YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ATA SPORU
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 04/09/2018 | Saat: 16:56

Bazı spor dalları vardır onlara ata sporu deriz . Bunlardan en başta geleni güreş sporudur. Tabii biz güreş deyince, minderde kural ve kaidelerle tırpanlanmış bir spor dalını anlarız.  Aslında güreş tarihe dayalı bir spor dalıdır. Hatta Tevratta Yabub’un tanrı Yehova ile güreş tuttuğu söylemi vardır. Ancak bu doğrumudur, bunu bilmemekteyim. Bütün Türk boylarında güreş tutmak, bir idman usulü olduğu söylenir. Orta asyadan başlayarak Osmanlı dönemlerinde güreş sporuna gerekli ilgi verildiğini, hatta gösteriler için Hasan Pehlivan bölüğünün bu konuda kurulduğu kayıtlıdır. 

Sultan IV Murat ve Abdülaziz dönemlerinde bütün güreş müsabakaları padişahın huzurunda yapılmıştır. Bu dönemlerde cihan pehlivanları yetişmiş Koca Yusuf, Adalı Halil , Nurullah Filiz, Kurtdereli Mehmet ve Kara Ahmet ile Kel Aliço, Hergeleci İbrahim,Tophaneli Yusuf ve Çolak Molla Mumin  dönemlerinde Türk pehlivanları bütün dünyada anılmaktaydı. 

Ancak bu günlerde  güreş müsabakalarını seyrederken üzülüyorum. Bir birini itip kakan iki adamın bu itişmelerini seyretmek bile insana azap  vermektedir. Çocukluğumda 1950 li senelerde Ankara büyük sinemada iki ülke güreşçilerinin yaptığı  müsabakaları seyretmiştim. Neden büyük sinemada bu karşılaşmalar yapıldı onu pek hatırlamıyorum, ancak kapalı spor salonu olmadığından olsa gerek diye düşünmekteyim. 

O tarihlerde devreler 4 er dakikalık, 3 devre güreş tutulurdu. Kondüsyonu iyi olan güreşci oyundan galip çıkardı. O tarihte çok güçlü olan Türk güreş sporu, uluslararası kaidelerin konulmasında söz sahibi idi. Fakat her konuda olduğu gibi bu spor dalında ülke olarak zayıflayınca,  kuralları başkaları dikte etmeye başladı. Bir başka faktör değişik spor dalları güreşten daha fazla taraftar toplayınca, güreş sporumuz önemini kaybetmeye mahkum oldu.  

Bir başka ATA sporu ise Cirit ile oynanan oyunlardır. Cirit sporunun orta asya ve anadoluda oynan şekli ile Olimpiyatlarda oynan şekli değişik olduğunu biliriz. Orta asya ve anadoluda at üzerinde oynanan ve rakiplerini ciritle vurmaya yönelik bu Ata sporumuz, daha çok biniciliği öne alan bir spor olduğunu malumdur. Olimpiyatlarda oynanan  Cirit ise belirlenen bir açıda bir daireden fırlatılan ciriti en uzağa kimin göndereceğinin müsabakasıdır. Ciriti mümkün olduğu kadar işaretlenen sahanın içinde kalması ve en uzağa atılması gerekir. 

Yaşadığımız bu hafta başında adli yılda başladı. Devletin en üst kademeleri  bu açılışta hazırdı. Nede olsa Atatürk ün söylemi içinde ‘’ ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR’’ sözleri, bir ülkenin varoluşunun dayandığı ana kaide olan ADALET i anlatır. Bu gerçeğin olmadığı yerde hür yaşamın olması mümkün değildir. Açılış konuşmalarının içinde Yargıtay başkanı Sayın CİRİT konuşmasında şu cümleyi kurdu:  Kararı verecek tek ve mutlak güç, bağımsız ve tarafsız mahkemelerdir.Sayın Cirit’in bu sözlerini bir temenni olarakmı algılamamız gerekir, yoksa olmasını istediği bir düzen olarakmı anlamamız gerekir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>