YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

'20 ŞUBAT GÜNÜ' GENE GÜME GİTMESİN !..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 04/02/2018 | Saat: 16:35

BM tarafından yılın birçok günü değerlendirilmeye çalışılmaktadır.  Yılın hemen her günü ve bazen haftaları, insanlık adına önemli günlerin anılması ve yeni fikirlerin serpilmesi için özel gün olarak seçilmektedir.  26 Kasım 2007 tarihinde de, BM tarafından 20 Şubat Günü özel bir kavramı anmak üzere karar altına alınmıştır; “Dünya Sosyal Adalet Günü”.

Dünya Sosyal Adalet Günü, ilk kez 2009 yılında kutlanmıştır.  Bu günün anılması, dünya ülkelerini bilemem ama bizim ülkemizdeki kutlama, daima yazımın spot başlığı gibi olmuştur.  Kaldı ki, bu yılın Davos Toplantıları dünya insanlarının üzerindeki ağır baskıyı, yani adaletsiz gelir dağılımını ele almıştı.  Ek olarak kadın/erkek çalışanlarının ücret eşitsizliğini de özellikle öne çıkarmıştı.

Adalet, hakkın gözetilmesi ve hakkın yerine getirilmesi ilkesidir.  Temeli itibari ile hukuk kurallarının tam olarak uygulanması ile sağlanır.  Adalet kavramı;

-   Dağıtımda adalet;

-   Denkleştirmede adalet;

-   Hakkaniyet ilkesi;

-   Sosyal adalet ilkelerinin bütünü ile sağlanır.

Sosyal adalet; milli gelirin en uygun şekilde taksimini sağlayan adalet unsurudur.  Emeğin istismarını ve insanları sömürmeyi ortadan kaldırır.  Herkese kendi emeği ölçüsünde yaşam hakkı tanır.  Sermayenin azınlık bir grubun elinde kalmasını önler.  Böylece, tüm insanlık adına sınıfsal ve zümreler arası düşmanlık ve de husumet duygusu oluşmasını önlemeye çalışır.  Sonunda da, toplumun tüm fertleri mevcut durumları ve gelecekleri için kendilerini yaşam güvenliği içerisinde sayar, hayatın anlamını paylaşmak şansını kullanırlar.

 Dünya Sosyal Adalet Günü, yoksulluğun kökünü kurutmak ve insanca çalışmayı geliştirmek, cinsiyetler arası eşitliği sağlamak ve herkesin sosyal adalet ilkesinden yararlanarak yaşamlarını güvence altında hissetmeleri için düzenlenmiştir.  Ki, BM, bu özel günü anımsatmak üzere geç kalmış bile sayılmalıdır.  Zira 1919 yılında kotarılan İLO Anayasası ilk tümcesi ile sosyal adalet ilkesine atıfta bulunmakta idi; “Evrensel ve kalıcı bir barışın ancak sosyal adalet temeline dayalı olarak kurulabileceği…”.

Bugün aynı düşünce açık olarak kabul edilmektedir.  Eğer sosyal adalete dayalı sosyal barış sağlanamaz ise, dünya bütününde ve hemen her ülkede siyasal barışta tesis edilemez!

Bu yılın Dünya Bankası’nın gelir dağılımı tablosuna bakılırsa, dünyanın en varsıl % 1’lik özel grubu tüm dünya hasılatının nerede ise yarısını toplamaktadır.  Akıl dışıdır ama gerçektir! 

Türkiye de, TÜİK tarafından da açıklandığı üzere, gelir dağılımı çok çarpıktır.  Geçmişe dönüp bakarsak, 2005 yılının en çok kazanan grubu milli gelirden % 44.4 pay alırken, 2009 yılında bu kesimin aldığı pay % 47.6’ya yükselmiştir.  Şimdiler ise daha da kötüdür.   Aynı istatistiğe göre; en az kazanabilen grup, 2005 yılında milli gelirden % 6.1 pay alırken, aynı grubun 2009 yılında alabildiği pay % 5.5’ya düşmüştür.  Yeni tablo sanırım daha vahimdir!

Özetle; son yıllar içerisinde zengin daha çok zenginleşirken, fakir daha fazla fakirleşmiş bulunmaktadır.  Bu sayılama, ülkemizin sosyal adalet ilkesinin iyi olmadığı bir ülke olduğuna işaret sayılmaktadır.  Bu da, sosyal adaletin olmadığı yerde sosyal barışın olamayacağını, üstelik siyasal barışında Kaf Dağı arkasında kaldığını göstermektedir.  Emekçiler, örgütlü olarak sosyal adalet ve sosyal eşitlik konusunda yöneticilere seslerini bir şekilde duyurmadan, sorun çözümlenemeyecek anlamına gelmektedir.

Bu kavrama, bir de kadın / erkek arası sosyal adalet ve sosyal eşitlik konusundaki eksiklerimizi eklemek gerekir.  Bu sorunu da AKP İktidarının idrak alanına sokabilmek galiba olanaklı değildir!

Umarım, gelmekte olan 20 Şubat Dünya Sosyal Adalet Günü’nü birlikte ve gereği gibi kutlarız!..

Kıssadan hisse: “Zenginler, fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar!”

(Nietszche)

Erdal Akalın  (04.02.2018)                                                                                   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>