YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇİRKİN SALDIRI…
Yazar: HALİL ARIK | Tarih: 13/06/2017 | Saat: 23:48

En çirkin saldırı kirli siyasete meydan açmak adına yapılanıdır.

Bu tür suçlamaların kısa vadede bazı siyasi faydalar sağladığı görülmüş olsa da uzun vadede, açtığı yaralar kolay kapanır değildir.

Bu suçlamalar, ülkede kurulmak istenen huzur ve güven ortamına her dönemde zarar verir. “Resmi Tarih” suçlaması üzerinden kurgulanan gerçek dışı beyanlar cehaletten çok art niyetin eseridir. Art niyet ihanetin ilk adımıdır. Hile, desise, yalan, kumpas peşi sıra gelir.

Ülkemizde bu saldırılardan en çok nasibini alanların başında Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü gelir. Oysa, dünya tarihi bu iki kahramanın ve onların silah arkadaşlarının verdiği Kurtuluş Savaşı’nın hakkını teslim etmiş, onların kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımak zorunda kalmışlardır.

Üstelik silinmiş bir imparatorluğun küllerinden doğan bu genç cumhuriyet dünyada mazlum halklara da hem örnek hem de ibret olmuştur.

Onlar, hazır buldukları koltuklara kurulup, “kefenimizi giydik de geldik” teraneleriyle meydanlarda sahte kahraman edalarıyla, “iki ayyaş” çığlıklarıyla oy avcılığına çıkanlardan olmak yerine, kefensiz toprağa düşen asker olmak adına cepheden cepheye koşanlardan olmayı seçmişlerdi.

Tarihi çarpıtmak yerine, bizzat tarihi yaratan ve yazanlar olmayı seçtiler onlar…

Meclisin bir kapısına Mustafa Kemal’i, diğer kapısına İsmet Paşa’yı asacağını ilan eden hem içerdeki hainlerle hem de yedi düvelin desteğini almış dış düşmanlarla mücadele ederken onların aklında ne hangi makam ve mevkiden, hangi çıkarı sağlayacaklarının telaşı vardı, ne de hangi bölgeden hangi rantı elde ederiz hırsı vardı… Onların aklında sadece bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl kurarız, hainlerden ve düşmanlardan ülkeyi nasıl kurtarırız kaygısı vardı.

Yola çıkarken haklarında verilen idam fermanını şeref nişanesi olarak ömürleri boyunca onurla taşımakla kalmadılar, bu nişaneyi Büyük Türk Ulusu’na miras bırakarak, ihanete varan tüm çarpıtmalara rağmen tarihe maloldular.

Öylesine önemli bir kurtuluş ve kuruluşu “resmi tarih” suçlaması ile kurucuları üzerinden lekelemeye çalışmak ayıbın ötesinde şeref ve haysiyet cellatlığıdır. Böyle bir kirletmenin siyasete katacağı, cellatlığın affedilir tarafı olabilir mi?

Onlar, oturdukları yerden, sabahtan öğleye “Şam Emevi Camii’nde Cuma Namazı’na yetişme hayalleri kurarak kahraman olmaya kalkmadılar. Onlar, ucu kurtuluşa çıkmayan savaşları cinayet bildiler. Onların tek ilkesi vardı: “Yurtta barış, cihanda barış…” Zira onlar savaşların en acı çığlıklarını cephelerde bizzat yaşayarak görerek öğrendikleri için, ikide bir dünyanın dört bir yanına meydan okumaya kalkmadılar. Zira onlar biliyorlardı ki; bu meydan okumaların bedelini ülkeler ağır öderler. Hiç değilse 2. Dünya savaşının ihtiraslı meydan okumalarının yüz milyonlarca cana malolduğu bilineydi bari!..

*

Büyük komutan ve siyaset adamı Atatürk, olayların gelişimine bakarak, büyük bir öngörüyle, kanlı ve büyük acılara gebe 2. Dünya Savaşı’nın gelişini seziyor ve hasta yatağından kalkamaz halde yakalanmaktan çok korkuyordu. Zira biliyordu ki; savaşı halklar çıkarmaz, ihtiras ve egolarına tutsak liderler sürükler. Dünya tam da o ihtiraslarının tutsağındaki liderlerin hakimiyetindeydi. Almanya’da Hitler, İtalya’da Mussolini, Rusya’da Stalin ve Japonya’da General Tojo…

Özellikle de Hitler ve Mussolini’nin Avrupa’da varlığı ve yarattıkları hava faşizmin ve yayılmacılığın korkunç işaretleriydi.

Her ne kadar Atatürk 2. Dünya Savaşı’nın başlangıcını göremediyse de, onun en yakın silah arkadaşı, İsmet Paşa, tam da kucağında buldu o günün Türkiye’sini…

İşte bu nedenle, tam da bu dönemde olduğu gibi, at, it, öküz, katır, tilki, kurt ve bilcümle mahlukatın izlerinin birbirine karıştığı ülkeler ortamında, İsmet Paşa, “sizleri aç bıraktım ama, babasız bırakmadım” dedirten bir siyaset izlemeyi tercih etmiş ve ülkeyi savaştan uzak tutmasını bilmiştir.

Hiçbir vaade kapılmadan ve tehdide boyun eğmeden yürüttüğü bu politika ile o, büyük ve saygın devlet adamları sınıfında yer almıştır.

İsmet Paşa, oldukça karanlık, çapraşık ve yakın geleceğin nelere gebe olduğu bilinmeyen, coğrafi, siyasi, ekonomik dünya şartları içinde Devlet Başkanlığı görevini üstlenmişti. Öyle bir görev ve sorumluluktu ki üstlenilen, yakın geleceğin fırtınaları, yıkıntı, acı, kan va çöküntüleri içinde yapılacak en küçük hata, yalnız o hatayı yapan devlet adamının yerini, şanını ve şerefini değil, temsil ettiği ülkenin varlığını, geleceğini de tehlikeye atabilirdi. Hatta o ülke, tarih sahnesinden silinir giderdi... Yani en kestirme deyişle, söz konusu olan İsmet Paşa’nın elinde tuttuğu, sadece kendi kaderi ve geleceği değil, ülkenin kaderi ve geleceğiydi.

Bu tarihsel değerlendirmeleri akıl ve vicdan muhasebesinden geçirmeden, bu gerçekleri bilerek göz ardı etmenin adı kirli siyaset değilse, nedir kirli siyaset?...

Vicdanı ve aklı dışlayarak elde edilecek oy zaferi ülkeye ne kazandırır, yalanın hakimiyetinden öte.

Konumuza gelecek yazımızda da devam edelim… Edelim ki, siyaset bezirganlarının çatlayan ar damarlarının tazelenmesini beklemesek de, sözlerimize kulak verecek birkaç izanlı yurttaş bulacağımız umudumuzu hiç kaybetmedik.

Mehmet Halil Arık

Emekli eğitimci – DENİZLİ

mehmethalilarik@gmail.com[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>