YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÖZGÜR AĞCAKAYA

Üretim Kültürünün Gelişimine Destek Olabilecek Bir Öneri
Yazar: ÖZGÜR AĞCAKAYA | Tarih: 10/02/2019 | Saat: 22:03

Üretim kültürünü geliştirmeye çabalamaksızın, gelişmekte olduğunu iddia eden bir ülkede yaşıyoruz.

Adım attığımız her yerde ithal edilmiş üretim/denetim araçlarının kullanıldığına şahit oluyor, hayıflanıyoruz. Evet, bunların bir kısmı 'Yüksek Teknoloji' ya da ciddi bir multi-disipliner çalışma gerektiren ürünler. Peki ya kalanı ?

Tarla, fabrika, imalathane, mutfak üretebileceğimiz ama üretmediğimiz, bir kontrol ünitesi ve bir kaç aktüatör ile yapılabilecek ürünlerle dolu. Peki bu durumun sorumlusu kim? Gerekli bağları kuramadıkları için için STK'lar? Üretemez ve eğitemez hale gelen/getirilen üniversiteler? Yabancı sermayeyi rahatlattığı için ÖZAL? Hatta belki de erken öldüğü için Atatürk'ü bile suçlayabiliriz. Peki, tabiri caizse bu alışılmış rakı masası sohbetlerinden sonra ne yapacağız ?

Üretmeye ihtiyacı olan biz mühendisler ve  alaylı teknoloji sevdalılarını, bu teknolojiye ihtiyacı olan insanlara yaklaştırabiliriz. Çözüm önerimi size bir soru ile sunmak istiyorum; Bir ürüne ihtiyacınız var ve bulamıyorsunuz, ya da bulduğunuz niş ürün yurt dışında yüksek kar marjı ile satılıyor. Ne yaparsınız? Tanıdığınız mühendis ve şirketlere bu durumdan bahseder, fikirlerini almaya, üretmeye ikna etmeye çalışırsınız. Eğer biraz daha ciddiyseniz bir kaç google aramasıyla tanımadığınız şirketlere ulaşırsınız.  Gelin bu işi biraz daha ulaşılabilir yapalım. Öyle bir platform oluşturalım ki, çiftçisi de konfeksiyon işçisi de ulaşabilsin. Sanayici, yardımcı ekipmanlarını gösterip tanımlayabilsin. Teknolojiyi yaptığı işe entegre edebileceğini düşünen herkes fikrini anlatsın, bize sorunu işaret etsin. Panoda yer alan bu ürünleri üretmek, üzerinde çalışmak isteyen bizler de çözüm üretmeyi deneyelim.

Örneğin;

1.       Bir kumaş imalatcısının, ürettiği kumaşın enini max 1mm çözünürlükle ölçebilen bir cihaza ihtiyacı var. Kumaşı üretene firma bu özelliği sağlayabilmek için 10 birim ücret talep ettiğini belirtiyor. Bahsi geçen ürünün ve kullanılacağı düzeneğin fotoğraflarını yüklüyor.

2.       Moderatör, bu teklifi genel hatlarıyla değerlendiriyor.  İş için gereken uzmanlıkları etiketliyor (Arayüz için yazılım, montaj için donanım tasarımı, ölçüm için gömülü sistem gibi..) ve ihtiyacı panoya asıyor.

3.       İş ile ilgilenen kişiler, konu ile ilintili soruları ve çözüm önerilerini bu panoya ekliyor. Bu şekilde vakti ve imkanı olan insanlar (Öğrenci, yeni mezun) ile know-how sahibi, tecrübeli fakat vakti, üretim için fazla değerli olabilecek insanlarla birlikte ilerleyebiliyor.

4.       Bu adımla ilgili bu platformun ne kadar dahil olması gerektiği konusunda fikirlerinize özellikle ihtiyacım var. İlkörneklerin çıkarılması, üretilmesi ve sergilenmesi konusunda, sitenin tamamen özgür olması gerektiği kanaatindeyim. Eklenen bir ihtiyaç ya da tavsiye, rekabeti engellememek adına silinememesi gerekiyor. Hatta tarafların anlaşıp konunun dondurulmasını engellemek adına iki tarafın birbiri ile özel görüşmesini engellemek bile değerlendirebileceğimiz bir opsiyon. İnsanların motivasyonunun para kazanmak değil, bir şeyler üretmek, birilerine yardımcı olmak ve öğrenmek olması gerektiğini düşünüyorum.

Henry Ford, “İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim.”  demekte elbette haklıydı. Fakat ben ülkemiz için 'İnovasyon' balonunu şişirmeden önce, gelişme kaygısının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Değerli vaktiniz için teşekkürler.

M.Özgür AĞCAKAYA[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>