetersiz ve temizliği çok eksikti. Tabii belediyedeki tam devir teslim dönemine de karnavalın denk gelmesi bazı hizmetleri olumsuz etkilemiş olabilir. Önümüzdeki yıllarda belki civar illere(Ceyhan, Osmaniye gibi) ücretsiz servis koyarak, Adana-Tarsus-Mersin tren seferlerini sıklaştırıp bütün gece sürdürerek daha fazla katılımcı çekme imkanı olur. Bu şekilde bir organizasyon trafik sorununa da rahatlama getirecektir.  

             İstasyon meydanındaki konserlerde saatler önceden gidip önde yer kapmadan bir şey görmek mümkün değildi. Ancak müzik kalitesi her iki günde de iyiydi. Burada sanatçıları belki bir dev ekrana yansıtarak göz zevkini de okşamak mümkün olabilir. Ayrıca gerek İstasyon Meydanında gerek Atatürk Parkında sahneyi biraz daha yükselterek insanların daha rahat seyretmelerine olanak verilebilir. Özellikle Atatürk Parkında büyültülebilir bir sahne yaparak sanatçıların yer darlığından yere inip, seyrin imkansız kılınmasının önüne geçilebilir. Gene Atatürk Parkında sahneyi sanatçıların gözüne güneş gelmemesi içi parkın kuzey tarafında değil de güney tarafında kurmak daha olumlu olacaktır. Ancak insanların nasıl insafsızca çiçeklere bastıklarını da görmek içimi acıttı desem yalan olmaz. Bir de çok fazla çocuk kayboluyordu. Sunucular sürekli anne babasını arayan çocukların veya çocuğunu arayan ebeveynlerin duyurusunu yapıyordu. İnsan böyle kalabalık yerlerde çocuğunun eline nasıl sıkı sıkıya yapışmaz anlamadım. Atatürk Parkındaki bir keman konseri dışında pek bir klasik batı müziği konseri yoktu. Çukurova senfoni orkestrasından ben şahsen daha büyük bir katkı beklerdim. Her gün en az iki kez aryalar, oda orkestralarıyla farklı etkinlikler gerçekleştirebilirdi. Caz hemen hiç yoktu. Adana’da bir caz kulübü var diye biliyorum, onlar bir katkı koyabilirlerdi. Atatürk Parkında zaman zaman müzik sisteminde sorunlar yaşandı. Burada bir yedeklemeyle sorunlar daha kolay çözümlenebilirdi. 

             Her şeye rağmen güzeldi. Düşünenlere, emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkürlerle.

09 Nisan 2019                   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>