YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

NÜFUS HAREKETLERİNİN ÜLKELERE VE DÜNYAYA ETKİSİ!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 03/04/2017 | Saat: 08:33

Çok yıllar önce, örneğin Orta Çağ dünyasında insanoğlunun tüm dünya üzerindeki sayısının birkaç yüz milyonla ifade edildiğini tarih kitapları bize yansıtıyor.  Bu sayı belki de sadece tahmin üzerine kurulu ve ne derece de sağlıklı bilgidir bilinmez ama gelinen noktada dünya nüfusunun sekiz milyara ulaştığını biliyoruz.

Bu artışa karşın, bazı sorunlarla da karşılaştığımız kesindir.  İstatistik bilimin devreye girdiği son 80 – 100 yıllık dönem, ülkelerin ve dünyanın nüfus hareketliliğini bize net olarak açıklamaktadır.  Ülkelerin ve dünyanın nüfus hareketini etkileyen en önemli etken, doğum ve ölüm oranları arasındaki ilişkidir.

Dünya genelinde, insanoğlunun neslinin devamı için yıllık % 2.11 oranında büyüme, yani doğum yolu ile artış gerekli görülmektedir.  Eğer bu artış % 1.9 oranında kalırsa nüfus sayısı durağanlaşır.  Buna karşılık sadece % 1.3 oranında yeni katılım olursa, bu kez insanoğlunun nüfus sayısını sağlıklı şekilde idame ettirmek olanaksızlaşır ( Sayın Tayyip Erdoğan’ın yıllar boyu en az üç çocuk talebinin alt yapısını bu rakamlar oluşturmaktadır.  Gerçi son dönemde ise üç yetmez beş çocuk derken, herhalde abarttığını düşünmemiz gerekiyor).

Nüfus hareketlerinin en az değişim kaydettiği ülkeler AB ülkeleridir.  Bazılarının yeni katılımlar oranına bakarsak; Fransa’da % 1.8, İngiltere’de % 1.6, Yunanistan ve Almanya’da % 1.3, İtalya’da % 1.2 ve İspanya’da % 1.1 lik nüfus artışı söz konusudur.  Ki, AB ortalaması ise % 1.38 olarak gerçekleşmektedir.

Ülke nüfuslarına doğumlar nedeni ile katılım oranı düşerken, ilginç şekilde AB ülkelerinin nüfus sayısı artmaktadır.  Bunun tek nedeni, hızlı bir şekilde gelişen göçmen trafiğidir. 

Göçmenler sadece o ülkeye gelerek insan sayısını artırmak yanında, yüksek oranda doğum sayısı ile tabloya etki yapmaktadırlar.  Örneğin; Fransızların doğumla nüfusuna katkısı sadece % 1.8 iken, ülkeye gelen Müslüman göçmenlerin doğumla katkısı % 8.1 dir.  Son 20 yıl içerisinde Fransa’da yaşayan Müslümanların oranının % 30’luk düzeye varacağı ve 5 Fransız’a karşılık 1 Müslüman kişinin ülkede yaşayacağı anlaşılmaktadır.

İngiltere’de de durum farklı değildir.   20. asrın sonuna doğru toplam nüfus içerisindeki Müslüman sayısı sadece 82.000 iken, günümüzde 2.5 milyonu bulmuştur.   Aynı hızla oluşan bu tür nüfus hareketleri Rusya ve Belçika’da da izlenmektedir.   Almanlar ise bu durumun devamı halinde gelecek 50 yıl içerisinde Müslüman göçmenlerin sayısı Alman kökenliler ile eşitlenebilecektir endişesini dile getirmektedirler.

Özetle, kısa süre önceye kadar Avrupa ülkelerinde yaşayan İslam kökenli insanların toplam sayısı 52 milyon iken, günümüz de ikiye katlanmış ve 104 milyon olmuştur.

Kanada’ya göz atarsak; kendi insanının nüfusa katkı oranı sadece % 1.6 iken, nüfus artışı hızlıdır.  Çünkü Kanada, sadece 2001 ile 2006 arasında 1.6 milyon yeni insanı topraklarında barındırır hale gelmiştir ama bu sayının 1.2 milyonu göçmenlerden oluşmaktadır.

ABD ise farklı değildir.  Kendi vatandaşlarını doğum oranı 1.6 da durağanlaşmış iken, Latin kökenli yeni katılımcılarda bu oran % 2.11 dir.   1970 yılında sadece 100.000 Müslümana ev sahipliği yapan ülkede, günümüzün sayısı 9 milyonu bulmuştur.  Artacağı bilinmektedir.

Nüfus artışının bir başka boyutu ise yaşları 18’in altında olan gençlerin sayısıdır.  Halen dünya nüfusunun 1.8 milyarlık bölümü genç insanlardan oluşmaktadır.  Ve bu gençlerin 500 milyonluk bölümü günde iki doların altında gelirle yaşamaya çalışmaktadır.

Keza genç nüfusun getirdiği bir başka sıkıntı da genç evliliklerdir.  Her gün, 18 yaşın altındaki 39. 000 genç kız, çocuk gelin olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu genç gelinlerin dörtte biri cinsel organını bile tanımlayamamakta ve gebeliğin nasıl oluştuğunu dahi tam bilememektedir.

Türkiye’de de durum çok farklı değildir.  Genç yaşta evlilik oranımız yüksektir.  Genç evlilik oranı % 19.2 olarak saptanmıştır.  Genç evlilikler de erkeklerin oranı % 5.5 iken genç kadınların oranı % 23.2 dir.   Yani, genç kızlar kendilerinden daha yaşlı erkeklere eş olarak verilmektedirler.

Üstelik bu genç gelinler de dünya örnekleri gibi cinsel bilgi açısından yeterince eğitilmemişlerdir.  Dört genç gelinden bir tanesi cinsel organların adını ve görevlerini bilememektedir.  Ki, çocuk gelinlerde doğum oranı da yüksektir; % 0 28.

Yazı cinsel konuda bilgilenmek üzerine kayınca ilginç bir tespit ortaya çıkmıştır.  Telekomünikasyon Başkanlığı, internet üzerinden cinsel bilgi edinmek isteyenlere kendilerince engel olmak üzere, Vikipedi içeriğindeki ‘vagina’ ve ‘penis’ sözcüklerini karartmıştır.  Böylece gençlerin hiç olmaz ise bilgisayar aracılığı ile cinsel bilgiler kazanabilmesi de anlaşılmaz şekilde kısıtlanmış bulunmaktadır.   Bunu da bir kamu hizmeti saydıklarına eminim!..

                                                                                          Erdal Akalın (01.04.2017)     [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>