YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MUHTEMEL BİR EYLEM PLANINA KATKI
Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 07/04/2019 | Saat: 11:40

Koral Çepni

                                 MUHTEMEL BİR EYLEM PLANINA KATKI            

             Açıklandığı kadarıyla 8 Nisan haftası yeni bir yapısal dönüşüm planı açıklanacak. Kanımca bu paylaşımın bir “yapısal dönüşüm planı” değil, bir acil eylem planı olması gerekir. 24 Haziran seçimleri gerçekleştirileli 41 hafta oldu ve gelecek hafta 42. haftaya gireceğiz. Bu zamana kadar yaralara pansuman yapmakla geçirdik vakti. Hasta daha acil bir operasyon bekliyor, aksi takdirde elden gidecek. Planlarla işimiz bitti, şimdi eylem zamanı. Onun için ben de karınca karıyla 90 gün içinde uygulamaya geçirilebilecek bir-iki eylem önerisinde bulunmak istedim..

             Ülkemizin temel sorunlarından biri cari açık ise, bizim en kısa zamanda tüketimi azaltmamız, tasarrufu arttırmamız gerekiyor. Bunun için de ilk aşamada TL mevduat faizlerinde ve yurt içi yerleşiklerin satın aldıkları Eurobond’larda faizleri arttırmak/vergi oranlarını düşürmekle ilk adım atılabilir. TL mevduatta reel faiz alamayan tasarruf sahibi Dolara kaçmakta, bunu da yastık altında veya düşük faizli kısa vadeli mevduatta tutarak gerçekleştirmektedir. 5-10 yıllık Eurobond’larda vergi oranını düşürerek ekonomiye uzun vadeli yurt içinden döviz kaynağı sağlanmış olur. Yüksek TL mevduat getirisiyle de zaten dolarizasyon sınırlanmış olur, tüketimin cazibesi azalır. Unutmayalım ki yatırım için ilk şart ileriye dönük güvendir. Kaybedilecek vergi geliri lüks ürünlerde KDV ve ÖTV oranları arttırılarak ve belli bir tutarın üzerindeki ücret ve gelir vergisine tabii kazançlardan alınan vergilerin üst limiti %35’ten %40-45’e çıkartılarak kompanse edilebilir. Tasarrufu arttırmak için devletin tüm gereksiz prestij harcamalarından hemen vaz geçmesi elzemdir. Üç yıl içinde yatırımı geri dönmeyecek tüm projeler ertelenmelidir. Devlet tasarrufta önder olmalıdır.

             Bir başka temel sorun olan enflasyonda ise ilk adım tarım desteklerini hemen GSYH’nın %1’ine çıkararak üretimde artışı sağlamak olabilir. Artan üretim %30’lara varan işlenmemiş gıda ve %70’lere varan sebze fiyatlarının düşmesine imkan sağlayacak, ayrıca daha fazla vergi geliri de verilen desteklerin bir kısmının geri dönmesine olanak verecektir. Tarım girdi fiyatlarını düşürmek için mazot ve gübreden alınan vergileri sıfırlamak, çiftçiye sene başından kar etmelerini sağlayacak asgari bir fiyattan alım garantisi vermek düşünebilecek diğer önlemlerden olabilir. Artan tarım üretimi işlenmiş ve işlenmemiş tarım ürünlerinin ihracatının artmasına da katkı verecektir. Turfanda meyve sebze döneminde rakip ürünlerin ithalatına izin verilmemelidir. Tarımın yanı sıra sanayide de kısa vadede üretimi arttıracak, ihracatı destekleyecek her adıma katkı vermeyi sürdürmek gerekecektir.

             Bir başka temel sorun olan ve bankalardaki tahsil edilemeyen kredi alacaklarının çözümü için hemen bir “kötü banka” kurup, toplam kredilerin %6 ile %12’si yani 150-300 Milyar TL(30-60 Milyar USD) arası olduğu tahmin edilen bir tutarı buraya aktararak bankaların kredi verme olanaklarını arttırmak mümkün olabilir. Yurt dışından bu şekilde tahsil edilemeyen alacaklara talep olabileceği gibi, çıkartacağı uzun vadeli tahvillerle devlet finansman sağlayabilir. Bu tahviller yurt içi döviz tevdiat hesaplarını bu yöne kanalize etme açısından Dolar cinsinden de olabilir. Benzer bir operasyon satılamayan konutlar için de gerçekleştirilebilir. Gerekli olan finansman kaynağı konut alım-satımından ve genelde emlak vergilerinden alınan vergilerin piyasa fiyatları üzerinden alınmasıyla sağlanabilir. Tüm bu önlemler özellikle özel bankaların kredi olanaklarını artmasıyla ekonomik büyümeye, dolayısıyla işsizliğin azalmasına katkıda bulunabilir.

             Bir başka hemen katkı sağlayacak adım turizmde paket tur satmanın yanı sıra gelirleri arttırmak amacıyla seminerler(örnek: Likya tarihi, Türk İran ilişkileri, vs), kurslar(örnek: ebru sanatı, halıcılık, vs), gösteriler(örnek: açık hava klasik müzik konserleri, dünyaca tanınmış Türk sanatçılardan konserler, vs), trekking programları ve benzer aktiviteler organize etmek olabilir. Bunu yerel turizm şirketlerinin yurt dışında her şey dahil paket turları satanlarla ortak organize etmeleri gerekir. Turistler ülkemize ancak jeopolitik sorunlar yaşamadığımız sürece geleceklerdir. Dolayısıyla hem komşularımızla, hem yurt içinde, hem de büyük devletlerle ilişkileri tansiyonu arttırmayacak bir şekilde sürdürmekte büyük yarar vardır.

             Türkiye sıkıntılarından kurtulmak için demokrasisini AB düzeyine çıkartmak zorundadır. Bunun için de bağımsız yargı garantisi, hukukun üstünlüğü, basın ve söz hürriyeti 90 gün içinde sağlanmalıdır. Daha uzun vadede seçimlerde barajların kalkması ülke içinde farklılığın daha kolay kabullenilmesine, toleransın artmasına katkı verecektir.  

             Kısa vadede hemen sonuç alınabilecek önlemleri paylaşmaya çalıştım. Mutlaka unuttuğum, ihmal ettiğim başka düşünceler de vardır. Okuyucular da katkı verirlerse sevinirim.

7 Nisan 2019[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>