YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

İKLİM
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 09/09/2017 | Saat: 11:03

Son bir kaç senedir bütün ülkelerin hassasiyetle üzerinde durduğu tek konu, değişen iklim koşulları ve buna neden olan çevresel etkenler. Aslında insan oğlu doğal yaşamdan çıkıp medeni yaşam yolunda verdiği uğraşılarda, hep yalnız kendini ve yaşadığımız dönemi dikkate almış, gelecek için planlarını ertelemekte hiç tereddüt etmemiştir. Sanayileşen ülkeler bu gelişim döneminde çevreye ve yarattıkları kirliliği dikkate almadan gelişmelerini sürdürmüşlerdir. Almanya dan doğan DONAU, yani Tuna nehri bir tarihte siyah akmaktaydı.

Bu dönem içinde gelişmekte olan ülkeler, hatta az gelişmiş ülkeler bu sürece seyirci kaldıkları bir hakikattir. Gelişen, sanayileşen ülkeler diğerlerini sömürmüş ve bu süreç içinde dünya inanılması zor bir hızla kirlenmeye başlamıştır. Bir süre kirletmeye devam eden gelişmiş ülkeler, tehlikenin kendilerinide etkileyeceğini anlayınca, konuyu uluslar arası bir platforma taşımaya karar vermişler.

20 Haziran  1992 de Rio da Çevre ve Kalkınma konulu bir zirve toplanmış. Bu zirvede ülkeler emisyonlarını 1990 lı senelerdeki değerlere indirmeyi kabul etmişler ve bu karar 21 Mart 1994  yürürlüğe girmesini ön görmüşlerdir. Türkiye, Afganistan, Andora, Bruney Sultanlığı, Liberya, Filistin ve Somali hariç 186 ülke taraf olmuşlar. Türkiye’yi OECD ülkesi olduğundan hem II listede, hemde I listede yer almasına karar verilmiş. Bu kararlar verilirken Türkiye itiraz şerhini bile kullanmamıştır. OECD ülkesi olmasına rağmen I listede bulunan ülkelerin diğer ülkelere Teknolojik ve Mali kaynak  vermek mecburiyeti konusunda bigane kalmasını, o tarihteki toplantıya katılan siyasiler, bir zafer olarak topluma yansıtmasını, toplum anlamakta çok zorlanmıştır.

Kyoto protokulü sürecinde II listede yer alan Türkiye, I inci listeden çıkmak için çok çaba harcamış, dış politikamızda her daim yaşadığımız basiretsiz ve istikrarsız tutum neticesinde, ne II inci listeden çıkabilmiş, nede I listedeki mali sorumluluktan kurtulabilmiş bir durumda, bütün konferanslardan olumsuz neticelerle heyetler ülkemize geri dönmüşlerdir. Hatta bu başarısızlığı bir başarı olarak gösteren Bakanlarımızda, hala bu vebalin altındadır. Bundan 25 sene önce tehlike çanlarının çaldığı, hatta dünya ikliminin alarm verdiğini bizler topluma anlatmaya çalışırken,

- Bize bir şey olmaz,

diye konuyu geçiştiren yetkililerin var olduğunu, hatta  Enerji Bakanı ve Tarım Bakanlarından bizati dinlediğim oldu. Kutuplarda buzul kütlelerinin yavaş yavaş eriyip yok olmasını ekranlardan seyrederken, Boz ayılar için üzüntümün arttığını ifade etmek isterim. Bir nesli tükettiğiniz zaman yerine ne ikame edileceğini düşünmek gerek. Nesli tükenen sadece yer üstünde bizim izleyebildiğimiz değerler değildir.

Yer altında, yani denizlerde türleri yok olan canlıların besin zincirinin birer halkası olduğunu unutmamak gerekir. Bu halkadaki bir besinin zinciri kırılıp yok olursa , zincirin diğer halkaları bundan çok zarar görür. Aşırı avlanma okyanuslarda bir çok dengeyi değiştirdiği muhakkak. Bilim adamları bu dengeyi kurabilmek adına gece gündüz çalışmaktadırlar. Mevcut hali kayıt altına almak için verdikleri uğraşı, insan üstü bir gayret olduğuna inanmaktayım.

Bilhassa kapalı bir deniz olan Karadeniz deki besin zincirinin en altında bulunan canliların oksijen eksikliğinden yok olması , başka türlerin ortaya çıkmasına neden olduğu bir gerçektir. Karadeniz e dökülen akar suların üzerine yapılan barajlar, derelerin Karadenize taşıdığı bol oksijenli suyu engellediğinden, balık üreme yerleri yok olmaya başladığını, her sene tutulan balık miktarındaki azalmadan anlamaktayız.

Bu besin zincirlerinin dışında çok önemli bir göstergede doğada yaşayan ve bitkilerin döllenmesine neden olan dünyanın en önemli canlıları olan arı ların davranışlarındada inanılmaz bozukluklar meydana geldiğini bilim adamları tebliğlerinde belirtmekteler.  

Yaşadığımız dünya ya ihanet etmenin bedelini insanoğlu biraz ağır ödeyeceğine  inanmaktayım. Çeşitli ülkelerde oluşan çok önemli depremler, Okyanuslarda meydana gelen çok büyük boralar, Ülkemizde meydana gelen fırtınalar, Sel felaketleri bu gidişatın doğru olmadığını göstermekte.

İnsanlık adına bir şeyler yapılmasının zamanı geçti diyemiyeceğim. Her zaman bu konuda yapılabilecek bir kaç adımın olduğuna inanmaktayım.

Milyarlar verilip saraylar yapılacağına, milyarlar yetmeyen Diyanete ek bütçe verileceğine bilim ve teknolojiye biraz para ayrılsada bu konularda bilim adamları araştırma yapsalar, ortaya çözümler üretseler, yetkililerde bunları alıp, odalarını süsleyen kütüphanelere koysalar diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>