YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

BAL ARILARI VE PARLAMENTERLER!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 27/01/2018 | Saat: 18:35

Bal arıları, mahlûkat-ı hayvanat grubunun zar kanatlı böcekler familyasının apocrita alt takımının bal yapan iğneliler (apis mellifica) grubunun üyesidir.

Parlamenter adını verdiğimiz saygın kişiler ise homo sapiens sapiens (bilen insan) olarak tanımlanan beşeri canlılardır.

Bal arıları, adına kovan denilen bir çatı altında yaşamlarını ve doğanın onlara yüklediği görevlerini sürdürürler.   Orada dünyaya gelir, çoklukla da orada ölürler.

Parlamenterler, bu göreve geldikten sonra adına meclis denilen bir kutsal çatının altında çalışırlar.  Ancak, o çatının altında doğan bir parlamenteri tarih boyunca görmediğimiz gibi, çok istisnalar dışında da bu çatı altında ölmezler.

Bal arıları, kovanın efendisi ve başkanı olan kraliçe arıya bağımlı olarak hizmet verirler ve kraliçe arının üstünlüğünü asla tartışma konusu yapmazlar.

Parlamenter unvanı ile toplum tarafından onurlandırılan ve göreve getirilen homo sapiens sapiens’ler ise, yasal unvanları milletvekili olsa dahi, parti liderinin bizzat seçtiği ve halka işaret ettiği kişilerdir.  Parti liderinin üstünlüğünü tartışamazlar ve liderlerine biat ederler.   Bu nedenle, bazı köşe yazarlarımız tarafından kendi pozisyonlarını tanımlamak için kullanılan ‘lider vekilleri’ tarifine de ses çıkarmamak zarafetini gösterirler.  Ki, bu onurlu sessizlikleri ile de bal arılarına benzetilmeleri olağan sayılabilir.

Bal arıları, 500 gram bal üretebilmek için yaklaşık olarak 3.750.000 çiçeğin nektarını kullanmak zorundadırlar.

Parlamenterler de, bu unvanı hak etmek için seçim bölgelerine bağlı olarak 25 000 ile 75.000 seçmenin oyunu toplamak zorundadırlar.

Bal arılarının, bir petek balı üretebilmek ve doldurabilmek için, yaklaşık olarak 100.000 km. kadar yolu uçarak tamamlamaları gerekir.

Parlamenterler ise dört yılda bir olsa da, seçmenlerini ilçeler, bucaklar, köyler ve ana kentin mahallelerini dikkate alarak söylersek, bir seçim döneminde en az bal arıları kadar yolu dolanmak zorunda kalabilirler.  Ancak, istisnalar dışında parlamenterlerin bu mesafeleri uçarak dolaşmaları gerekmez.

Bal arıları, bir kovan balı üretebilmek için kovanın içerisinde yaşayan ve görev yapan 40.000 arının işbirliğine ihtiyaç duyarlar.

Parlamenterlerin işlevi ise daha kolaydır, liderlerinin uygun ve gerekli gördüğü bir tasarıyı oylayarak yasalaştırmak için sadece 226 parlamenterin el kaldırmasını yeterlidir.

Bal arılarının dünyasında tembelliğe yer yoktur.  Güneşin doğuşu ile göreve başlarlar ve güneş batıncaya kadar çalışırlar.  Haftalık çalışmaları tam gün mesaisi olarak yedi gündür.

Parlamenterlerin haftalık çalışma programları salı, çarşamba ve perşembe günlerine bağlanmış olarak üç gündür.  Bu günlerin mesaisi saat 15.00 gibi başlar, başkanın son vereceği dakikaya kadar uzar.  Çok özel günler de ise haftanın tüm günleri ve daha uzun saatler isteyen programlar yapılabilir.  Hatta sabahlara kadar süren bu çalışma temposu, bazen kulis koltuklarında ve çoklukla da eflatun renkli ceylan derisi koltuklar da istirahat buyurmaları ile tamamlanır.

Bal arıları arasında birbirlerine güvensizlik asla söz konusu dahi olamaz.

Parlamenterler bu konu da daha değişik davranırlar ve liderlerinin talimatı ile birbirlerine erketelik yapabilir, bir üyenin talimat dışına çıkarak yanlış oy kullanmasını engel olmak gibi demokratik teamülleri eksiksiz uygulayabilir, grup kararına ters olabilecek insani hataları önlemek üzere çok daha disiplinli olabilmek dikkatini asla esirgemezler!

Bal arılarının birbirlerinden mal saklamak ve kendi çiçeklerini diğerlerinden gizlemek veya nektar alacakları alanları ihaleye çıkarmak gibi gelişmiş hünerleri yoktur.   

Parlamenterlerin ise yandaşlarının ihalesini takip etmek, akrabalarını koruyup kollamak, makamları kendilerine yakın kişilere ayarlamak gibi çok insani ve ileri derece de yardımseverlik sayılacak hasletleri daima olagelmiştir.

Bal arılarının kendi toplumsal yapıları olan kovan içi cumhuriyetten asla bir yakınmaları yoktur ve bu düzen değişmelidir diye bir söylemleri olduğunu tarih yazmamıştır.

Bir grup parlamenterlerin ise sık sık kendi yönetim şekilleri konusunda niza çıkartmak kusurları olagelmiştir.  Bazen ikinci cumhuriyetçi, bazen liberal, bazen muhafazakâr veya ulusalcı olmak şeklinde tezahür eden yönetsel yakınmaları daima vardır.  Hatta bir kısmı liderlerinin arzusu üzerine yarı başkanlık, başkanlık gibi ülkenin yönetsel yapısını hepten değiştirecek tartışmalara amade olabilir, ülke düzeninde olabilecek kargaşayı da unutabilirler.  Bu nedenle de, “İnsan hafızası unutmak ile maluldür!” atasözünü çoklukla haklı çıkartırlar.

Bal arıları, ürettikleri baldan kendi ihtiyaçları kadar pay almakla yetinirler.

Parlamenterler ise aylık olarak on bin küsur TL maaştan, iki yıldan itibaren geçerli olabilmek kaydı ile ölünceye kadar ayda 8.000 TL emekli maaşından asla mutlu olamazlar.  Bunu da söz konusu ederek basit bir beşeri zaaf olarak gösterenlere de hassaten kızarlar (Muhtemelen bu köşenin yazarına da kızacakları gibi!).

***     

Dikkat ve Dikkat! :   İşbu yazıya örnek alınan parlamenterler, Atlantis gibi, Patagonya gibi az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin parlamenterleri misal alınarak değerlendirilmişlerdir.  Ülkemizin necip parlamenterleri ile benzerlik kurulması tehlikeli ve yasaktır!  Üçüncü kişilere ve bilhassa münafıklara ilanen duyurulur.  (E.A.).

                                                                                  Erdal Akalın  (27.01.2018)

                                                                                  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>