YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KULAK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/11/2009 | Saat: 02:11

Osmanlı tarihinde öyle hayranlık duyduğum bir kadın vardır ki yaşamı boyunca Osmanlı tarihine damgasını vurmuştur. 1590 senesinde Bosna da doğan Anastasia, Bosna Beylerbeyi tarafından Istanbul’a kızlarağasına gönderilir. Topkapı Sarayında 15 yaşında iken I inci Ahmet’e haseki olur. Anastasia küçük yaşta olmasına rağmen, Sultan Ahmet‘i etkisi altına alıp, bütün sarayı kontrol etmekteydi. Osmanlı İmparatorluğunda Mahpeyker veya diğer adıyla, Kösem Sultan  olarak anılan Anastasia , eşi Sultan Ahmet ölünce Sarayda meydana gelen karışıklıkta tahta önce Sultan I inci Mustafa geçer, daha sonra yine Sultan Ahmet’in bir başka eşten olma oğlu Sultan II Osman yani Genç Osman tahta oturur.

Kösem Sultanın Devlet işlerine fazla karışmasının verdiği rahatsızlık sonucunda Genc Osman yerine yine I inci Mustafa Tahta geçer. Kısa bir zaman içinde saraydaki entrikaların sonucunda Kösem Sultanın kendi oğlu  IV Murat tahta çıkar. Aslında 11 yaşında Osmanlı İmparatorluğunun başına geçen genç Sultan IV Murat‘ın annesi Kösem Sultan, Devleti fiilen oğlu adına idare etmekteydi.  Sultan IV Murat 27 Temmuz  1612  doğmuş ve 1623 yılında Annesinin saray entrikaları sonunda tahta oturmuştu. Padişahlığı döneminde 17 yıllık sedaretindeki  süreç içinde, ilk senelerde,  ülke içinde meydana gelen  bir çok isyanlar IV Murat’ı çok korkutur. Genç Osman’ ın öldürülmesine şahit olan IV Murat, olayların etkisi ile çok katı bir mizaca sahip olmuştur. Fiziksel güçlü olmak için kendini yetiştirmeye çalışması ile tanınan IV Murat, 60 kiloluk bir gürsü tek eliyle kaldırabilen bir cüsseye sahipti.

Savaş alanlarında en ön safhalarda çarpışan Sultan, 50 kiloya yakın bir ağırlıkta olan çift yanlı kılıç kullanırdı. Çevresinin kendine karşı veya Saraya karşı oluşturabileceği  her hangi bir isyandan korktuğu için Fiziksel güçlü olmak istemişti. Saltanatı döneminin ilk yılları geçtikten sonra, yönetimi kendisi üstlendiği tarihlerde Devletteki bir çok yolsuzlukların ortadan kalkması için çalıştı. Istanbul dışında doğuya yaptığı seferlerle, ülkenin doğu tarafında meydana gelen isyanları bastırarak Anadoluda asayişi temin etti. Bu arada Safevilerden Bağdat’ı ,Erivan, Tebriz ve Hamedan’ı geri aldı. 1638 senesinde yapılan bu savaşlarda ordunun önünde bizzat savaşması orduyu ve Devlet itibarını geri kazanmış oldu.

Ülke içinde içki , sıgara ve kahve içmeyi yasakladı. Koymuş olduğu kurallara uymayanların idam edilmesi ile ün salmıştı. Halk Devletten bir başka deyişle  Mutlak Saltanattan korkmuşlardı.  Istanbul’da tebdili kıyafet dolaşması ile tanınan IV Murat herkezden şüphe etmekteydi. Her köşe başına bir adamını, halkı dinlemeye koyması ile ün yapmıştı. 1640 Senesinde henüz 27 yaşında ölüm döşeğindeyken, kardeşi İbrahim’i, akli dengesinin doğru olmadığından öldürülmesini emretmişti. Osmanlı İmparatorluğu İbrahim’in tahta geçmesi halinde  bir kaosa sürükleneceğini düşünerek bu emrin yerine getirilmesini istedi. Bu emrin yerine getirilmediğini bilmeden ölmüştü.

Bu oyunun arkasında Kösem Sultanın olduğunu tarihciler yorumlamaktadır. Deli İbrahim adıyla tarihe geçen Sultan İbrahim, İmparatorluğun başına geçti. Kösem Sultan yine sarayı ve Devleti yönetmeye başlamıştı. Bu sefer Kösem Sultan iktidarı bırakmamak için, ölen oğlu  IV Murat’ ın taktiğini kullanıp Sarayın her yerine adamlarını koyarak, her konuşulandan haber almaya başladı.  Kösem Sultanın etkin olduğu dönemde, Sarayda, Sultan İbrahimden sonra IV Mehmet, 6 yaşında Padişahlığa yükseldi. IV Mehmet’in annesi Turhan Sultan’la Kösem Sultan arasında kıyasıya rekabet başlamıştı. Bu rekabet üç sene sürdü , 1651 senesinde Kösem Sultan bir sabah odasında boğularak öldürüldü.

Mutlakiyetin yönlendirdiği herkesten şüphe ederek etrafı dinleme, ne IV Murat’a, ne de Kösem Sultan’a hayırlı olmadığı aşikar göründüğü bir tarihi gerçeğin tekerrür etmemesini dilerim.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>