YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

ROTA DÜZELTMESİ BEKLEYEN GEMİ!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 25/10/2018 | Saat: 17:24

Genel seçimler sonrası oy oranı % 22 civarına düşmüş CHP, şimdi yaklaşan yerel seçimler için hayli iddialı hedefler koymuş bulunuyor.   Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere nerede ise tüm büyükşehir belediye başkanlıklarını kazanacağını savlıyor!

Bu iddialı atağına hazırlanmak için milletvekilleri ve bazı parti il başkanları bir toplantı düzenlemişlerdi.  Bu toplantının en dikkat çeken kararı ise halka inmek ve seçmenle konuşurken seçkinci (elitist) değil, halkın anlayacağı ve nerede ise sağ partilerin kullandığı jargonla iletişim kurmanın doğru olacağı üzerinde hemfikir olmaları olmuştu.  En azından bizlere yansıyan mesaj böyle özetlenmişti.

Buradan çıkarabileceğimiz sonuç ise partiyi ve adayları tanıtırken, kazanabilmek için oyunu almayı düşündükleri sağ kanat seçmenini etkilemek olarak görülmektedir.  Acaba?!.

CHP son 30 yılın seçimlerinin ön çalışmasını yaparken hep bu noktaya takılı kalmıştır.  Konuyu şöyle değerlendirmektedirler parti yönetimi olarak; ülke seçmeninin % 70 kadarı muhafazakâr ve sağ ideolojiye yakın seçmenlerdir.  Sola yakın duran ve sosyal demokrat inanışlı seçmen ise % 25 civarındadır.  Bu nedenle parti politikamızı düzenlerken sağ kökenli seçmene hitap edecek söylemleri tercih edersek, kazanmamız için gereken oy oranını sağdan devşirerek yakalayabiliriz!  

Yıllarca bu yaklaşım parti politikası olarak kullanılmaya çalışılmış ve hatta bazı sloganlar bu yaklaşıma yakın olarak düzenlenmiştir; ‘Anadolu solu, Edibali yolu’ gibi.  Ancak anlaşıldığı üzere bir yararı olmamış ve CHP kendi tabanı olan % 25 oy ile yetinmek zorunda kalmıştır.

Benzeri bir tercih, bir önce ki cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yapılmış ve MHP’ye yakın olduğu bilinen bir siyasi kimlik aday olarak seçilmiş ama gene başarısız olunmuştur ki, bu siyasi figürün ilk genel seçimlerde de MHP milletvekili olmasını izlemek galiba CHP üst yönetimine ders dahi olmamıştır.

Keza bazı belediye başkanlıkları için CHP alt yapısından çıkmamış siyasileri aday göstermekle de başarılı sonuca ulaşılamamıştır.  Belki Ankara için Sayın Mansur Yavaş ile çıta biraz yükseltilebilmiştir.

Sağ seçmene hitap eden CHP adayı elindeki bayrakla veya arkasına asılı duracak mizansen pankartında CHP’nin sembolü olan ‘Altı Ok’ işaretini taşıyorsa, olay kara mizah boyutunda bir seçim kampanyasına döner olmaktadır.  Altı Ok ile sembolleşmiş kıstasların sol eğilimli bir siyaseti çağrıştırdığını bilerek sağ ve muhafazakâr seçmene hitap etmek olsa olsa karikatüristlere bir ilham kaynağı olmaktadır.    Altı Ok sembolünü iftihar vesilesi yapan CHP siyasetçisi ‘siz buna bakmayın, ben iktidara gelirsem aynen AKP gibi davranacağım’ diyebilir mi, demiş olsa bile seçmen nezdinde başarılı olabilir mi?!.  

Bence CHP, sosyal demokrat ideolojisinden sapmadan ve Sosyalist Enternasyonel üyesi olduğunu asla unutmadan ve de bu siyasi amaçlarından ödün vermeden kendi içerisinden yetişmiş ve partiye emek vermiş adayları ile seçmen karşısına çıkmalıdır.  Belki de yılların yanlışlığına devam edilmemiş olsa idi, bugün bu konuyu konuşmamız gerekmeyecekti.

Sol eğilimli partilerin son yıllarda sağ ve muhafazakâr partiler karşısında kaybetmekte olması sadece ülkemize özel bir olgu değildir.   İngiltere ve Almanya dâhil, birçok ülkenin sol eğilimli partileri başarılı sonuçlar alamamaktadır.  Bunun nedeni ise sağ eğilimli ve sermaye grubuna yakın duran muhafazakâr kökenli partiler, liberal ekonomi çarkının bir getirisi olarak sol partilerin elindeki en önemli kozları olan sosyal yardım yapabilmek becerisini kendi programlarına koymuşlar ve başarılı bir şekilde uygulamayı başarmışlardır. Topluma sosyal yardımlar ile şirin görünmek çabasındaki sol partiler ise kaybettikleri bu seçim ve propaganda silahının yerine bir başka olumlu tercihlerini halen yaratamamışlardır.

Son cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarında Sayın Muharrem İnce bu hassas noktayı yakalamış ve seçmenlere AKP’nin uyguladığı sosyal yardımlardan daha çok öne çıkan vaatleri dile getirmişti.  Örneğin; asgari ücretin 1600 TL yerine 2200 TL olacağını, öğretmenlere özel günlerinde bir maaş ikramiye verileceğini, emeklilere dini bayramlarda birer asgari ücret kadar ek ödeme yapılacağını, öğrenci burslarına zam yapılacağını … açık şekilde ifade etmişti.   Buna rağmen oy oranını ancak % 30 düzeyine çıkarabilmişti.  Bu denli oy artışı da azımsanamaz, çünkü gelecek seçimler adına kanımca bir umut ışığı sağlayabilmiştir.  Sayın İnce’nin bu olumlu çabalarına yeterli desteği vermeyen bazı sendika ağalarının tutumunu ise siyasi tarihimiz not etmiş olsa gerektir.

CHP üst yönetiminin bu kıstasları benden daha iyi gördüklerini ve stratejilerini böylece düzenlediklerini tahmin ediyorum.  Buna karşın, ben de AK-ŞAKA köşesinde kendimce bir anımsatma yapmak ihtiyacı hissettim.  Umarım ve dilerim, CHP, bu yerel seçimler adına rotasını düzeltmiş bir gemi olarak karşımıza çıkacaktır!..

Kıssadan hisse: ‘Aydın, somut durumlara ecnebi kökenli soyutlamalar yerine, Türkiye gerçeğine uygun bilimsel çözümler üretmelidir’   (Atilla İlhan).

                                                                                             Erdal Akalın (24.10.2018)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>