YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    OKUYAN KOALA

GİDİŞ NEREYE...
Yazar: ZAFER ATUN | Tarih: 01/06/2018 | Saat: 21:27

Türkiye köprüden önceki son çıkışta.

Neler olacağını hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Seçimde ne olur, seçimden sonra neler yaşanır?

Bu yapılacak olan seçim bir farklı. Ne bir heyecan var ne bir coşku ne de yeni bir beklenti var. İnsanlar yılgın ve bitkin, mutfağın gündemi seçim gündemi ile örtüşmüyor.

Her iki tarafın beklentileri çok farklı. Bir taraf karnını doyurma derdinde iken diğer taraf herşey güllük gülistanmış gibi siyasi ikbal peşinde. Daha bir buçuk sene iktidarda kalma olanağı varken neden seçime gidiyoruz? Seçim neyi çözecek? Seçimin bizlere yararı ne? Bunu kimse sormuyor.

Şu anki hükümetten öyle bir bıkkınlık var ki seçime herkes dört elle sarıldı. Seçim neyi çözecek? Seçime sadece ekonomi artık gitmediğinden, yani arabanın benzini bitmiş tek seçenek iteklemek kaldığından gidiyoruz. Bu yüzden bir çözüm olup olmayacağına bakmadan sırf bu iktidardan kurtulma fırsatı olabileceği için seçime dört elle sarıldık.

Buna karşın AKP de önlemlerini alıyor, en son 19 ilde sandıklar güvenlik gerekçesi ile birleştirildi! (Bakalım Kürt oylar barajı geçebilecek mi?) Yapısal reformları yapmaz, devlete ve harcamalarına bir çeki düzen vermez, devleti tasarrufa sokmazsanız her şey kısa vadeli ve geçici olur.

AKP iktidara nasıl geldi bir düşünün, Ecevit döneminde ekonomi gene tıkanmıştı. Kurtuluş olarak K. Derviş getirildi. O zaman İMF güdümünde alınan tedbirler ve acı reçete semeresini bir süre sonra vermeye başlayacaktı ama iktidarın bunu görmeye ömrü yetmedi. Alınan tedbirler AKP iktidar olduğunda sonuçlarını vermeye başladı Ak Parti de bunu kendi başarısı gibi pazarladı.

Neticede rüzgar arkadan esiyor, yelkenleri rahatça dolduruyordu. Hiç çaba göstermeden başarı üstüne başarı kazanılıyordu. O günden bugüne tek taş konmadan otoyol ve bina yaparak bugünlere geldik. Hep betona yatırım yaptık. Vergiyi dar gelirliden memurdan aldık. Hatta ipin ucunu öyle kaçırdık ki dolaylı vergiler %65 (elektrik, benzin, içki, sigara, limonata, meyveli gazoz, et, süt vb) direk vergiler (patronlardan fabrikalar ve holdinglerden alınan) %35 olarak toplandı ve halen toplanıyor.

Son 20 yılda muhteşem bir gelir ve vergi adaletsizliği oluştu. Bugün Türkiye’nin dış borcu 453 milyar dolar devlet çarklarının dönmesi için gereken para aylık 4 milyar dolar. Ancak devletin kasası maalesef boş. Ülke kendine yetebilme durumunda değil. Türkiye yabancı kuruluşların listesinde artık yatırım yapılamaz ülke olduğundan C.başkanının son İngiltere seyahati sonun başlangıcı oldu. Erdoğan yanına ABD`nin yerine emperyal bir güç olarak şimdi İngiltere’yi aldı ama bağımlı ekonomisi, bağımlı Merkez bankası ve faiz arttırmama inadı yüzünden istediği paranın gelmesi veya yatırım gelmesi olasılığı da yok oldu, ekonomi çevrelerini yatırıma ikna edemedi. Şimdi bunu ekibi el birliği ile düzeltmeye çalışıyor.

Durumu simüle edelim, Seçimde Erdoğan başkan olur Ak Parti ℅42-46 aralığında oy alır. Millet bize ihtar verdi, biz bunu anladık bundan sonra daha dikkatli davranacağız derler ve değişen hiçbir şey olmadan daha ağır koşullarda yaşamaya devam ederiz. Artık gittiği yere kadar! (Kürt oylar baraja takılır) Veya Erdoğan başkan olur ama AKP çoğunluğu sağlayamaz CHP, İyi Parti, Saadet koalisyon kurarak hükümet olur. (Ne yapabileceklerse) (Kürt oyları barajı geçmiş farz ettim aksi takdirde 60 vekillik altın tepside AKP`ye gider.)

Bu denklem bir şekilde bozulur. Akşener ikinci tura kalır, Erdoğan’ın oylarını böler o zaman denklem değişir. İnce'nin bir şansı olmaz çünkü %70-75 sağ görüşü benimseyen bir ülkede görünürde sol bir partiye sağ seçmen ne olursa olsun oy vermez. Bu yüzden İnce bir şekilde ikinci tura bırakılır ve her şey hesaplandığı gibi gelişir. O güne kadar hazineye bindirilen yapılmayan yapılamayan tüm zamlar dolu halinde yağmaya başlar. Her tür vergi artar üstüne bir de yeni vergiler gelir. Şimdilik hazineden karşılanan ödemeler de artık halkın sırtına biner. Yaşam çekilmez olur. Kasım ayı bu yüzden (seçimden sonraki 3 ay) çok önemli yapılan veya yapılacak fiyat ayarlamaları (zamlar!) etkisini tüm heybeti ile bu aydan itibaren göstermeye başlar. Vatandaş beklemektedir ama bu kadarını da değil, neye uğranıldığına şaşılır ümitler yerle bir olur. Hızla fakirleşilir.

Yılbaşından o güne kadar %50 devalüasyon olur. (Şu an %24) Para pul olur. İşte bu gelenler de bir şey yapamamış olan gene kendilerine olmuştur. Suç kâh koalisyona kâh boş olan hazineye bağlanır. Ama bugünlere nasıl gelindiğine, kimin getirdiğine kafa yorulmaz. Bu arada dinlenmeye çekilen AKP kadroları sanki bu olan bitenler kendi eserleri değilmiş gibi sütten çıkmış ak kaşık hesabı hükümete giydirdikçe giydirirler. Biz olsaydık böyle olmazdı, insanların bilinç altlarına kanırtarak kazınmaya çalışılır. Tek çarenin kendileri olduğu algılara işlenir devamlı. Bu arada gittikçe bozulan ekonomide kendi partililerine ayni ve nakdi yardım göstere göstere abartılarak yapılır ki diğer destek vermeyenler de bir şeyler karşılığı kendi saflarına geçsinler.

Erdoğan ise başkan olmuştur ama desteği ve çoğunluğu yoktur. Makamından uyumlu çalışamıyoruz diye bas bas bağırarak devamlı iktidara zorluk çıkarıp partisine puan toplar. Gerekirse erken seçime gidilerek bir şekilde sıfırlanan hafızalar sonucu tekrar seçimle yönetimi devir alırlar. Bu arada diğer partilerin beceriksizliği, iş bilmezliği ve yetersizliği abartılarak devamlı gündemde tutulur her şey son 6- 7 ayda olmuş ekonomi iyice bozulmuş havası yaratılır. İktidar olunca yapılamayan akla gelmeyen özelleşmeyen son birkaç değer de elden çıkartılır, ülke genelinde her tür kısıtlamaya gidilir çalışma koşulları daha da ağırlaşır ülke patronların ve şirketlerin köle cennetine döner. Çünkü satacak emekten başka bir şey kalmamıştır. Emperyal güçlerle son anlaşmalar teslimiyet belgeleri imzalanır yani üstüne bir de tüy dikildikten sonra perde kapanır.

Perde kapanınca siz kalır mısınız, ülke kalır mı bunun yorumu sizin.

Zafer ATUN 01/06/2018

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>