YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "fetva emini" mi?
Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 19/11/2009 | Saat: 19:10

Bu satırların yazarı, CHP Seyhan Belediye Meclisi Üyesi olup, Seyhan Belediye Meclisi tarafından “Meclis 1. Başkanvekili” seçilmiş; Bu sıfatla Seyhan İlçe Belediye Meclisinin 20.Nisan.2009 tarihinde saat 16.00 da olağanüstü gerçekleşen toplantısını yönetmiştir.

5393 sayılı Kanun 20. maddesine göre toplantılar tutanağa geçirilir. Başkan ve katip üyeler tarafından imzalanır. “Tutanaklar” ertesi toplantıda Meclisin onayına sunulur. Oylanarak kesinleşir ve “Resmi Belge” hüviyeti kazanır. Seyhan Belediye Meclisinin “Toplantı Tutanakları” Belediyenin resmi www.seyhan.bel.tr internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Seyhan Belediye Meclisinin tarafımdan yönetilen 20.Nisan.2009 tarihli oturumda -ki sonra da türbanlı olarak gelmeyi devam ettirdiler- AKP’li Meclis Üyeleri Suna Demirci ve Sevim Tütüncü, “Kamusal Alandaki” bu toplantıya türbanla katılarak,   yürürlükteki mevzuatı ihlal ettiler. Bu husus 20.04.2009 tarihli tutanağın 2. ve 27. sayfalarında “Suç” ve “İhlal” olarak tarafımdan “zapta” geçirildi. Suç Duyurusunda bulunmak üzere durum saptandı. 20.04.2009 tarihli toplantı tutanağı, takip eden Meclis Toplantısı 04.Mayıs.2009 günü Belediye Meclisinde oya sunulup oy birliği ile kabul edilip resmi kesin belge oldu.

AKP’li Suna Demirci ve Sevim Tütüncü’nün “Türbanlı olarak” toplantıya katıldıkları, o oturumu defalarca yayınlayan TV’lerce kayda alınıp, halka yansıtıldı. Durumu tespit etmiş fotoğraflar çarşaf çarşaf medyada yer aldı.

Bu durum üzerine CHP Seyhan Belediye Meclis Gurubu C. Savcılığına ve Adana Valiliğine “Suç Duyurusu” ve “Şikayet”te bulundu. Konu CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel tarafından TBMM’ne “soru önergesi” ile taşındı.

Bu konuda “Bilgi Edinme Hakkı Yasası” uyarınca İçişleri Bakanlığına yaptığım başvuruya verilen “Seyhan Belediye Meclisi üyeleri Suna Demirci ve Sevim Tütüncü’nün Belediye Meclisi çalışmalarına TÜRBANLI OLARAK KATILDIKLARINA ilişkin Adana Cumhuriyet Savcılığınca Bakanlığımıza intikal ettirilen ŞİKAYET KONUSU…” denilmekle şikayet konusunun “meclis çalışmalarına türbanlı olarak katılmak olduğu” açıkça ortadadır. 

Ancak, TBMM’ne verdiği soru önergesine karşılık İçişleri Bakanının Hulusi Güvel’e yanıtı, anlıyoruz ki, muhtemelen Adana Seyhan Kaymakamı İsmail Hakkı Develi’nin Valiliğe yazdığı yazıdaki “…kılık ve kıyafetine dair Yönetmeliğin 3. maddesine aykırı olarak… Meclis toplantılarına katılan Meclis üyesi olmadığı anlaşılmıştır” ibaresine dayanmaktadır. Oysa Yönetmelik 5. maddesi kadınlar için “baş daima açık olacak” der.

Şikayet konusu çok açıktır “Seyhan Belediye Meclisi toplantılarına TÜRBANLI OLARAK İŞTİRAK”. Şikayet edilenlerin buna uymadığı da belgeli ve sabittir.

En son dünkü (Salı 17.11. gecesi) Kanal A TV’deki “Politik A” programına katılan AKP’li Seyhan Belediye Meclisi Üyesi Türker Doğan da açıkça “Seyhan Belediye Meclisine TÜRBANLA KATILAN ÜYE VAR” diyerek durumu tescil etmiştir.

O zaman Seyhan İlçesi Sayın Kaymakamı Develi’ye sormak gerekmez mi: Ne demek “Kılık kıyafet yönetmeliği 3. maddesine aykırı olarak meclis toplantısına katılan üye yok” lütfen açıklanabilir mi acaba?

Tekrarlayalım:
1)Seyhan Belediye Meclisi üyeleri Suna Demirci ile Sevim Tütüncü’nün Belediye Meclisine TÜRBANLI OLARAK KATILDIKLARI SABİT;
2) CHP Gurubunun şikayeti TÜRBANLI OLARAK MECLİS TOPLANTISINA KATILMALARI üzerine;
3)İçişleri Bakanlığının tarafıma yazdığı 11.11.2009 tarih ve 28615 sayılı yazıdan C.Savcılığının ŞİKAYET KONUSUNU “şikayet edilenlerin Meclise TÜRBANLI OLARAK KATILMALARI” olarak anladığı çok net!

Siz olsanız bu durumda soruyu: “EVET, TÜRBANLA TOPLANTIYA KATILMIŞLARDIR” ya da “TOPLANTIYA TÜRBANLA KATILMAMIŞLARDIR” demeyip, adeta Türbanlı Meclis Üyelerini savunmaya çaba sarf edip, Yönetmelik 3. Maddeyi araya karıştırıp yanıt verene:“Savunma Avukatı mısın?”  demez misiniz? Bu durum sizde “Fetva Emini gibi” diye bir düşünceyi çağrıştırmaz mı?

Değerli Okurlar, kimse yanlış anlamasın, Yönetmelik 3. madde asla Türbanlı Meclis Üyelerine izin vermiyor; aksine 5. madde “baş daima açık olacak” diyor.

İsteyen İnternette ‘Google’ da “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin Kılık ve Kıyafetine dair Yönetmelik” yazıp tıklasın; çıkacak metinde 3. maddeyi iyice okusun…

AKP iktidarda; "AÇILIM" ortağı DTP ile birlikte "Anayasa değiştirecek çoğunluğu" var TBMM'de. Çok isterse Yönetmelik de ne söz, Anayasayı değiştirebilir; elbette "Muktedir" ise; Bu nedenle hiç bir kamu görevlisi yaptığıyla "Kraldan çok kıralcı" dedirtmemelidir! 

Devlet ciddiyet ister; Kamu Hizmeti kutsaldır. Atatürk Türkiyesinde, kişisel, ideolojik/inançsal saplantılar kamu görevinde asla etkili olmamalı inancımızla, yetkili/görevlilere saygılar sunarız…       

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>