YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OKUYAN KOALA

İŞLER NE KADAR TIKIRINDA
Yazar: ZAFER ATUN | Tarih: 22/06/2018 | Saat: 13:50

Türkiye'nin kredi notu günümüzde yatırım yapılamaz seviyenin altında ve riskli ülkeden aşırı riskli ulke çizgisine doğru koşar adımlarla gitmekte. Yurtdışı kaynaklı açıklamalarda Türkiye'nin notunun izlemeye alındığı ve buradan da iki kademe daha aşağı indirilebileceği söylemlendi. (Biraz daha zorlarlarsa çöp seviyesine yakın)

Yıllık 7,4 büyüyen bir ulkenin kredi notu neden düşer. Ya bu büyümeler yalan ya da biz koskoca bir yalana inanıp bu yalanı yaşıyoruz, kısacası uyutuluyoruz.

Tablo ortada , kriterler ortada, not ortada döviz, faiz ortada söze gerek yok . Kredi değerlendirme kuruluşlarına posta koymakla da olmuyor bu işler. Sıkıntı bizde.

İşlerin yolunda gidip gitmediğini çok kolay test edebiliriz. Şöyle ; Bugün ülke CDS'miz 325,65 değerine yükseldi. Halbuki 1 yıl önce 190 puan seviyelerinde idi.

Önce CDS nedir onu bir anlayalım.CDS(Credit Default Swap):Bir nevi sigorta poliçesidir. Ülkenin risk primini gösterir. O ülke borçlarının ödenmeme riskine karşı bir sigorta maliyetidir. Cds'in ne olduğunu anladık. Fitch Türkiyenin büyüme tahminini 4,7'den 3,6'ya indirdi. 2,5-3 zaten o ülke büyümüyor anlamında. Yani kısaca bizim ekonomi durağan.

Yunanistan borç krizi nedeniyle risk primi en yüksek ülkelerden biri durumundaydı. Mayıs başından bu yana yükselişte olan Türkiye'nin risk primi bugün Yunanistanı geçti ve Türkiye iflas riski en yüksek ülke oldu.

Ülke Cds'miz 325,65 seviyesine ulaştı. Bu da yüksek olan döviz borcumuzu çevirebilmek için daha yüksek faiz oranlarından borçlanabileceğiz demek oluyor. Dış piyasalara sattığımız Tahvil ve bonoların ana paralarının ve faizlerinin ödenememe riski yani ülke iflas riskinin en yüksek seviyede olması durumundayız. Arjantin Cds oranı 425, Mısır 351 , Türkiye 325, Yunanistan 317,43 Brezilya 278,04 Türkiye ilk beşin içinde.

Burdan anlaşılması gereken kasada yani hazinede para yok. O zaman düşürülen notumuz, dövizin artması yabancının bize kurduğu bir kumpas değil. Sıcak para tüm dünyada gelişmekte olan ülkelere akarken biz de bundan fazlasıyla yararlandık. Fakat aldığımız paraları ülkenin geleceği için akıllıca kullanmadığımız için bugün dış piyasalardan para bulmamız gene imkan dahilinde ama maliyeti katladı borçlanmamız pahalandı.

Para olmazsa da ülke çarkları çevrilemez. Çünkü artık kendine yeterli bir ülke değiliz. İşte birşeyler yolunda gitmiyor biz sadece günü kurtarıyoruz.

Bundan sonra ne olabilir ; Yarın emekli maaşları dondurulabilir Çalışan maaşlarından %10 lar mertebesinden başlayan kesintiler yapılabilir. Şimdilik ödenen , sosyal yardımlar durdurulabilir.

Emekli olmak isteyenlerin ikramiyeleri devlet tahvili olarak veya bir sürece yayılarak taksitler halinde ödenebilir , Paramız millileştirilip döviz kuru sabitlenerek tüm döviz hesapları TL'ye çevrilebilir.

Benzin önce 7 sonrasi 10 lira civarı olabilir. Faizler ilk etapta %40 seviyelerini test edip daha yukarılara rahatlıkla gidebilir. (arjantin örneği,şu an zaten mevduat 19 ticari kredi oranları 22 civarında) Abd dolari ilk etapta 5,50 ilerleyen süreçte 7.50 - 8.00 bandına oturabilir.(Yabancı rapor öngörüleri)

Ekonomik çıkmazlar sonucunda tekrar bir erken seçime gidilebilir.

Abd'nin eğittiği ve bizi kandırarak sınırın ötesinde Fıratın üst tarafında konuşlanan 60 bin kişilik eğitimli ve modern silahlarla donatılmış pkk'lı Kürt gerilla ile sıcak savaşa girilebilir.

Faizlerin tepe yapması , ekonominin çökmesi ile ülke resesyona girip buna bağlı olarak irili ufaklı yüzlerce firma iflas edebilir.(Büyük firmalar şimdiden borç yapılandırma istemeye başladılar, Gama Holding,Ülker,Doğuş Holding vb)

Ekonomik çöküşün toparlanamaması sonucunda, imf ile masaya oturulup en büyük risk olan özel sektör borçlarına devlet garantisi verilerek borçlanılabilir bunun yükü de komple işçinin, emeklinin, bordrolunun, esnafın üzerine yıkılabilir.

İlk etapta %30 (%26'sı gerçekleşti) ilerleyen süreçte %60 Devalüasyon olabilir.

İşsizlik ve enflasyon çıldırabilir.

En sonunda da vatandaş çıldırabilir...

Zafer ATUN 20/06/2018

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>